Szociológiai társaságokról bővebben: Romániai Szociológiai Társaság
A Szociológiai Gyűjtemény rovatának következő bejegyzését olvashatják, melyben havonta bemutatunk egy-egy szociológiai társaságot a világ különféle pontjairól, összefoglalva a társaságok munkásságát. Mai bejegyzésünkben a Romániai Szociológiai Társaságról (Romanian Sociological Association - Asociatiei Romane de Sociologie, továbbiakban ARS) olvashatnak.
Fotó: Az ARS weboldala
A Társaság egy non-profit szervezetként működik, székhelyük Bukarestben található. Megalakulásuk a rendszerváltás időszakához, 1989-1990-hez köthető. A kommunizmus alatti Romániában a társadalomtudósok, szociológusok és maga a tudomány erős hátránnyal, elítéléssel működött, az 1980-as évekig nem jutott nyílt terep a helyi szociológiának. Legfőbb céljuk, hogy a szociológia és társterületei számára szakmai fórumot és lehetőséget biztosítsanak a kutatók és hallgatók számára, ugyanakkor a Társaság együtt dolgozik a helyi szociális szakma egyesületével, továbbá munkásságukban a romániai társadalom és a társadalmi kérdések, problémák (pl. szegénység, roma lakosság, bűnözés, oktatási helyzet) vizsgálata nagyon fontos szerepet játszik. Ezen felül lehetőséget biztosítanak a Társaság tagjai számára külföldi ösztöndíjak és nemzetközi konferenciákon való részvételre, az ARS maga is tagja a Nemzetközi Szociológiai Társaságnak (ISA) és az Európai Szociológiai Társaságnak (ESA) is.
A Társaság rendszeresen ad ki folyóiratokat, köteteket és segédanyagokat mind román, mind angol nyelven. Az ARS-hez köthető legfontosabb folyóiratok például a Quality of Life Magazine Top of Form, Romanian Sociology, Romanian Journal of Sociology, és a Studia Sociologia, mely a legrégebbi társadalomtudományi folyóiratuk. Több szociológiai tanszéken zajlik saját folyóirat-szerkesztés, az országban 10 szociológiai tanszék működik. A Társaság hasonlóan a többi szociológiai egyesülethez, saját konferenciát szervez évente, ARS Conference címmel, ahol kutatási eredmények bemutatására és szakmai párbeszédre kerül sor.
Forrás:
https://sociology.plus/romanian-sociological-association/
https://www.arsociologie.ro/en/