Beszámoló: Ferge Zsuzsa Szabadegyetem Megnyitó

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Szociológiai Gyűjteménye a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesülettel partnerségben Ferge Zsuzsa tiszteletére szabadegyetemet szervez. Az előadás-sorozat Ferge Zsuzsa munkásságát veszi alapul, és azokat az elveket, értékeket közvetíti egy szélesebb közönség számára, amelyeket Ferge szociológusi pályája során folyamatosan szem előtt tartott és képviselt. A szegénység és a kirekesztés elleni küzdelem; az emberi méltóság tisztelete; a tudományos alaposság és az elveihez hű magatartás összeegyeztetése munkája során valódi példaképpé teszi őt.

A Szociológiai Gyűjtemény mai bejegyzésében a megnyitó rendezvényről szóló beszámolónkat olvashatják. A Szabadegyetem első, megnyitó rendezvényére október 20-án, egy héttel ezelőtt került sor az Ötpacsirta Szalon termében. Az esemény moderátora Hubai László volt, az ELTE TáTK Szociálpolitikai Tanszékének oktatója, aki elsőként Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettest és Fodor Pétert, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatóját kérte fel az esemény megnyitására.

Kiss Ambrus dr. Fodor Péter
Fotó: Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettes és dr. Fodor Péter, a FSZEK főigazgatója

Miután a megnyitó beszédek elhangzottak, Ferge Zsuzsa, aki online csatlakozott a rendezvényhez, néhány kedves szóval illette az eseményt, megköszönte a FSZEK munkáját is. Az első alkalom meghívott előadói Acsády Judit, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének tudományos főmunkatársa, Fokasz Nikosz, az ELTE TÁTK Szociológiai Intézetének egyetemi tanára és Léderer Pál nyugdíjas egyetemi oktató voltak. A beszélgetés témája pedig a következő volt: Témától a módszerig - három generáció módszertani megközelítései, mellyel elsőként bevezető jelleggel, a különböző generációk módszertani kereteinek ismertetését, összehasonlítását tűzték ki az est fő gondolatmenetének. Az előadók a beszélgetés során többször reflektáltak Ferge Zsuzsa Cseh-Szombathy Lászlóval közösen írt, 1975-ben megjelent A szociológiai felvétel módszerei című könyvére, mely az est ajánlott szakirodalma volt. 


Fotó: Ferge Zsuzsa a kivetítőn, Fokasz Nikosz, Acsády Judit, Léderer Pál és Hubai László, az est moderátora

Az előadók a beszélgetés elején saját, Ferge Zsuzsával kapcsolatos történeteiket, anekdotáikat osztották meg a közönséggel, melyben szó esett arról is, hogy az egyes előadók hogyan ismerkedtek meg Ferge Zsuzsával, valamint, hogy milyen kötődésük van a szociológiához, azon belül is a módszertanhoz. Fokasz Nikosz megjegyezte, hogy fontos arról beszélni, hogy egy szociológus hogyan áll a világhoz, de arról is mesélt, hogy hogyan alakult át a szociológiai kutatás és módszertani keretek az elmúlt néhány évtizedben. 

Fokasz Nikosz és Acsády Judit
Fotó: Fokasz Nikosz és Acsády Judit

Az est további részében az előadók folytatták a diskurzust a szociológiai megismerésről, a társadalmi egyenlőtlenségekről, és a nők helyzetéről - melyről bővebben Acsády Judit mesélt - mindezt Ferge Zsuzsa tudományos munkásságát figyelembe véve. Az előadók a beszélgetésükbe többször is beleszőttek rövidebb-hosszabb idézeteket Ferge Zsuzsa néhány tanulmányából, amelyek segítségével a közönség is közelebb kerülhetett Ferge Zsuzsa munkásságához. A kerekasztal-beszélgetés után a közönség kérdéseire, megjegyzéseire is sor került, a végén pedig Ferge Zsuzsa szavaival zárult a beszélgetés, majd Hubai László röviden felvezette a Szabadegyetem második alkalmának témáját is. 

Léderer Pál Fokasz Nikosz
Fotó: Léderer Pál és Fokasz Nikosz

A Szabadegyetem első kerekasztal-beszélgetése sikerrel zárult, meghívott vendégeinknek és a közönségnek ezúton is köszönjük a részvételt.
A teljes beszélgetés megtekinthető az alábbi linkre kattintva: https://www.youtube.com/watch?v=0gk1e9-gAmg 

A Szabadegyetem egyes alkalmaira Ferge Zsuzsa műveiből készül egy-egy tárló, melyet az Ötpacsirta Szalon előtermében lehet megtekinteni. 

Ferge Zsuzsa könyvei tárlóban

A fotókat készítette Farkas Ferenc (FSZEK).