A világ szociológusai: Ladányi János (1949-2023)

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében az elismert magyar szociológus, Ladányi János életéről és munkásságáról olvashatnak.  

Ladányi János
Fotó: Népszava

Ladányi János 1949-ben született az akkor még önálló városként, ma már budapesti kerületként létező Újpesten, családja tősgyökeres újpesti volt és zsidó származású, melyről gyakran műveiben is büszkeséggel számolt be. A családjában felmenőinek nagy részét a második világháború idején koncentrációs táborokba vitték, a szülein és anyai ágú nagyszülein kívül majdnem mindenki a holokauszt áldozata lett. Ahogy azt a Meglelt emlékeim című, 2023-ban megjelent könyvében is kiemelte, mindig is “büszke, újpesti zsidó” -nak tartotta magát. Mivel a közvetlen családján túli rokonai a második világháború okozta népirtás áldozatává váltak, gyermekkorában már természetes volt számára, hogy iker húgaival együtt szélesebb rokonság nélkül nőttek fel, mely akkoriban jellemző volt számos zsidó családban.  

Általános iskoláit két különböző újpesti iskolában végezte, majd a második, Viola utcai általános iskola után - melynek épülete később a mai napig működő Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara lett – a Könyves Kálmán Gimnáziumban folytatta tanulmányait az 1960-as évek közepén. Érdekesség, hogy gimnáziumi osztálytársai közé tartozik Hegyesi Gábor, aki az ELTE Társadalomtudományi Karának professor emeritusa, emellett a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület tagja is. Húgai, mivel akkoriban polgári családokban a lánygyermekeknek nem ajánlották túlzottan a továbbtanulást, nem jártak gimnáziumba. Ladányit a gimnáziumi tanulmányai során elsőként a filmművészet és maga a filmrendezés érdekelte, de időközben a társadalomtudományok is felkeltették érdeklődését. Budapesten, a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen folytatta tanulmányait, és olyan neves szociológusok hatására, mint Ferge Zsuzsa, Kemény István és Szelényi Iván, döntött úgy, hogy szociológus lesz. Az egyetem elvégzése után több szakmai intézetben is megfordult, dolgozott a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetében is. 1973-ban védte meg doktori címét, szintén a Közgazdaságtudományi Egyetemen. Végül, visszakerült a Közgazdaságtudományi Egyetemre, mai nevén a Budapesti Corvinus Egyetemre, ahol majdnem 40 évig volt egyetemi tanár egészen nyugdíjba vonulásáig. 25 évvel később, 1998-ban habilitált, 2008-ban pedig a Magyar Tudományos Akadémia doktora lett, a szociális és etnikai alapú lakóhelyi szegregáció formájának Budapesten belüli változásairól szóló értekezésével.  

Szakmai karrierje elején érdeklődési körét többek között Ferge Zsuzsa társadalmi rétegződésével kapcsolatos kutatásai inspirálták, majd a Központi Statisztikai Hivatal adatait kutatva a béren kívüli juttatások működése is foglalkoztatta. A hazai kutatások és oktatás mellett rendszeresen volt vendégelőadó olyan neves külföldi egyetemeken, mint például a University of Wisconsin, University of California és a Yale University. Kutatási területei közé tartozott a fogyasztóiár-rendszerek vizsgálata, majd pedig a hátrányos helyzetű csoportok kutatásába kezdett bele, Kemény István hatására. Főbb vizsgálódási területei voltak még az iskolakutatások, a lakóhelyi szegregáció és a városszociológia is. A hátrányos helyzetű társadalmi csoportok kutatása mellett a támogatásukban is részt vett, a Roma Polgárjogi Alapítvány szakmai tanácsadója volt, valamint a Wallenberg Egyesületben is dolgozott. Gyakori kutatási, publikációs partnere és barátja volt Csanádi Gábor, szociológus, az ELTE TáTK egyetemi tanára.   

Ladányi János 2016-ban nyugdíjba vonult, de a nyugdíjba vonulása utáni években még aktívan írt és publikált, több könyve és tanulmánya is megjelent, a legutóbbi pont 2023 decemberében, “Meglelt emlékeim: utazásaim és maradásaim története” címmel. A mű elkészülésére pont a halála előtt került sor, melyet még szerencsésen kézhez foghatott. Utolsó kötetében a családi hátterétől kezdve, a tanulmányain át, bevezeti az olvasót tudományos karrierjének mélységeibe is, mindezt személyes hangvételben. Beszámolóiban olvashatunk a külföldi utazásairól, zsidóságának megéléséről és az Újpest iránti örökös szeretetéről is: “Ha álmodom, ami mostanában megint gyakran megesik velem, álmomban még mindig szülővárosomban járok.” (Ladányi, 2023, 11.o.)   

Meglelt emlékeim című könyve
Fotó: FSZEK

Ladányi János ajánlott művei:  

  • Meglelt emlékeim: utazásaim és maradásaim története (2023) 
  • Rossz időben, rossz helyen: családom és családtalanságom története (2022) 
  • Újpestiség - interjú Ladányi Jánossal. In: Újpesti helytörténeti értesítő 28. évf. 4. sz. (2021), p. 29-31. 
  • Terepszemle: emlék és útravaló (2021) 
  • Hanyatló világok: szubjektív tudományos önéletrajz (2020) 
  • Társszerző: Társadalom és térszerkezeti átalakulások, válogatott tanulmányok: 1975-2010. (2010) URL: https://tatk.elte.hu/dstore/document/1556/ladanyi2.pdf  
  • Társszerző: Szociális és etnikai konfliktusok. válogatott tanulmányok: 1975-2010. (2010) URL: https://tatk.elte.hu/dstore/document/1555/ladanyi1.pdf  

Forrás: 
Ladányi János: Meglelt emlékeim. Utazásaim és maradásaim története. Aura kiadó, 2010.  
https://www.uni-corvinus.hu/download/cv/ladanyi-janos?language=hu  
https://wallenbergegyesulet.hu/