A munkások és a foglalkoztatottak helyzete a modernkori Magyarországon és az alternatív vitarendezés -Konferencia beszámoló
Az idei évben a járványhelyzet okozta nehézségek miatt számos konferencia és gyűlés került át az online térbe. Ennek fényében az idei Rézler Gyula Konferencián is virtuálisan találkoztak a résztvevők 2020. november 25-én. A konferencia szervezője Dr. Tóth Pál Péter volt, aki Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Intézetének szenior kutatója. Elsőként néhány szóban Rézler Gyuláról emlékezett meg, aki elmondása szerint nem volt egy feltűnő jelenség, általában külső megfigyelő volt. A konferenciát tudományos munkásságának fenntartása, továbbá a hozzá fűződő baráti viszony és annak emléke miatt rendezik meg évről-évre. Dr. Tóth Pál Péter elmondása szerint Rézler Gyula egy rendkívül megfontolt, ugyanakkor közvetlen és érzékeny ember volt, aki mindig nyitottsággal tekintett a világra. Mindezek mellett adakozó szellemiségű volt, ebből a gondolatból alakult meg a Rézler Gyula Alapítvány is, amely rendszeresen nyújt ösztöndíjakat külföldi és szociológiai kutatásokra, tanulmányokra.
Fotó: Rézler Gyula Mediációs Intézet
2015-ben egy újabb fordulóponthoz ért Rézler Gyula emléke, ugyanis a Magyar Tudományos Akadémia és a Rézler Gyula Alapítvány megalapította a Rézler Gyula-díjat. Ezt a díjat többek között a szociológia, a munkatudományok és a társadalomstatisztika területein tevékenykedő és eredményeket elérő kutatók munkájának kitüntetése céljából hozták létre. Dr. Tóth Pál Péter tájékoztatta a résztvevőket, hogy az idei Rézler-díjban ketten részesültek. Az egyik díjazott Csepeli György, a szociológiai tudomány doktora, aki mind a hazai, mind a nemzetközi tudományos munkásságában számos sikert ért el. A második Rézler-díjban részesült Valuch Tibor volt. Valuch Tibort, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát, munkássága, kutatási eredményei, illetve színvonalas oktatói pályája alapján a díj bizottsága Rézler-díjban részesítette. Rátérve az idei konferencia programjára, az első rövid részben Bayer József, az MTA rendes tagja, a IX. Osztály elnöke, valamint Lamm Vanda, az MTA alelnöke szólaltak fel. Bayer József szerint a Rézler-tradíció fenntartása nagyon fontos, így a IX. Osztály támogatja a Rézler Gyula Alapítványt. Kifejezte, hogy a társadalom mélyrétegeiben élők kutatása szükséges, ahogy ezt Rézler Gyula is tette annak idején. Elmondása szerint a mélyrétegben élők nagyon rosszul jártak, ezért fontos, hogy a hangjukat figyelemmel kísérjük. Lamm Vanda jogász, jogtudós kiemeli, hogy Rézler Gyula munkássága hangsúlyos, amelyet tovább kell vinni, és megemlíti, hogy Rézler az 1950-es években az alternatív vitarendezés és mediáció területén is elkezdett tevékenykedni, később ezen a területen végzett munkájáért számos díjat és kitüntetést kapott.
Miután véget értek a köszöntők, két plenáris előadást hallgattak meg a résztvevők. Elsőként Paládi Kovács Attila, az MTA rendes tagja, tartotta meg előadását, amelynek címe “Gondolatok a munkásság és a rendszerváltozás kérdéséhez” volt. Előadásában a munkások helyzetéről szólt. Elsőként kifejezte, hogy egyre kevesebb kutatás zajlik a munkásokról, inkább a vállalkozók kerültek előtérbe, ami politikai kérdéseket is feszeget, valamint munkahelyek megszűnéséhez vezeti a társadalmat. Véleménye szerint fontos, hogy újra definiáljuk a munkás fogalmát. Rézler Gyulát ebben úttörőnek tekinti, aki 1938-ban átgondolta ezt a fogalmat, és annak alapját inkább a lelkiség és az osztálytudat kapcsolatára helyezte. Ezek után az ipari munkásságról is szólt néhány szót. Elmondása szerint az ipari munkás tulajdonnal nem rendelkező, önellátásra képtelen egyén, akit mindemellett az önazonosság és a példamutatás jellemez. A rendszerváltás korszakán viszont megváltozott néhány dolog. A társadalom csalódottá vált, sokan munkanélküliek lettek és eladósodott az ország. Megnőtt a társadalmi távolság, csökkent az önálló gazdaság. Előadása végén arra hívja fel a figyelmet, hogy nem elég jók a kutatási eredmények a munkásokról, így folytatni kell a kutatásuk.
Fotó: Csepeli György
A második plenáris előadást a már említett Rézler Gyula-díjazottól, Csepeli Györgytől hallhattuk. Csepeli György előadása a mesterséges intelligencia alkalmazásának várható munkaerőpiaci hatásairól szólt. Először a robotikáról, mint új munka struktúráról beszélt a hallgatóság előtt. Elmondása szerint az egyszerű fizikai munkák gépesedése már megkezdődött, betört a mesterséges intelligencia a munkaerő-piacra is. Kifejezi, hogy ezek olyan technológiák, amelyek versenyképesnek bizonyulnak az emberek felett, ez pedig egy kérdéses poszthumán állapothoz vezethez. Lesznek olyan munkakörök, amelyek a jövőben ennek köszönhetően teljesen megszűnnek, átalakulnak, de egyúttal lesznek újak is. Előadása végén Csepeli György a fennálló problémákra is felhívja a figyelmet, hiszen a mesterséges intelligencia is megbotlik, felmerül a kiberbiztonság kérdése, mivel sérülékeny felületről van szó. Véleménye szerint fontos, hogy ezeket a bizonytalan helyzeteket, globális kihívásokat megfelelően kezelje a munkaerő-piac.
A plenáris előadások után ugyancsak két, párhuzamos szekcióülés vette kezdetét. Az első szekcióban elsőként az ugyancsak Rézler-díjas Valuch Tibor szólalt fel. Előadásában a munkáltatói stratégiák, foglalkoztatási viszonyok és munkáscsalád történetek körének volt központi szerepe. Kutatásának alapja egy 20. századi Ózdi Vasgyárban lezajlott családtörténeti vizsgálat volt, amelyben először a munkavállalói stratégiákat kutatta. A következő előadást Bartha Esztertől hallhattuk, aki az “Új nagyipari munkásság” című előadását ismertette. Bartha Eszter az ELTE BTK docense és oktatója. Előadásában szintén a munkásság és a munkásosztály volt a központi téma, ami a kutatási területe is. Az első szekcióban még Tóth András és Alabán Péter is prezentálták előadásuk. Tóth András, az MTA TK Politikatudomány Intézetének tudományos munkatársa a rejtett és nyílt konfliktusokról, valamint az érdekképviseletek és szakszervezetek szerepéről, vagy éppen hiányáról számolt be előadásában. 4 szakszervezeti modell létezik: kartell, üzleti, igazság és politikai pártok modellje, amely közül Tóth András szerint egyik se alakult ki Magyarországon. Szerinte a jó szakszervezet akkor működik, ha van kollektív alku, részvétel panaszos ügyek kezelésében és részvétel pénzek és rendezvények lebonyolításában is. A szekció szünet előtti utolsó előadója Alabán Péter volt, aki az Eszterházy Károly Egyetem munkatársa.
Előadásában szintén Ózdot helyezi előtérbe, méghozzá az 1990-es évekből. Kutatásában a posztindusztrializáció időszakában feltűnő foglalkoztatottsági folyamatokat figyelte meg. Elmondása szerinte abban az időben a válságkezelés, struktúraváltási programok, térbeli átalakulás és foglalkoztatási átrendeződés volt jellemző. Társadalomszerkezeti szinten a középréteg megritkult, elvándorolt. A vidéki imázs negatívvá vált, így vagy elvándoroltak vagy közfoglalkoztatott munkásokká váltak az ott élők, emellett az ipari leépülés sem tett jót a településnek.
Az első szekció mellett párhuzamosan futó második szekció is számos érdekes és fontos kérdést vizsgáló előadásokat tartalmazott. A szekció fő témája az alternatív vitarendezés, konfliktusok volt. Gyengéné Nagy Márta a családjogi konfliktusokról tartotta meg előadását. Előadásának fontos üzenete, hogy a jogokért meg kell küzdeni. Felhívta a figyelmet a vita kultúrára, amelyben különösen a konfliktuskezelést emelte ki, mint szükséges folyamatot a jogi kérdésekben. Emellett a családon belül, a gyermekek jogairól is szó esett, az érdekvédelemről, bontóperek folyamatáról. Kun Attila, aki a Munkaügyi Tanácsadó és Vitarendező Szolgálat tagja, emellett a Károli Gáspár Református Egyetem docense és oktatója, szintén a vitarendezésről tartott előadást, pontosabban a kollektív munkaügyek szintjén. Beszámolt az MTVSZ munkásságáról és hagyományairól is, továbbá annak jövőjéről is. A második szekció utolsó előadója Bódis Lajos volt, aki a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaság és Közpolitika Intézetének docense, elsősorban a dolgozói részvétel új formáiról, a vállalatvezetésről, valamint a karrier és munkaerő-piac kapcsolatáról számolt be. Végül a vitarendezési módszerek is szólt néhány szót.
Összeségében elmondható, hogy az idei Rézler Gyula Konferencia nagyon színvonalas, érdekes és figyelemfelkeltő volt. Rendkívül fontos témákról, kutatási eredményekről hallottunk beszámolókat, előadásokat, amelyek a jövőbeli kutatásokra nézve hangsúlyos alapot adnak. A konferencia végén Dr. Tóth Pál Péter megjegyezte, hogy jövő év elején a konferencia tartalmából egy könyv készül.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
A könyvtárak használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Milyen szolgáltatásokat vehetek igénybe az egyes könyvtárakban?
Könyvtárainkban számos szolgáltatás vehető igénybe, ezek a tagkönyvtárak adottságaitól függően eltérőek lehetnek.xxx
Szolgáltatásaink részletes listája a Szolgáltatások menüpont alatt tekinthető meg.
Ki lehet könyvtárhasználó?
A Könyvtárba beiratkozhat
saját jogán
minden cselekvőképes nagykorú magyar és európai uniós állampolgár;
magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel, hivatalos szálláshely bejelentéssel rendelkező külföldi állampolgár;
magyar igazolvánnyal vagy magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkező külföldi állampolgár a magyar állampolgárokra vonatkozó általános feltételekkel;
a törvényes képviselőjének készfizető kezessége mellett
minden 18 év alatti személy;
nem cselekvőképes vagy korlátozottan cselekvőképes személy; valamint
cselekvőképes nagykorú magyar állampolgár készfizető kezessége mellett- a fenti kategóriákba nem tartozó külföldi állampolgár;
magyarországi vagy európai uniós telephellyel rendelkező jogi személy.
Hogyan iratkozhatok be az általam kiválasztott könyvtárba és milyen kedvezményeket vehetek igénybe?
A könyvtárba lépve a szükséges okmányok felmutatásával a beiratkozási pultnál személyesen válthat regisztrációs kártyát vagy olvasójegyet a beiratkozási díj kifizetésével. A kedvezményre való jogosultságot igazolni kell. Az olvasójegy másra át nem ruházható.
Könyvtári tagság létesítésekor, meghosszabbításakor, a kezesség vállalásakor és az adatok változásának bejelentésekor a következő adatokat kell eredeti, érvényes okmányokkal igazolnia: természetes személyazonosító adatok és lakcím. Kérjük, hogy okmányait feltétlenül hozza magával!
Mi szerepel az olvasójegyemen?
Könyvtáraink egységes olvasójegyet használnak.
Az olvasójegyen található az olvasói vonalkód, valamint feltüntetjük az olvasó nevét és olvasójegyének számát. Az olvasójegy másra át nem ruházható, elvesztését be kell jelenteni.
A személyi adatok változásáról a könyvtárat értesíteni kell.
Amennyiben valamelyik tagkönyvtárunkban már kapott vonalkódos olvasójegyet, kérjük, hozza magával a beiratkozáshoz!
Mi a teendő, ha elveszítettem az olvasójegyemet?
Az olvasójegy elvesztését a visszaélések elkerülése érdekében haladéktalanul be kell jelenteni telefonon vagy személyesen a könyvtárban.
Egyéb esetben a könyvtár visszaélés esetén a károkért nem vállal felelősséget!
Az érvényes olvasójegyet személyesen, fényképes igazolvány felmutatásával és a pótlási díj megfizetésével lehet pótoltatni.
Jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet stb.) beiratkozhatnak-e a könyvtárba?
Könyvtárainkba 2007. május 1-jétől jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet, egyéb intézmény, egyéni vállalkozók) beiratkozására is van lehetőség.
A beiratkozási díj a jogi személyeknek a használat tényleges időtartamától függetlenül a tagkönyvtárra érvényes díj háromszorosa.
A beiratkozáshoz a jogi személy köteles helyben kitölteni „A könyvtárhasználó (jogi személy) nyilatkozata” nyomtatványt.
Az intézmény olvasójegyét legfeljebb három megbízott személy használhatja. Nevük bevezetésre kerül az adatlapon.
A kölcsönzéssel és a könyvtárak helyben használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Mit és hogyan kölcsönözhetek a könyvtárakból?
Kölcsönözni a beiratkozáskor váltott olvasójeggyel lehet. A könyvtárakból kölcsönözhetőek mindazok a dokumentumok, amelyek nincsenek helyben használathoz kötve.
Az egyes könyvtárakból kölcsönözhető dokumentumok köre honlapunk Szolgáltatás menüpontja alatt található részletezve.
Hány dokumentumot kölcsönözhetek egyszerre és milyen időtartamra?
Egy kölcsönző a különböző dokumentumtípusokból valamennyi tagkönyvtárból egyidejűleg 18 darabot kölcsönözhet.
Gyerekolvasójeggyel 0-10 éves korig csak a korosztályi érdeklődésnek megfelelő, a gyermekkönyvtári állományba sorolt dokumentumokat lehet kölcsönözni.
Mit kell figyelnem a kölcsönzéskor kapott bizonylaton?
Minden kölcsönzésnél és személyes hosszabbításnál bizonylatot nyomtatunk, ezen a következő adatok szerepelnek:
az olvasó neve,
az olvasójegy lejárati ideje,
kölcsönzött dokumentumok száma, szerzője, címe, leltári száma és lejárati ideje,
hosszabbítások száma,
kölcsönzés dátuma,
az olvasó neve és aláírása.
Ennek a bizonylatnak az aláírásával az olvasó a kölcsönzés tényét elismeri!
Az önkiszolgáló kölcsönzőgépeknél kiadott, illetve visszavett dokumentumokról a rendszer nyomtatott elismervényt készít, amelyet meg kell őrizni. Ez a kinyomtatott számítógépes bizonylat aláírás nélkül is érvényes.
Nem kölcsönözhet az, aki bármelyik könyvtárnak lejárt határidejű dokumentummal vagy bármilyen címen pénzzel tartozik. A díjtartozást bármely könyvtárban, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni; a dokumentumtartozást csak ott, ahol az keletkezett.
Kölcsönzéskor a régebbi lejáratú határidők automatikusan nem hosszabbodnak.
Milyen esetekben nem lehet egy dokumentumot meghosszabbítani?
A könyvek kölcsönzését a határidő lejárata előtt, ill. lejártakor kétszer meg lehet hosszabbítani.
Hosszabbítani kényelmesen és leggyorsabban a könyvtár honlapjának Távhasználat menüpontjából lehet.
Nem lehet hosszabbítást kérni, ha a könyvre előjegyzés van, vagy az olvasónak bármilyen tartozása van.
Az audiovizuális dokumentumok (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM, oktatócsomag) és a folyóiratok kölcsönzési ideje egy alkalommal hosszabbítható meg.
Hogyan jegyeztethetek elő egy könyvet?
Ha a keresett könyvből és oktatócsomagból nincs kölcsönözhető példány a könyvtárban, akkor a műre előjegyzés kérhető.
Nem hagyományos dokumentumokra (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM) nem veszünk fel előjegyzést!
Az előjegyzés történhet személyesen, e-mailben vagy a webes katalógus-felületről távszolgáltatással a következő nyitvatartási napi elbírálási határidővel.
A gyors ügyintézés érdekében beérkezett könyvéről e-mailben is értesítjük. E-mail elérhetőségét tüntesse fel az előjegyzési nyomtatványon!
Az előjegyzett mű az értesítést követő 8 munkanapon belül vehető át.
A szolgáltatás díja 300 Ft. Amennyiben nem aktuális az előjegyzése, kérjük, jelezze személyesen, telefonon vagy e-mail útján!
Mit tegyek, ha a könyvtár a tartozásom miatt közjegyzői eljárást kezdeményezett velem szemben?
A dokumentumok lejáratától számított 57. napon a könyvtár a vagyoni kár rendezésére és a késedelmi díj megfizetésére közjegyzői fizetési meghagyásos eljárást kér, illetve bírósági végrehajtási eljárást kezdeményez.
A közjegyző által küldött fizetési meghagyáson szereplő összeg tartalmazza a dokumentum(ok) kártérítési árát, az aktuális késedelmi díjat és a közjegyzői eljárás díját. Amennyiben a dokumentum(oka)t visszahozza, a késedelmi díjat, az értesítés költségét, az eljárási díjat és jogerőre emelkedés utáni késedelmi kamatot kell rendeznie a könyvtár felé.
Ezeket a tartozásokat a könyvtárban személyesen, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni.
A tartozás rendezését követően a közjegyzői eljárás automatikusan megszűnik.
Mi a teendő, ha elveszett/megrongálódott a nálam lévő dokumentum?
Az elveszített vagy megrongálódott dokumentumot kártéríteni kell a könyvtár felé. A kártérítés összegét, a dokumentum gyűjteményi értékét a könyvtáros állapítja meg.
A kártérítési eljárás díja 1000 Ft/db.
Az oktatócsomagok esetében a kártérítési ár a részdokumentumok árának összege.
Az egyszer már megtérített dokumentum árát a dokumentum előkerülése esetén a könyvtár nem téríti vissza.
Hogyan kérhetek könyvet a Központi Könyvtár raktárából?
Raktári kéréseket a zárást megelőző 30. percig lehet leadni.
Kérjük, vegye igénybe az olvasói katalógushoz kapcsolódó raktári kérőprogramot. Útmutató a raktári kérőprogram használatához.
Ha nem találom meg a könyvtárban a keresett könyvet, milyen módon kérhetem át más könyvtárból?
Könyvtárközi szolgálatunk postaköltség ellenében biztosítja olvasóink számára a dokumentumokhoz való hozzáférést. Ennek díja a tagkönyvtárak közötti átkölcsönzés esetén 500 Ft/kötet, egyéb, hazai könyvtárból történő átkölcsönzés esetén a mindenkori postaköltség.
Nem magyarországi könyvtárból való átkérés esetén a szolgáltatás díja 4500 Ft/kötet.
A könyvtárközi szolgálat rendelkezik olyan nyilvántartással, amely tartalmazza az ország nagy könyvtárainak közös katalógusát.
A küldő könyvtár szabja meg a kért dokumentum kölcsönzési határidejét, a kölcsönzés módját, (kölcsönzés, ill. helyben olvasás) és az esetleges fénymásolat térítési díját.
A katalógus használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan használjam a katalógust?
A FSZEK honlapján keresztül elérhető FSZEK Online tartalmazza a tagkönyvtárakban fellelhető dokumentumok részletes leírását, példányadatait, aktuális jelzetét, témajelzetét, valamint lelőhelyét. A példány kölcsönözhetőségére vonatkozó információ a Státusz mezőben látható.
Keresési szempont lehet többek között a szerző, cím, tárgyszó, kiadó, tárgykör, adathordozó, szereplő stb., szűkítve a keresést egyes gyűjteményeinkre, könyvtárainkra, adott nyelvre vagy dokumentumtípusra.
A katalógus használatához a Súgó nyújt részletes segítséget.
Mit jelentenek a katalógusban a dokumentum státuszinformációi (kölcsönözhető, lejár, törlése folyamatban stb.)?
A katalógus a szabad példányokat a státuszinformációban kölcsönözhetőként jelöli, a csak helyben használható, nem kölcsönözhető dokumentumok mellett pedig a "Helyben olvasható" információ szerepel.
Az éppen kölcsönzésben lévő példányokat a lejárati idő jelzi.
A kivonás alatt lévő példányoknál a "Törlése folyamatban" információ, a más okok miatt (pl. feldolgozás alatt vagy szállítás alatt) nem kölcsönözhető példányok mellett pedig a "Nem hozzáférhető" státuszinformáció szerepel.
Egyéb szolgáltatásainkkal kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan tudok a könyvtárakban fénymásolni?
Könyvtárainkban lehetőség van fénymásolásra, ill. másolat készíttetésére is.
A Központi Könyvtárban egyenlegfeltöltésre van lehetőség, amelyet olvasóink fénymásolásra, nyomtatásra vagy szkennelésre vehetnek igénybe.
Használhatok-e számítógépet, internetet a könyvtárakban és milyen feltételekkel?
Könyvtárainkban a számítógép- és internethasználat beiratkozott, ill. napijegyet váltott olvasóink számára ingyenes.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a könyvtári internetszolgáltatást nem használhatják üzleti célú tevékenységre, törvénybe ütköző cselekményre, valamint mások munkájának zavarására, akadályozására.
Használhatom-e saját laptopomat a könyvtárakban?
Igen, a saját laptop használható a FSZEK könyvtárakban.
Hogyan használhatom a WiFit a könyvtárakban?
Kölcsönzésre jogosító olasójeggyel, regisztrációs jeggyel és napijeggyel rendelkező olvasóink saját eszközzel ingyenesen használhatják WiFi szolgáltatásunkat.
Bejelentkezési azonosító az olvasójegy vonalkódja, a jelszó pedig a FSZEK Online-hoz is használt jelsző, amley alapértelmezés szerint a születési hónap és a nap. (Pl.: 1201)
Ugyanazzal az azonosítóval egyidejűleg csak egy eszközt lehet használni.
Hírlevél
Szeretne első kézből értesülni újdonságainkról, irodalmi-művészeti programjainkról, ismeretterjesztő előadásainkról, gyermekfoglalkozásainkról? Iratkozzon fel hírlevelünkre, melyben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár valamennyi könyvtárának híreiből, programkínálatából adunk válogatást havi rendszerességgel. Feliratkozni, illetve leiratkozni hírlevelünkről a hirlevel@fszek.hu e-mail címen lehet. A tárgy mezőbe írja be: „Feliratkozás”, illetve „Leiratkozás”.