A világ szociológusai: Marcel Mauss

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében az elismert francia szociológus és antropológus, Marcel Mauss életéről és munkásságáról olvashatnak.     

Marcel Mauss időskorában
Fotó: Wikipedia

Marcell Mauss 1872-ben született a franciaországi Épinal városában, egy zsidó származású családba, kereskedő szülők első gyermekeként. Érdekesség Mauss családjában, hogy Émile Durkheim unokaöccse volt, aki nagy hatással volt rá későbbi társadalomtudományi munkásságában is. Mauss nagyapja halála után kezdett jobban érdeklődni a tanulás iránt, és bár vallásos intézményekben tanult, 18 éves korától kezdve nem gyakorolta a zsidó vallást. Egyetemi tanulmányait Bordeaux-ban kezdte, filozófia szakon, ahol a nagybátyja, Durkheim is oktatott. Filozófiai tanulmányai után Párizsba költözött, ahol vallástudományt és szanszkrit nyelvet kezdett tanulni. 1896-ban, első tudományos publikációjával a szociológiai munkássága is beindult. Több neves francia baloldali folyóiratban is írt, valamint Durkheim saját folyóiratában, a L'Année Sociologique-ben is gyakran publikált. A századforduló után elkezdett érdeklődni az antropológia iránt is, de munkáját félbe kellett szakítania, mert az első világháború idején katonai szolgálatot kellett teljesítenie. Ezt az időszakot pozitív tapasztalatként élte meg Mauss, felszabadító élménynek titulálta. Ugyanakkor, a világháború idején számos barátját és családtagját vesztette el, többek között Durkheim is ekkor hunyt el. A háború után Mauss elhatározta, hogy Durkheim tudományos örökségét nem hagyja elveszni, ennek érdekében pedig két kisebb intézetet hozott létre, ahol szociológusok és antropológusok dolgozhattak kutatásaikon. Az 1930-as évek elején a neves Collége de France szociológiai tanszékének vezetőjévé nevezték ki, de a második világháború miatt ez a munkája is félbeszakadt, ahogy tudományos karrierje is. Emigrált Párizsból, és a halála előtti utolsó éveket elszigetelve töltötte a társadalomtól. 77 évesen, 1950-ben halt meg. 

Marcel Mauss fiatalkorában
Fotó: Babelio

A szociológiai és antropológiai körökben úgy gondoltak Mauss-ra, mint a "a francia etnográfia atyjára". Leghíresebb nézete és műve Az ajándék, melyben azt taglalta, hogy az ajándék valójában sosincs teljesen ingyen, inkább egyfajta kölcsönös cseréről van szó, melyben az ajándékozó fél sosem tud eltávolodni teljesen az ajándéktól. Karrierje során Mauss sokszor publikált és dolgozott együtt nagybátyjával, Durkheim-el is, aki  inspiráló volt számára.

Emile Durkheim és Marcel Mauss
Fotó: Émile Durkheim középen, jobb oldalt Marcel Mauss a családi kertben. L'Est Républicain

Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Marcel_Mauss 

Az alábbi linkre kattintva elérhető a FSZEK katalógusában lévő Marcel Mauss művek listája: https://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?pagesize=10&view=short&sort=0&page=1&perpage=0&action=page&actualsearchset=FIND+AUTS+%22marcel+mauss%22&actualsort=0&language=¤tpage=result&text0=&index0=&whichform=advancedsearchpage&showmenu=&resultview=short&recnum=&marcposition=&text0=&index0=&ccltext=&resultsize=26 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online