Beszámoló: Ferge Zsuzsa Szabadegyetem 5. alkalom

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Szociológiai Gyűjteménye a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesülettel partnerségben Ferge Zsuzsa tiszteletére szabadegyetemet szervez. Az előadás-sorozat Ferge Zsuzsa munkásságát veszi alapul, és azokat az elveket, értékeket közvetíti egy szélesebb közönség számára, amelyeket Ferge szociológusi pályája során folyamatosan szem előtt tartott és képviselt. A szegénység és a kirekesztés elleni küzdelem; az emberi méltóság tisztelete; a tudományos alaposság és az elveihez hű magatartás összeegyeztetése munkája során valódi példaképpé teszi őt.

Aczél Anna és Radó Péter
                              Fotó: Aczél Anna és Radó Péter
Trencsényi László
                                        Fotó: Trencsényi László

A Szociológiai Gyűjtemény mai bejegyzésében az ötödik rendezvényről szóló beszámolónkat olvashatják. A Szabadegyetem ötödik rendezvényére február 23-án, egy héttel ezelőtt került sor az Ötpacsirta Szalon termében, melynek címe Iskolarendszer és társadalmi egyenlőtlenségek volt. Az esemény megnyitója Hubai László, szociálpolitikus volt, aki az ELTE Társadalomtudományi Karának oktatója és a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesületnek az elnöke. A Szabadegyetem ötödik eseményének felkért előadói Trencsényi László, pedagógiai kutató, Aczél Anna, főiskolai tanár, és Radó Péter, oktatáskutató voltak. A Szabadegyetem névadója és díszvendége, Ferge Zsuzsa ez alkalommal is online módon, de végig követte az eseményt, néhányszor értékes gondolatokat fűzött az előadásokhoz. 

Aczél Anna
  Fotó: Aczél Anna 
Radó Péter
Fotó: Radó Péter

Hubai László felvezetője után elsőként Trencsényi László, pedagóguskutató, tartotta meg előadását a neveléstudomány és pedagógiai elit helyzetéről. Trencsényi előadásában először egy oktatáskutató műhelyről mesélt, melyet egy fontos korszaknak jelölt meg karrierjében. Előadásában összefoglalta a tudáselmélet, a szimbolikus tudás, a kettős szelekció fogalmait, és a tudás és állam kapcsolatáról is beszélt. A következő előadásban Aczél Anna először a szociális képzések elindulásának történetét mesélte el, majd a gyermekszegénységről, annak kezeléséről és a javítóintézeti munkájáról beszélt. Az utolsó előadásában Radó Péter az iskolarendszer helyzetéről és a szelekciós folyamatokról beszélt. Először a magyar közoktatás szelekciós hatásáról, annak keletkezéséről volt szó, majd kitért arra is, hogy a szelekciónak mekkora hatása is van az oktatási egyenlőtlenségekre. Radó Péter helyszínen bemutatott prezentációját az alábbi linkre kattintva megtekinthetik: https://fszek.hu/szgy-fzs-szabadegyetem-tajekoztato-prezentacio-radopeter Az előadások után a már megszokott "kérdés-válasz" szekció következett, mely után az est zárására került sor.  

A közönség

A Szabadegyetem ötödik eseményére is rendkívül nagy volt az érdeklődés, így egy közel teltházas estét tarthattunk, ezúton is köszönjük a meghívott vendégeinknek az érdekes előadásokat és a közönségnek is az aktív részvételt.
A következő eseményre március 23-án kerül sor, melynek témája A roma integráció és dezintegráció útvesztőivendégelőadóink a témában elismert szakemberek,
Kóczé Angéla szociológus és Kállai Ernő társadalomkutató lesznek.Az eseményen való személyes részvétel biztosítása érdekében regisztráció szükséges, melyet a szociologia@fszek.hu-n lehet megtenni a későbbiekben, melyről külön tájékoztatjuk majd közönségünket. 

A Szabadegyetem egyes alkalmaira Ferge Zsuzsa, illetve az adott havi vendégelőadók főbb műveiből készül egy-egy tárló, melyet az Ötpacsirta Szalon előtermében lehet megtekinteni. 

A tárló  

Fotók: FSZEK 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online