A világ szociológusai: Szelényi Iván

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében az elismert magyar szociológus, Szelényi Iván életéről és munkásságáról olvashatnak. 

Szelényi Iván
Fotó: CEU 

Szelényi Iván 1938-ban született Budapesten, édesapja Szelényi Gusztáv zoológus-entomológus, édesanyja Csapó Julianna. Az érettségi után a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen tanult, ahol 1960-ban szerezte meg közgazdász diplomáját. Egyetemi tanulmányai után a Központi Statisztikai Hivatal Könyvtárának lett munkatársa. 1964-ben Ford-ösztöndíjat kapott, melynek köszönhetően az amerikai Berkeley Egyetemen töltött egy évet. Hazatérése után a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézetében kezdett dolgozni, melynek később a tudományos titkára lett. 1970-ben nevezték ki az Intézet településszociológiai osztályának vezetőjévé, mindemellett a Szociológia folyóirat szerkesztője volt. 1973-ban lett a szociológia doktora. Egy évvel később, Konrád Györggyel kiadott közös könyvének - Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz - külföldre jutattása miatt letartóztatták és kiutasították Magyarországról. A könyv a kádári kommunizmusról szóló kritikát is tartalmazott. Kutatóként először város- és településszociológiával foglalkozott, majd külföldi karrierje során a a kapitalizmus, szocializmus szerkezeteit is vizsgálta, a rendszerváltás után ugyanakkor a magyarországi társadalmi egyenlőtlenségek is foglalkoztatták. 

Ezután Angliába költözött, a Kent Egyetem vendégprofesszora lett, majd tovább állt Ausztráliába, ahol a Dél-ausztráliai Flinders Egyetem szociológia tanszékét alapította meg és a tanszék vezető professzora lett. Néhány év után, 1981-ben visszatért az USA-ba, ahol több egyetemen is vezette a szociológiai tanszékeket, 1999-ben a Yale Egyetem tanszékvezetőjének nevezték ki, melyet két időszakban is vezetett. A New York University Abu Dhabi Társadalomtudományi Tanszékének alapító dékánja, ezen kívül több egyetem díszdoktora. A rendszerváltás után visszatérhetett Magyarországra, ahol szociológiai pályafutását és karrierjét hazájában is elismerés érhette. 2006-ban a magyar állam Széchenyi-díjjal tüntette ki. 

Korábban elnöke volt a Magyar Szociológiai Társaságnak, valamint az Amerikai Szociológiai Társaság (ASA) alelnökeként is tevékenykedett. Olyan neves magyar és külföldi folyóiratok szerkesztőbizottságába tartozott, mint az Esély, az American Journal of Sociology és a Theory and Society, melynek ma is tagja. A TÁRKI tanácsadója és vezetőségi tagja. A világ számos egyetemén volt vendégoktató, professzor, nemzetközileg rendkívül elismert. Első házasságából két lánya született, az egyikük Lilla, aki bíróként dolgozik Kaliforniában és Szonja, aki a Stanford Egyetemen oktat, harmadik gyermeke, Balázs, pedig a Boston College oktatója. Szelényi Iván idén töltötte be 85. életévét. 

Szelényi Iván
Fotó: Berecz Valter, 24.hu 

A Szociológiai Gyűjteményben megtalálható Szelényi Iván műveinek listája a FSZEK Katalógusában:
https://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?pagesize=10&view=short&sort=0&page=17&perpage=0&action=page&actualsearchset=FIND+AUTS+%22Szel%C3%A9nyi+Iv%C3%A1n++1938%22+and+COLL+%22SZOCIOL%C3%93GIAI+BIBLIOGR%C3%81FIA%22&actualsort=0&language=¤tpage=result&text0=&index0=&whichform=advancedsearchpage&showmenu=&resultview=short&recnum=&marcposition=&text0=&index0=&ccltext=&resultsize=534 

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szel%C3%A9nyi_Iv%C3%A1n 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online