Olvasóival közösen ünnepelte 120 éves évfordulóját a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár
Új szolgáltatásokkal, családi- és olvasásnépszerűsítő eseményekkel ünnepelte az utóbbi hónapokban jubileumát a könyvtár és november végén egy látványos rendezvénnyel lezárta a sikeres Budapest Könyvfőváros programsorozatot is. Képes összefoglaló.
A Fővárosi Könyvtár 1904-ben kezdte meg működését, így idén lett 120 éves. Az intézmény már az alapítás után néhány évvel korszerű, public library jellegű nyilvános könyvtárrá vált, ma pedig Magyarország egyik legnagyobb forgalmú kulturális intézménye: tavaly mintegy 300 ezer használó 4 millió alkalommal vette igénybe szolgáltatásait, idén pedig még kedvezőbb használati adatok várhatók.
A hagyományos szolgáltatások fejlesztése mellett folyamatos a könyvtár megújulása. 2023-ban két ütemben megújult, s ma a legkorszerűbb szolgáltatásokat kínálja a Soroksári Könyvtár. Idén májusban elindult a CloudLibrary platform alapú e-könyv kölcsönzési szolgáltatás, júniusban pedig a Lövölde téren átadott könyvszekrénnyel háromra nőtt a nap 24 órájában elérhető automata könyvátvételi pontok száma. Októberben korszerű, olvasóbarát és közösségi funkciókkal bővített böngészőfelületet kapott a könyvtár katalógusa, azaz elindult a FSZEK Online, illetve decemberben indul az úgynevezett silent book – képkönyv – kölcsönzés is. A FSZEK nemzetközi szakmai elismertségét igazolja, hogy tavasszal – Magyarországról elsőként – meghívást kapott a Public Libraries 2030 Alapítványtól a Lighthouse Libraries elnevezésű, az Európai Unió leginnovatívabb könyvtárait tömörítő együttműködési hálózatba.
A jubileumi év alkalmából több jelentős eseményre is sor került a FSZEK könyvtári hálózatában.
Képek az eseményekről, programokról (válogatás)
Folytatódott az Otthon a könyvtárban családi napok programsorozata, melynek keretében az egyes könyvtárakban zenés programok, kiállítások, robotika foglalkozások, bábelőadások várták az érdeklődőket.
Harmadik évadába lépett a Ferge Zsuzsa szakmai örökségének nyomában című szabadegyetem, melyben most az európai uniós szakpolitikák ismerhetők meg szakértő előadók segítségével. A szabadegyetem előadásainak az Ötpacsirta Szalon adott otthont.
A könyvtár szeptember és december között Másfél évtized: társadalom és kultúra a főváros könyvtárának születése idején címmel beszélgetéssorozatot szervezett, , mely a múlt század első évtizedeinek Budapestjét idézi meg – azt az időszakot, amely az idén 120 éves könyvtár megszületésének, megnyitásának ideje is.
A FSZEK ismét jelen volt a Budapest Könyvfőváros programsorozattal a Nemzetközi Könyvfesztiválon is, szeptember 26-29-ig önálló standdal várta az érdeklődőket. A Nekem az olvasás pódiumbeszélgetéseken olyan közreműködők meséltek az olvasáshoz fűződő viszonyukról, mint Janicsák Veca énekes, Nagy Tímea olimpiai bajnok párbajtőrvívó, Szabó Erika színésznő, Háy János író, Szécsi Zoltán olimpiai bajnok vízilabdázó és Klem Viktor színész.
A FSZEK tagkönyvtárak október 15-én, az intézmény 120. születésnapján 50%-os beiratkozási kedvezménnyel, megbocsátás napjával és több helyen születésnapi tortával, kulturális programokkal várták az érdeklődőket. A Központi Könyvtárban a nyitáskor érkező látogatókat Kovácsné Koreny Ágnes, a FSZEK főigazgatója és Farkas Ferenc, a Központi Könyvtár igazgatója köszöntötte az átriumban. A nap folyamán a kedvezmények mellett palotasétákkal, a Budapest Gyűjtemény kiállításával várták az érdeklődőket. A Sárkányos Gyerekkönyvtárban író-olvasó találkozóra került sor Pifkó Céliával, az Év Gyermekkönyve 2024 díjazottjával, az Ötpacsirta Szalonban pedig a Zenei Gyűjtemény Csabay Domonkos Junior Prima díjas zongoraművész koncertjére várta az érdeklődőket. Az átriumban a Nemzeti Filmintézettől "kölcsönzött" régi filmhíradók voltak megtekinthetők a könyvtár történetéből. Szinte minden könyvtárban zajlott közben valamilyen esemény, olyan közreműködőkkel, mint Háy János, Szécsi Noémi, vagy éppen a Batyu Színház.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár minden évben az október 15-éhez, azaz az 1904. évi megnyitásához legközelebb eső szerdán rendezi meg a Könyvtárosok Napját. A Wenckheim-palotában megrendezett szakmai rendezvényen Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere köszöntötte a könyvtár munkatársait, majd Kovácsné Koreny Ágnes, a FSZEK főigazgatója mutatta be az év szakmai eredményeit, a tervezett további fejlesztéseket, valamint az intézmény új logóját, megújult arculatát is. Csorba László, a Budapest Történeti Múzeum főigazgatója Könyvtár, polgár, város, haza című előadásával köszöntötte a 120 éves könyvtárat. Közreműködött Ács Dominika Junior Prima-díjas fuvolaművész és Cseri Kristóf hegedűművész.
A hagyománynak megfelelően a Könyvtárosok Napja keretében vehették át intézményi elismeréseiket a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kiemelkedő teljesítményt nyújtó munkatársai.
A programsorozat jelentős eseménye volt 2024. november 23-án az Irodalom életre kel(l) című családi nap. Regények és más irodalmi művek sokféle formában élnek tovább: többek között filmen, színpadon, zenében. Ez volt a kiindulópontja a FSZEK120 jubileumi programsorozat és a könyvtár által koordinált Budapest Könyvfőváros rendezvénysorozat keretében szervezett ingyenes eseménynek. A mintegy ezer érdeklődőt megmozgató eseményen sok más vendég mellett Mácsai Pál, Bródy János, Grisnik Petra, az Iszkiri Zenekar, a szegedi Kövér Béla Bábszínház, a Kőszegi Várszínház működött közre. Külön érdekesség volt a silent book workshop, stemapunk bemutató, a Perui Nagykövetség révén Pucara bikák festése és Könyvtár PRO [programozás, robotika, olvasás] foglalkozás is volt a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár könyvtárosaival; kipróbálhatók voltak Bee bot, Sphero Indi Student és a MakeBlock - mTiny Discover padlórobotok. A kézműves programok sorát színesítették a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár Budapestre látogató munkatársai is.
Köszönjük mindenkinek, aki bekapcsolódott a FSZEK120 programsorozat, illetve a Budapest Könyvfőváros egyes eseményeibe.
Fotók: FSZEK
Központi Könyvtár
1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.útvonal
Nyitvatartás:
-
Ma: Zárva
Holnap: Zárva
Részletes
Kölcsönzési határidő hosszabbítása:
06 1 411 5060
Információ, tájékoztatás:
06 1 411 5019
További elérhetőségeink
Vezető és elérhetősége:
E-mail: kktitkar@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 411 5017
Vezető: Farkas Ferenc
igazgató
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények