Konferencia-beszámoló: ESS + SHARE User Meeting 

A Szociológiai Gyűjtemény mai bejegyzésében az október 10-én megrendezésre került 2. ESS (European Social Survey) és SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe) közös konferenciájáról szóló beszámolónkat olvashatják.  

Logók

Institute for Advanced Studies
Fotó: Institute for Advanced Studies, Bécs

A konferencia Bécsben, az Institute for Advanced Studies kutatóintézetében került megrendezésre, körülbelül 40-50 kutató és érdeklődő részvételével. A konferencia célja, amellett, hogy a kutatók bemutathatták egymás között kutatási témáikat prezentációk formájában, a két kérdőív (ESS és SHARE) használatával kapcsolatban is megoszthatták gondolataikat, tapasztalataikat. Olyan kutatók érkeztek erre a konferenciára, akik az ESS és/vagy a SHARE adatbázisait használták fel saját kutatásukban. Az ESS és a SHARE adatbázisai a szociológusok és egyéb társadalomtudományi területen tevékenykedők számára nem ismeretlenek, hiszen ezek az adatbázisok nemzetközileg elismertek, tudományosan megalapozottak, és rengeteg információ kiszűrhető belőlük. 

Az előadások helyszíne
Előadó
Fotók: FSZEK

Érdekesebbnél érdekesebb előadások követték egymást, nemzetközi közegben, hiszen érkeztek kutatók többek között Spanyolországból, Szerbiából, és Németországból is. A konferencia megnyitójára reggel 9-kor került sor, először az ESS és a SHARE ausztriai munkatársai köszöntötték a megjelenteket, majd elkezdődött a programsorozat első része, melyben 3 előadás kapott szerepet. Elsőként Melanie Wagner, a berlini SHARE kutatója adott elő arról, hogy milyen és mekkora szerepe van a gondoskodás különböző formáinak az idősebb szülő és gyermeke között. A második előadásban Manuel Montesinos (Rockwool Foundation Berlin) hasonlóképpen az időskori gondozás témakörét járta körbe, összehasonlítva Európa déli, közép és északi részeit. A harmadik előadás nyolc európai ország adatait elemezte a SHARE első adatfelvételéből, melyben a Healthy Life Years, azaz a rokkantságmentes, egészséges életévek mutatója szerint vizsgálták, hogy milyen tényezők lehetnek hatással az emberek egészségügyi állapotának megítélésére önbevallásuk szerint, mindezeket Marc Luy, a bécsi Demográfiai Intézet demográfusa adta elő. Egy rövid kávészünet után folytatódott az előadások második fordulója, melyben olyan kutatásokról szóló előadások láthattunk, melyekben az ESS adatbázisait használták fel. Először Patkós Veronika, az MTA TK kutatója mutatta be előadását, melyben egy érdekes jelenség, a pártos polarizáció volt a téma. Kutatásában megállapította, hogy azok a társadalmak, akik fenyegetettségnek vannak kitéve, pártosan és ideológiailag is polarizáltak. A következő két előadás után egy-egy hosszabb diskurzus is kialakult a közönségben helyet foglaló kutatók és szakértők közt, az előadók számos hasznos tanácsot kaphattak kutatásuk folytatásával kapcsolatban. Vladimir Mentus, a szerb Társadalomtudományi Intézet kutatója az ESS legutóbbi, 10. hullámát használta fel kutatásához, melyben azt vizsgálta, hogy mérsékli-e a magas jövedelem a munka-magánélet egyensúlyának negatív megítélését. Valerie Bordone (University of Vienna) előadásában pedig arra világított rá, hogy a nemi attitűdök hogyan magyarázhatják az idősebb felnőttek kognitív működésében fellelhető különbségeket.

Előadó
Előadó

Egy hosszabb ebédszünet után még három előadás volt hátra, az első Magdalena Muszynska-Spielauer (Bécsi Demográfiai Intézet) előadásában, aki a SHARE adatbázisának használatáról beszélt, mégpedig arról, hogy kutatásukban azt találták, hogy az egészséggel kapcsolatos mintaveszteség a népesség egészségi állapotának elfogult becsléséhez vezet a keresztmetszeti adatkészletekben. A következő két prezentációt előadó kutatók a SHARE adatbázis ugyanazon adathalmazából dolgoztak, hasonló témakörökkel. Ignacio Belloc (University of Zaragoza) a családon belüli váratlan öröklés munkaerőpiaci hatásairól adott elő, Sanny D. Afable (Max Planck Institut for Demographic Research) pedig azt vizsgálta, hogy milyen hatása van a felnőtt gyermek költözési szokásaira, ha a szülőt egészségügyi problémák érik. Az előadások rendkívül érdekesek voltak, megosztó témákról láthattunk prezentációkat, a kutatók közt pedig hasznos diskurzusok és eszmecserék hangoztak el. 

Előadó
Előadó
Fotók: FSZEK

A Szociológiai Gyűjtemény honlapján, a már meglévő Open Access adatbázisok használati útmutatói közt megtalálható lesz az ESS-ről és a SHARE-ről szóló részletes útmutató is. 

A két adatbázissal kapcsolatban további információkat az alábbi linkekre kattintva találhatnak:
https://www.europeansocialsurvey.org/about-ess 
https://share-eric.eu/ 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online