"Magyarul " ajánljuk 9. 

A Szociológiai Gyűjtemény rovatában frissen megjelent, szociológiai és egyéb társadalomtudományi témájú, magyar szerző által írt, magyar nyelvű könyveket ajánlunk figyelmükbe rövid ismertetőjük által. 

Berger Viktor: Az életvilág mediatizálódása, L'Harmattan kiadó, 2023

A könyv borítója

"A mindennapi élet nagy átalakuláson ment keresztül az utóbbi évtizedekben. Miközben a korábbi idők embereit javarészt a szemtől szembeni kommunikációk formálták, addig mi egyre inkább igénybe vesszük az olyan médiumokat, technikai eszközöket és platformokat információszerzésre és kapcsolattartásra, mint az okostelefonok, a számítógépek, a közösségi média, az online hírportálok vagy az üzenetküldő szolgáltatások. A jelen életvilága mediatizálódik, s ez hatással van nemcsak az interakcióink formájára és tartalmára, hanem gondolkodásunkra és a világhoz való viszonyunkra is. Jelen könyv e korszakos átalakulást kívánja a szociológiai-társadalomtudományos, és különösen a fenomenológiai nézőpont alkalmazásával értelmezni. A kötet az életvilág mediatizálódásának szélesebb elméleti keretén belül értelmezi a társadalmi cselekvők tapasztalati mintázatait, tipikus élményeit az olyan területek kapcsán, mint a közösségi média különféle platformjai, az online meetingek és videótelefonálás, az online videójátékok, a self-tracking vagy a műholdas navigáció. Az életvilág mediatizálódási folyamatai ugyanakkor számos, az értelmes és jó élettel kapcsolatos kérdést is felvetnek, így ez a könyv annak is utána kíván járni, hogy vajon az életvilág mediatizálódása milyen új csapdahelyzeteket teremt, és milyen elvek alkalmazása jelenthet némi védelmet ezekkel szemben."

Forrás: L'Harmattan kiadó

Hunyady György: Oktatás és szociálpszichológia - személyes áttekintés fél évszázadról, Gondolat kiadó, 2023

A könyv borítója

"Az oktatás problematikája gazdag, szerteágazó, ehhez a kötet a szociálpszichológia nézőpontjából közelít. A szerző egyik úttörő alakja a szociálpszichológia meghonosításának, és tevékenyen alakította annak hazai történetét. Beszámol arról, hogy a tudományág intézményesülésekor, a 60-as években a szociálpszichológia fogalmi és módszertani eszközeit elsőként a tanulóközösségek vizsgálatára alkalmazták. Milyen szerepet játszottak a tanulók kapcsolataiban a társadalmi nézeteik? Az oktatás által tudatosan megcélzott, de sokféle hatásnak kitett nézetek hogyan alakultak (különös tekintettel arra, hogy hogyan látják a saját nemzetüket és másokét)? A rendszerváltás történeti léptékű átalakulása milyen változást hozott a tanulók társadalmi nézeteiben, s hogyan tükröződik azokban? Ezek voltak az évtizedekig folytatott empirikus tudatvizsgálatok sarkalatos kérdései. A közoktatás emberképéhez, közvetített ismereteihez és feltételrendszeréhez szakmai kommentárokkal és javaslatokkal járul hozzá a kötet. A szociálpszichológiai megfontolások jelen voltak a felsőoktatás - jelesen a tanárképzés - reformjaiban és ellenreformjában, s ez a szaktudomány szempontokat és eszközöket is kínál a kívánt és nem kívánt hatások lemérésére. Az oktatásügy alakításában aktív lehet(ne) a szellemi élet akadémiai szférája, amelynek mai dinamikáját, buktatóit és kilátásait szociálpszichológiai szempontból elemző kötet azzal a kérdéssel zárul, hogy a "nemzetnevelésnek" ma van-e értelme, s ha igen, az miben áll."

Forrás: Líra kiadó

Demográfia & politika: kihívások, korlátok, alkalmazkodási módok, szerk. Csikós Gábor - Horváth Gergely Krisztián - Ö. Kovács József, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, 2023

A könyv borítója

"A Demográfia & Politika: Kihívások, korlátok, alkalmazkodási módok címválasztással azt szerettük volna érzékeltetni, hogy az egyéni és a társadalmi létezés egyaránt függvényei a demográfiai adottságoknak és a mindenkori poli-tikának. Sőt, miként a ránk maradt egykori népszámlálási források elemzése mutatja, az állam érdeklődését tükröző egykori statisztikai kategóriák, de akár a betegségek megnevezései is a mai napig nagyban meghatározzák, hogy milyen fogalmak mentén, hogyan gondolkodunk a letűnt társadalmakról. A Módszer-tanok című blokkban található elemzésekből Bonyhád, Nagyléta, a Derecskei járás és a Székelyföld szociodemográfiai viszonyai tárulnak fel, míg egy további írás egy Gyergyóremetén végzett interjús kutatás elméleti-módszertani problé-máit osztja meg. Tanulmányok rovatunkban, sorozatunk fórumjellegét hangsúlyozandó, olyan vidéktörténeti témák kaptak helyet, amelyek jelenleg is zajló történeti mélyfúrá-sokba engednek betekintést. A Muraközhöz, Ormánsághoz és a Homokhátság-hoz kötődő kutatások mellett ilyen a századfordulós gazdasági elit vidékképét és a Rákosi-korszak nagyüzemi földhasználatát elemző írás is. A Forrás rovatban két olyan beszédet teszünk közzé, amely a Német Szövetségi Köztársaság parlamentjében hangzott el 1960-ban, a kelet-németországi kollek-tivizálás befejező szakaszára adott reakcióként. E szövegek új támpontokat ad-hatnak az ezzel analóg lefolyású magyarországi kollektivizálás értelmezéséhez is." - a szerzők gondolatai. 

Forrás: Líra kiadó

A cikkben megemlített könyvek helyben olvashatóak a Központi Könyvtár 4. emeletén, a Szociológiai olvasóteremben, kölcsönözhetőségük a Katalógusban ellenőrizhető.

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online