Ezt a cikket 2021. 12. 30 napján archiváltuk, a benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A technikumokról és a szakképző iskolákról

Az októberi havi témánkban a középiskolai felvételivel kapcsolatos dátumokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze. Novemberben a szakképző intézetek és technikumok működéséről és felvételi rendjéről szóló legfontosabb tudnivalókat osszuk meg. 

A képen különböző szakmákat bemutató kis bábuk vannakForrás: CANVA

Mivel a szakképzési rendszer az utóbbi években teljesen átalakult, jelenleg két iskolatípusban működik szakképzés: a technikumban és a szakképző iskolában. A szakképzésre jelentkezőknek a felvételi folyamatban először nem konkrét szakmát, hanem ágazatot kell megjelölniük. Jelenleg 24 ágazat érhető el, pontos szakmát a képzés közben kell majd választani. A szakképzések két részből állnak. Az első szakaszban közismereti tárgyakat (pl.: magyar, matek) tanulnak, és az ágazati alapozást kapják meg a tanulók. Ez a szakasz alapvizsgával zárul. A második szakaszban kell dönteni a diákoknak a szakmáról, mivel itt már szakirányú oktatás zajlik, melyet akár duális képzés keretein belül is el lehet végezni. A képzések során tanulmányi eredménytől függő ösztöndíj kapható. 

AZ ALAPSZAKMÁKRÓL 

Az intézetekbe való jelentkezés intézetenként változó. Diákoknak a nappali képzésre való jelentkezés vagy pontszámítás alapján vagy központi írásbeli felvételi vizsga alapján történik. A jelentkezési lapok beküldési határideje szintén intézményenként eltérő és felvételi vizsgakövetelményenként változó; 2021 december 3. - 2022. február 19. Több képző intézmény a pontszámítási szabályok mellett még pályaalkalmassági szóbeli beszélgetést is kér, vagy egészségügyi alkalmasságit. A felvételizőknek a választott szakma vagy a választott ágazat követelményei szerint és az választott iskola előírásait megtartva kell eljárnia. Tájékozódni a követelményekről és a határidőkről az iskolák honlapjairól lehet. 

TÁJÉKOZTATÓ FÜZET AZ ALAPSZAKMÁKRÓL

ISKOLÁK LISTÁJA

SZAKKÉPZŐ INTÉZMÉNYEK

NEMZETI SZAKKÉPZÉSI ÉS FELNŐTTKÉPZÉSI HIVATAL

INNOVATÍV KÉPZÉSTTÁMOGATÓ KÖZPONT

SZAKMÁT TANULNÁTOK EZT A LISTÁT ÉRDEMES MEGNÉZNI  

MERRE, HA NEM GIMNÁZIUMBA? MINDEN A TECHNIKUMOKRÓL ÉS A SZAKKÉPZŐ ISKOLÁKRÓL

A két iskola típus közötti különbség 


A szakképző iskolák a technikumokkal szemben nem öt-, hanem hároméves képzéseket indítanak. Ebben az iskolatípusban a szakmai ismeretek vannak a középpontban, a képzések után nem jár érettségi.  


A technikumok ötéves képzést nyújtanak és a szakmai vizsga mellett a képzés érettségivel zárul. A diákok az első két évben a közismereti tárgyak mellett az adott ágazatról általános szakmai ismereteket szereznek, konkrét szakmát a 10. évfolyam után kell választaniuk. A gyakorlatban a képzés úgy zajlik, hogy például a turizmus-vendéglátás ágazatban a cukrász, a fogadós-panziós, a pincér és a szakács alapszakmákat választó diákok együtt tanulják a vendéglátás alapjait, majd az alapvizsgát követően szakosodnak. Matematikából, magyarból, történelemből és az első idegen nyelvből ugyanolyan a tanterv, mint a gimnáziumokban, a különbség viszont, hogy a technikumok diákjainak nem kötelező második idegen nyelvet tanulniuk, bár vannak intézmények, amelyek ezt lehetővé teszik. A negyedik tanév végén a diákok három közismereti tárgyból érettségiznek, az ötödik év végén pedig szakmai vizsgát és nyelvi érettségit tesznek, amely emelt szintű érettséginek minősül, így öt év tanulás után egyszerre szerzik meg az érettségi bizonyítványt és a technikusi végzettséget.  
A két oktatási forma között előre meghatározott feltételek szerint biztosítják az átjárhatóságot. A szakképző iskolában további két év képzés után lehetőség van érettségit tenni. Természetesen a gimnáziumi érettségi után is van lehetőség szakmát tanulni, ez esetben a technikusi képzés kétéves. 


A duális képzés 
A duális képzés lényege, hogy a diákok az iskolai tanulmányok mellett egy vállalatnál dolgoznak, így a szakmához szükséges gyakorlati tudást a tanulási folyamattal együtt szerzik meg. Az új szabályozás miatt az eddigi tanulószerződést a szakképzési munkaszerződés váltja fel.  A munkaszerződést a duális képzőhely feltölti a regisztrációs és tanulmányi rendszerbe. A duális képzőhelyeket a gazdasági kamara tartja nyilván, és ellenőrzi a képzés minőségét. 


Szakképzési ösztöndíjak 
Mindkét iskolatípusban a tanulmányi eredménytől függő ösztöndíj kapható, amit a tanulmányok előrehaladtával a szakképzési munkaszerződés alapján végzett munkáért járó havi munkabér válthat fel, amelynek mértéke ugyancsak a tanulmányi eredmény függvénye.  
A tanulók az első szakma megszerzéséhez kapcsolódóan, a sikeres szakmai vizsga eredményétől függően egyszeri pályakezdési juttatást is kapnak. Rászorultsági alapon további szociális támogatásokra is lehet pályázni. Fontos változás, hogy az úgynevezett egyéb juttatások is (pl. cafetéria) megilletik a tanulót. 


Érdekesség:
Ezek a legelismertebb, legjobban fizető szakmák Magyarországon: még mindig kevesen vágnak bele.

 

A cikk forrása: https://eduline.hu/kozoktatas/20211013_Tovabbtanulas_a_gimnaziumon_tul 

Információ

Központi Könyvtár

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:
A Sárkányos Gyerekkönyvtár nyitvatartása itt olvasható.

Kölcsönzési határidő hosszabbítása:
06 1 411 5060

Információ, tájékoztatás:
06 1 411 5019

További elérhetőségeink

Vezető és elérhetősége:
E-mail: kktitkar@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 411 5017
Vezető: Farkas Ferenc
igazgató
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online



Facebook link Facebook link Facebook link Youtube link blog link