A világ szociológusai: Émile Durkheim

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében Émile Durkheim, az elismert francia szociológus életéről és munkásságáról olvashatnak.    

Émile Durkheim portréja
Fotó: szociologia.eu

Émile Durkheim, a modern szociológia úttörője és klasszikus alakja, 1858-ban született Franciaországban, egy erősen vallásos, lotaringiai zsidó családban. Már gyerekkorában megtanulta a héber és a német nyelvet is, irodalmi érdeklődését hamar felfedezi. Bár a szülei szerették volna, ha ő is követi a rabbi-életpályát a családban, Durkheim ezzel szembement, és 1879-ben beiratkozott az École normale supérieure-be, ahol olyan neves francia filozófus voltak rá hatással, mint Jean Jaurés vagy Henri Bergson. Érdekesség, hogy bár Durkheim nem követte a zsidó vallást és a családi hagyományokat, nem ítélte el és nem hagyta hátra azt, hiszen számos diákja zsidó volt, valamint unokaöccse is, a szintén francia antropológus Marcel Mauss, akivel később számos tanulmányon együtt dolgoztak.  

Később Durkheim a Sorbonne-n tanult filozófiát, ahol 1882-ben szerezte meg filozófiatanári képesítését. Ezek után középiskolákban oktatott társadalomtudományt és pedagógiát, mindeközben tudományszervező munkássága is megindult. A durkheimi iskola első sikere az volt, hogy 1896-ban Bourdeaux-ban megalapíthatta az ország első szociológiai tanszékét, két évvel később pedig a L’Année Sociologique című folyóiratot is. 1902-től haláláig Párizsban, a Sorbonne-n tanított szociológiát és pedagógiát. Munkássága a francia oktatási rendszer megreformálását is érintette, általa sikerült a társadalomtudományokat iskolai szinten is bemutatni. 

1887-ben feleségül vette Louise Dreyfus-t, akivel később két gyermekük született, André és Marie. Fia, André, 1915-ben az első világháborúban meghalt, onnantól kezdve Durkheim szomorúsága eltörölhetetlen volt, a fia elvesztéséből keletkezett fájdalmát sosem tudta feldolgozni.  

Életművére elsőként Herbert Spencer és Auguste Comte pozitivista nézetei voltak hatással, amelyek az 1890-es években kezdtek erőteljesen formálódni. A modern szociológia elindulásában nagy szerepe volt, a szociológia tudományát a társadalmi tények diszciplínájaként jellemezte, melynek alapja az empirikus kutatás. Olyan további fogalmakat vezetett be és fejtett ki a 19. század végének  szociológiájában, mint kollektív tudat, konszenzus, deviancia.  Ebből fejlesztette ki az öngyilkossággal kapcsolatos elméleteit, kutatásait, amelyről külön művet is írt 1897-ben “Le suicide: Étude de sociologie” címmel. Az első világháború közben és után Durkheim baloldali politikai nézetei által vált egyfajta kisebbség tagjává, amely megnehezítette az életét a francia jobboldali hatalom alatt. A fia elvesztése miatt kialakult depresszió és a háború okozta politikai helyzet érzelmileg leépítette Durkheim-et, halálát végül egy stroke okozta 1917-ben, 59 évesen halt meg. Életművét többek között a híres magyar szociológus, Karády Viktor is feldolgozta.   

Végül, de nem utolsó sorban, alább olvashatják Émile Durkheim leghíresebb és legolvasottabb műveinek listáját, amelyek megtalálhatóak a Szociológiai Gyűjteményben is:   

A teljes listát a FSZEK katalógusában találják, ha ide kattintanak. 

Forrás:
https://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89mile_Durkheim  
http://www.szociologia.eu/sites/default/files/hir_csatolmanyok/durkheim1.pdf  

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online