"Magyarul " ajánljuk 7.
A Szociológiai Gyűjtemény rovatában frissen megjelent, szociológiai és egyéb társadalomtudományi témájú, magyar szerző által írt, magyar nyelvű könyveket ajánlunk figyelmükbe rövid ismertetőjük által.
Csepeli György: Értékek ébresztése, 2023, Kocsis Kiadó Zrt.
"Az ember által lakott világ a 21. század elejére visszavonhatatlanul megváltozott, beköszöntött a bizonytalanság kora, melyet a kiszámíthatatlanság, a változékonyság és a kétértelműség jellemez. Olyan korban élünk, amelyben nincsenek válaszok életünk alapvető kérdéseire. Nem tudjuk, hogy mire való az életünk, fogalmunk sincs arról, hogy mi az élet célja, értelme... A korszakos változások olyan döntéseket követelnek meg tőlünk, melyek villámgyorsan átalakítják életmódunkat, társas életünket, kommunikációnkat és gondolkodásunkat, megváltoztatják az emberek egymáshoz való viszonyát és azt, hogy miként értjük és tapasztaljuk meg a tudományt és a hitet. Az ember számára soha, semmi nem bizonyos, minden változik, s ha meg akar maradni, nincs más eszköze, mint a tudás és a hit. Egy kor lényegét az élet totalitását alkotó értékek adják, amelyek irányt mutatnak a korban élő emberek számára. Az értékek a szabadság eszközei. Azok irányítják a cselekvések, a politikák, az emberek és az események kiválasztását. Mérce és kritérium szerepet töltenek be. Gyakorlatilag minden szakterülethez kapcsolódnak egy olyan átfogó értelmezési keretben, amely egyszerre cél és feladat: a totalitás kaotikus rendetlenségében megtalálni a rendet."
Forrás: líra.hu
Fedeles-Czeferner Dóra: Nőmozgalom, nemzetköziség, önreprezentáció: feministák az Osztrák-Magyar Monarchia alkonyán, 2023, Kronosz Kiadó
"Miként küzdöttek a radikális nőszervezetek tagjai a századfordulón Bécsben és Budapesten? Milyen eszközökkel igyekeztek elérni a nők jogkiterjesztését az élet szinte valamennyi területén? S végül miért nem vonható párhuzam az általuk képviselt aktivizmus és az angliai szüfrazsettek tevékenysége között? Fedeles-Czeferner Dóra többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat könyvében, feldolgozva az Osztrák-Magyar Monarchia három legbefolyásosabb polgári-liberális és feminista egyesületének történetét alapításuktól az első világháborút követő átmeneti időszakig. Ezek a bécsi székhelyű Allgemeiner Österreichischer Frauenverein, valamint a Budapesten létrejött, ám számos magyarországi vidéki városban is fiókszervezetekkel rendelkező Nőtisztviselők Országos Egyesülete és a Feministák Egyesülete. A munka főszereplői az egyesületek vezetői, Auguste Fickert, illetve Schwimmer Rózsa és Glücklich Vilma. Utóbbiak a magyar mellett a nemzetközi nő- és békemozgalomban is elévülhetetlen érdemeket szereztek, ám mára jórészt eltűntek a történeti köztudatból."
Forrás: bookline.hu
Ladányi János: Meglelt emlékeim: utazásaim és maradásaim története, 2023, Aura kiadó
"Nem valamiféle újpesti helytörténetet tart kezében az olvasó. Olyan már elég sok, többnyire elég érdekes született. Nincs szükség tehát arra, hogy valami újabbal álljak elő. Nem is a felmenőim viselt dolgairól kívántam írni, hanem arról, ahogyan azokra később a család, a rokonok, a szomszédok, a barátok visszaemlékeztek. A Karantén könyvekhez hasonlóan, ennek a könyvnek sincs olyan feszes szerkezete, mint amilyen egy egy tudományos igényű könyvtől megkövetelhető lenne. De ez nem egy tudományos igényű könyv. Önéletrajzi és családtörténeti töredékek váltogatják egymást..."
Forrás: bookline.hu
A cikkben megemlített könyvek helyben olvashatóak a Központi Könyvtár 4. emeletén, a Szociológiai olvasóteremben, kölcsönözhetőségük a Katalógusban ellenőrizhető.
Fotók: FSZEK