Beszámoló: Tíz év – Szociológia a Károlin
2023. április 21-én (pénteken) került megrendezésre a Károli Gáspár Református Egyetem Szociológia tanszék tíz éves évfordulóját ünneplő konferencia. A konferencián az elmúlt tíz év kutatási eredményeiről számoltak be korábbi és jelenlegi oktatók, valamint hallgatók. Egyes kutatások még jelenleg is zajlanak, ezért azoknál még csak rész eredményekről hallhattunk. Az egész napos eseményt a gyönyörű Károlyi-Csekonics Palota Szivarszobájában tartották meg, ami kellőképpen megadta az ünnepi hangulatot.
A konferencia három plenáris előadásból és három tematikus szekcióból tevődött össze. Az eseményt Dr. Török Emőke, a Szociológia tanszék vezetője nyitotta meg, ezután Dupcsik Csaba Veszedelmes viszonyok, avagy a szociológiaelmélet és a mainstream szociológia kényes kapcsolata című előadásával folytatta. Előadásában a szociológia tudományának kérdésköreit, valamint a szociológusok társadalmi szerepének helyzetét járta körbe. Albert Fruzsina Mit tudhatunk meg a magyar társadalomról a személyes kapcsolathálózatok szociológiai vizsgálatával? című előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy milyen sok tényező játszik szerepet kapcsolathálónk kialakulásában, illetve, hogy ez milyen hatással van az egyénre. Az utolsó plenáris előadást Pólos László tartotta, aki a Tokaji borvidékre kalauzolta el a közönséget, Az autenticitás kognitív szociológiája – Tokaj Hegyalja kognitív szociológiája című előadásával. Az autenticitás fontosságáról számolt be a borászaton keresztül.
A három tematikus szekció témái az alábbiak voltak: Nők és férfiak a családban és a munkaerőpiacon; A Covid 19 járvány szociológiai vetületei; Kognitív és komputációs szociológia. Az első szekciót Drjenovszky Zsófia és Biró Emese moderálta. Az előadások során betekintést nyerhettünk a protestáns lelkésznők életében a család és a hivatás összeegyeztethetőségén keresztül. Megtudhattuk, hogy milyen kihívásokkal kell megküzdeniük az Ausztriában és Németországban élő magyar nőknek a munkaerőpiacon és a társadalmi integráció folyamatában. Kiemelt szerepet kapott az otthon lévő apák megítélésével kapcsolatos vélemények kutatása, valamint a változó apakép vizsgálata. A kutatások rendkívül izgalmasak voltak, sokféle és hasznos információ hangzott el.
A második szekció előadásai - Csanády Márton moderálásával - a Covid 19 járvánnyal kapcsolatos kutatások eredményeiről számolt be. A járvány nagy hatással volt a társadalomra és az egyének életére egyaránt, ami által új kutatási kérdéseket merültek fel. Az előadók megvizsgálták a vallásosság és a koronavírus járvány ideje alatt tanúsított viselkedés kapcsolatát. Feltárták, hogy a pandémia milyen hatása volt a civil szervezetek életébe, valamint az egyének közeli kapcsolathálózatának alakulásában. Érdekes információk derültek ki a Covid 19-oltás és a dohányzás kapcsolatáról is.
Az utolsó szekció Bozsonyi Károly, a Társadalom- és Kommunikációtudományi Intézet vezetőjének moderálásában zajlott. A Kognitív és komputációs szociológia szekció előadásai kvantitatív módszertanokkal végzett kutatások bemutatásáról szólt. Szó esett algebrai ontológiákról, jogi fogalmak többértelműségének szerepéről, szociológiai mérésekről, a társadalom, mint tér koncepciójáról. Tapasztalati beszámolót hallhattunk adatdonációs kutatással kapcsolatban, végezetül az azonosság és változás fogalmának társadalmi dinamikájáról tartottak előadást. A konferenciát Bozsonyi Károly zárta le.
A prezentációk végén felmerülő kérdések, véleménycserék és nézeteltérések mind arra mutattak rá, hogy mennyire aktuális és sokrétű témák kutatását választották a tanárok és a hallgatók közösen az elmúlt tíz évben.
Fotók: Az esemény Facebook-oldala