Szociológiai társaságokról bővebben: International Sociological Association
Fotó: International Sociological Association, isa-sociology.org
A Szociológiai Gyűjtemény legújabb rovatának következő bejegyzését olvashatják, melyben havonta bemutatunk egy-egy szociológiai társaságot a világ különféle pontjairól, összefoglalva a társaságok munkásságát. Mai bejegyzésünkben a Nemzetközi Szociológiai Társaságról (ISA) olvashatnak.
Miután az 1900-as évek elején megalakult az Amerikai (ASA) és a Német Szociológiai Társaság (GSA), 1948-ban az UNESCO Társadalomtudományi Osztályán kezdődött el egy olyan szervezet kialakításáról való folyamat, mely a mai Nemzetközi Szociológiai Társaság alapjait képezi. Először az UNESCO-n belül alapult meg az International Social Science Council, amelyen belül gazdasági, politikai, jogi és társadalomtudományi kérdések megvitatására és nemzetközi kapcsolatok kiépítésére került sor. Egy olyan szervezet létrehozása volt a cél, ahová bármilyen szociológiai szemlélet, társadalomtudományi téma és kérdéskör megvitatására sor kerülhessen, függetlenül attól, hogy a tagok milyen egyetemen tanultak és milyen szociológiai nézetet képviselnek. A Társaság ma már világszerte 167 ország szociológusait és társadalomtudósait tömöríti, tagjainak száma körülbelül 4500 fő, ezen felül még 45 szervezet is részt vesz a Társaság munkájában. A Nemzetközi Szociológiai Társaság bázisa jelenleg Madrid-ban található. A kezdetek óta szerveznek konferenciákat, éves találkozókat, ezek közül is a leghíresebb a Világ Kongresszus, amelyet 4 évente rendeznek, a következőt 2023-ban lesz a 20. Világ Kongresszus, amelyet az ausztráliai Melbourne-ben tartják majd.
A Társaság többféle kutatási bizottsággal rendelkezik. Témáikat tekintve a jövőkutatástól kezdve megjelenik a családkutatás, a gazdaság és társadalom, jogszociológia, egészségszociológia, egészen a szociálpszichológiáig, tehát sok-sok kutatási bázisuk létezik, pontosan 57. Ezeken belül pedig még megjelennek különféle munka- és tematikus csoportok is, ahol ugyancsak alkalom és lehetőség nyílik arra, hogy a kutatók az egyes szociológiai témákat és kérdéseket megvitassák.
A Társaság 1949-ben megszavazta első elnökét, Louis Wirth-et, aki egy elismert amerikai szociológus volt, a chicagói iskola egy tagja. Napjainkban Sari Hanafi, egy Közel-Keletről származó szociológus vezeti a Társaságot, aki az American University of Beirut egyetemen oktat iszlám tanulmányokat, doktori fokozatát a párizsi École des Hautes Etudes en Sciences Sociales intézményében szerezte. 2018-ban elindította az Athar nevű honlapot, amely az arab tudományos világ és annak társadalmi hatásaival foglalkozik. Világszerte számos egyetemen vendégoktató, emellett rengeteg tanulmány és könyv köthető a nevéhez, melyekben a vallásról, migrációról és az elit társadalomról ír.
Fotó: Louis Wirth és Sari Hanafi, isa-sociology.org, wikipedia.org
A Nemzetközi Szociológiai Társaság folyóirat-kiadással és szerkesztéssel is foglalkozik. 2 folyóiratot, Current Sociology és az International Sociology címen működtet. A Current Sociology az egyik legrégebbi és legtöbbet idézett szociológiai folyóiratok közé sorolandó. Az International Sociology pedig egy magasan értékelt, nemzetközi tanulmányokat, kutatásokat figyelő folyóirat. Mindkét folyóirat a Szociológiai Gyűjtemény része, így a FSZEK folyóirat-galériáján megtalálható és helyben olvasható.
Fotó: A Current Sociology és az International Sociology folyóiratok, isa-sociology.org