Folyóirat-ajánló: Pro Minoritate, Serdülő- és gyermekpszichoterápia folyóirat

A Szociológiai Gyűjtemény mai bejegyzésében két magyar nyelvű folyóirat - a Pro Minoritate és a Serdülő- és gyermekpszichoterápia folyóirat - legfrissebb számait ajánljuk. Mindkét folyóirat a Szociológiai Gyűjtemény részét képezi, így figyelemmel kísérjük az éppen aktuális és frissen megjelent lapszámait, melyek megtalálhatóak a folyóirat-galérián. A Gyűjtemény további magyar nyelvű és külföldi folyóiratainak listája az alábbi linkre kattintva található: https://fszek.hu/Entities/50/szgy-folyoiratok-nyomtatott 

A folyóiratok

Pro Minoritate, 2023 Tavasz

A folyóirat idei első lapszámában többféle témában olvashatunk tanulmányokat. Elsőként Somogyi Renáta történeti áttekintését olvashatjuk végig, melyben a két világháború közötti Lengyelország történelmének egy részéről van szó, egészen pontosan Danzig Szabad Városáról. A tanulmány taglalja a lengyel kisebbségi kérdést, Danzig városának működését, a Nemzetek Szövetségének "kapcsolatát" Danzig Szabad Városával, valamint a helyi lengyel lakosság mindennapjairól is szó esik. A következő cikkben Ekaterina Kosiuk az önrendelkezéshez való jogról értekezik, melyben Ahbázia de facto államának töténetét és helyzetét vizsgálja. A lapszám harmadik tanulmányában Fedinec Csilla az őslakosokról szóló ukrajnai törvényt vizsgálja, annak kialakulását, ezen felül magyarázza a kisebbségekkel kapcsolatos jogi fogalmakat - a cikk végén olvasható az ukrán őslakos törvény magyarra fordított változata. Egy újabb történeti elemzést olvashatunk a következő cikkben, melyben a szovjet érába kalauzol visszz a szerző, Váradi Natália. A kárpátaljai magyarság küzdelmeiről, megpróbáltatásairól és akkori helyzetéről is szól a cikk. Czáboczky Szabolcs tanulmányában Jaross Andor, a Sztójay-kormány belügyminiszterről, földbirtokosról ír, akinek élettörténetéről olvashatunk. Jaross Andor fiatalkorától kezdve a politikusi pályafutásán át részletesen beszámol a cikk az életéről. A lapszám végén 3 könyvrecenziót olvashatunk Filep Tamás Gusztáv, Fodor János és Tamási Orosz János írásában.  

Serdülő- és gyermekpszichoterápia folyóirat, 16/1, 2023

A folyóirat tavaszi számában elsőként Gyimesi Nóra és Szári Laura gyógypedagógusok írnak az autista gyermekek és családjukkal végzett munkájukról egy összefoglaló tanulmányt, melyben megosztják a tapasztalataikat is támogató munkájukról. A következő cikkben egy rendkívül érdekes csecsemőmegfigyelő módszerről, és annak tapasztalatairól ír Hámori Eszter és Rajnik Mária, gyermek klinikai szakpszichológusok. Ezt a módszert az említett szerzők vezették be, a tanulmányukban pedig betekintést adnak a módszer gyakorlati használatába. Kiss Judit gyermekterapeuta a már ismert kifejezés, a transzgenerációs trauma hatásaival foglalkozik esettanulmányában, melyben egy negyedik generációs gyermek traumáján keresztül mutatja be a szerző a témát. A lapszám további részében szó van még a zeneterápiás munka bemutatásáról, annak hatásairól egy kórházi gyermekosztályon, továbbá egy német cikk magyar fordításában a traumatizált gyermekek ellátásáról is olvashatunk. 

Fotó: FSZEK

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online