A világ szociológusai: Jürgen Habermas  

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében az elismert német szociológus-filozófus, Jürgen Habermas életéről és munkásságáról olvashatnak.       

Jürgen Habermas
Fotó: Wikipedia

Jürgen Habermas 1929-ben született a németországi Düsseldorfban. Érdekesség, hogy szájpadhasadással született, ez miatt többszöri műtéti beavatkozáson esett át. A későbbiekben erről a beszédét korlátozó rendelleneségről pozitívan nyilatkozott, szerinte ez adta meg neki a lehetőséget, hogy másképp és mélyebben gondolkodjon a kommunikációról, mint kortársai, mely később munkásságának fő eleme lett. Fiatalként a második világháború nagy hatással volt rá, főleg mivel édesapja később náci szimpatizánssá, majd párttaggá vált, Jürgen Habermas pedig a Hitlerjugend egyik tagozatába járt. A háború után számos egyetemen tanult, Göttingen-ben, Zürich-ben, majd később Bonn-ban is, ahol végül 1954-ben a filozófia doktora lett.  

1956-tól már a frankfurti Goethe University hallgatója, ahol a filozófia mellett már szociológiát is tanult, tanárai Theodor Adorno és Max Horkheimer voltak. Később, különféle konfliktusok miatt Habermas már politikatudományból habilitált, ami sikert hozott számára, hiszen 1961-ben megkapta a ‘Privatdozent’ (egyetemi magántanár) címet, és a Heidelbergi Egyetem professzora lett. A következő években a nyilvánosság előtt is elismertté vált munkássága által, majd Adorno támogatásával visszakerült Frankfurtba, ahol átvette a filozófia és szociológia szakok irányítását. 12 évig volt az igazgatója a Max Planck Intézetnek, majd 1981-ben kiadta magnum opus-át, ‘A kommunikatív cselekvés elmélete’ című művét, mely még nagyobb elismerést hozott számára.  

Habermas fiatalkorában
Fotó: Jhiblog

1982-ben a Frankfurti Egyetem filozófiaprofesszora lett, ahol 1993-ig, nyugdíjba vonulásáig dolgozott. Aktív éveiben gyakran publikált, vett részt politikai diskurzusokban, meghatározó szerepe volt és van a mai napig Európában, melyet számos elismerés és díj igazol. 1980-ban megkapta a Theodor Adorno-díjat, 2008-ban az European Prize for Political Culture díjával ismerték el, 2013-ban pedig az Erasmus-díjjal.  

Munkásságát tekintve, hatással volt rá Max Weber és Karl Marx is, foglalkoztatta a kapitalizmus világa, de fő kutatási területe a kommunikáció volt. Későbbi könyveinek és tanulmányainak középpontjában ennek vizsgálata is állt. 2014-ben Magyarországon járt és adott elő az európai együttműködésről az ELTE Jogi Karán. A már 93 éves Habermas nemrég az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban is kifejtette véleményét, melyről készült cikket ide kattintva olvashatják.  

Az alábbi linkre kattintva elérhető a FSZEK katalógusában lévő Jürgen Habermas művek listája:  
https://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?action=find&pagesize=10&ROOP=&COLL=SZOCIOL%C3%93GIAI+BIBLIOGR%C3%81FIA&DATEstart=&DATEend=&index0=ZUTY&text0=&textlogic0=and&index1=AUTS&text1=Habermas%2C+J%C3%BCrgen+%281929-%29&textlogic1=and&index2=TITL&text2=&button=Keres&whichform=advancedsearchpage&currentpage=advancedsearchpage 

Forrás:  https://en.wikipedia.org/wiki/J%C3%BCrgen_Habermas