Novemberi film-szín-játék®-os péntekek

A Madách Színház SzínpadON ingyenes online filmvetítéseire várunk szeretettel minden kedves érdeklődőt az alábbi időpontokban:

2024. november 8. 17 óra: A két egyetlen – Karinthy Frigyes szerelmei

2024. november 15. 17 óra: Emberszag – Drámai napló Szép Ernő azonos című önéletrajzi regénye és versei alapján

2024. november 22. 17 óra: Elfogyni az ölelésben – Ady Endre szerelmei

2024. november 29. 17 óra: Tercett – Móricz Zsigmond szerelmei

 

Az ingyenes filmvetítés a Madách Színház támogatásával, a Színház Madách SzínpadON című online programsorozatának könyvtári partnerprogramja keretében valósul meg.

Bővebb információ: www.madachszinhaz.hu/szinpadon

A film-szín-játék®-ok megtekintését 12 éves kortól (Karinthy-, Szép Ernő- és Móricz-filmek), illetve 16 éves kortól (Ady-film) ajánljuk.

 

A programok olvasóinknak ingyenesek, bejelentkezni e-mail-ben, vagy telefonon lehet. A jelentkezéshez kapcsolódó adatkezelési tájékoztató itt olvasható.

A résztvevők megjelenésükkel tudomásul veszik, hogy a rendezvényen fotó/videófelvétel készül, melyet a Könyvtár honlapján vagy Facebook-oldalán közzétehet. Az adatkezelés önkéntes hozzájáruláson alapul. A felvételen látható érintett írásban kérheti arcmása eltávolítását.

FSZEK Bíró Mihály utcai könyvtár
1203 Budapest, Bíró Mihály utca 7.
Tel.: 1/283-0872
E-mail: fszek2002@fszek.hu

Plakát: Madách Színház

 

Részletes színlapok:

 

A film plakátja2024. november 8. 17 óra

Fráter Zoltán:

A KÉT EGYETLEN – KARINTHY FRIGYES NAGY SZERELMEI

film-szín-játék

55 perc

 

SZEREPOSZTÁS

Karinthy Frigyes: Fekete Ernő

Böhm Aranka: Jordán Adél

Judik Etel, Boga: Fekete Réka Thália

 

ALKOTÓK

Forgatókönyvíró: Fráter Zoltán

Zeneszerző: Gulyás Levente

Dramaturg: Szabó Csilla

Díszlet- és animációtervező: Vízvárdi András

Jelmeztervező: Rományi Nóra

Vezető operatőr: Seregi László HCA

Technikai rendező: Goretic Péter

Vágó: Nagy Ákos

Szcenikus: Szűcsborus János

A rendező munkatársa: Farkas Amáta, Kutschera Éva

Rendező: Szirtes Tamás

Fráter Zoltán a tények játékos felhasználására épülő „szellemjárása”, amely a „két egyetlen” közt őrlődő Karinthy tragikomikus helyzetét és élete döbbenetes érzelmi fordulatát mutatja be.

Karinthy Frigyes huszonöt éves, amikor kalandos körülmények között megszökteti nagy szerelmét, a három gyermekes Judik Etel színésznőt. A férj haragja elől fél évig bujkálnak Berlinben, majd nagyobb összeggel megbékítve a férjet, Budapesten házasságot kötnek. Az író a „bogárka, bogaram” becézéséből adja a Boga nevet imádott párjának, aki az első világháború után kitörő spanyolnátha-járvány áldozata lesz. Karinthy ezt jegyzi naplójába felesége halála után: „Úgy érzem, agyamban daganat képződött, amikor ő meghalt…” A gyászoló férfi csaknem két év múlva, egy telefonvicc meghívását komolyan véve ismerkedik meg az akkor még férjes asszonnyal, Böhm Aranka orvosnővel. A szenvedélyes, minden férfit meghódító Aranka már másfél évtizede színesíti érzelmi viharaival a házasság hétköznapjait, amikor Karinthyt, aki mindvégig olthatatlan szerelemmel gondol Bogára, 1936-ban valóban műteni kell. Az élet-halál között lebegő író egyszerre két nővel viaskodik, képzeletben Bogával, a valóságban Arankával…

2022-ben a film-szín-játék a New York-i ONIROS Film Awards®-on elnyerte a legjobb életrajzi film díját.

 

A film plakátja2024. november 15. 17 óra

Szép Ernő:

EMBERSZAG

drámai napló Szép Ernő azonos című önéletrajzi regénye és versei alapján / film-szín-játék

60 perc

 

SZEREPOSZTÁS

Szép Ernő: Gyabronka József

 

Közreműködik:

Balla Eszter

Dunai Tamás

Fillár István

Kerekes Éva

László Zsolt

Lázár Kati

Tóth Ildikó

 

ALKOTÓK

Szerző: Szép Ernő

Dramaturg: Ferencz Győző

Zeneszerző: Lázár Zsigmond

Díszlettervező: Romvári Gergely

Jelmeztervező: Kárpáti Enikő

Operatőr – vágó: Pálos György

Szcenikus: Tompai Zsuzsa

A rendező munkatársa: Kutschera Éva, Sallak Petra

 

Társrendező: Pálos György

Rendező: Harangi Mária

 

Szép Ernő életének és költészetének valódi mélységei elevenednek meg az író Emberszag című regényének új, Ferencz Győző által készített filmadaptációjában, amely húsz sorsfordító nap történéseinek rezignált, lírai elbeszélése mentén próbál egy embertelen korszaknak történetileg és művészileg is hiteles tükröt tartani.

Szép Ernőt 1944 őszén, hatvanéves korában zsidó származása miatt behívták munkaszolgálatra. Ekkor már kiköltöztették a margitszigeti szállóból, ahol harminchárom évig élt, és a Pozsonyi út egyik csillagos házába internálták. Bár a svéd nagykövetség mentelmi útlevelének köszönhetően három hét után elengedték, testközelből tapasztalta meg a nácizmus embertelenségét. Emberszag című visszaemlékezésében naplószerűen számol be a hosszú menetelésekről, a stadionokban, téglagyárban töltött éjszakákról, a magyar nyilas keretlegények kegyetlenkedéseiről, hidegvérű gyilkosságaikról, a módszeres terrorról, amellyel a zsidókat megfosztották emberi méltóságuktól, és amely során kínzóik is kivetkőztek emberségükből. De Szép Ernő hangja most is, mint korábbi műveiben, könnyed és közvetlen, részvét és megértés hatja át, szenvedéseit távolságtartó iróniával beszéli el. Az Emberszag mondataiból ugyanaz a tragikummal szembeszegezett humánum árad, amely költészetét is oly megindítóvá teszi. A naplóból készült drámai előadásban lírai ellenpontként Szép Ernő versei és sanzonjai is megszólalnak.

2023-ban a film-szín-játék a New York-i ONIROS Film Awards®-on elnyerte a legjobb életrajzi film díját, Szép Ernő filmbeli alakjának megformálásáért Gyabronka József pedig megkapta a legjobb színészi alakításért járó különdíjat. A filmet emellett a Buenos Aires-i Literature in Cinema filmszakmai rendezvény a legjobb adaptált forgatókönyvnek és a legjobb színészi alakításnak járó különdíjakkal jutalmazta, játékfilm-kategóriában az izraeli Near Nazareth Fesztivál pedig döntős alkotásai közé válogatta.

 

A film plakátja2024. november 22. 17 óra

Nyáry Krisztián:

ELFOGYNI AZ ÖLELÉSBEN – ADY ENDRE SZERELMEI

film-szín-játék

84 perc

 

SZEREPOSZTÁS

Ady: Nagy Sándor

Léda: Botos Éva

Zsuka: Kakasy Dóra

Csinszka: Kelemen Hanna

 

ALKOTÓK

Forgatókönyvíró: Nyáry Krisztián

Zeneszerző: Horgas Ádám

Animációtervező: Horgas Ádám

Jelmeztervező: Bujdosó Nóra

Vezető operatőr: Kiss Jenő

Szcenikus: Tompai Zsuzsa

A rendező munkatársa: Sallak Petra

 

Rendező: Horgas Ádám

 

Nyáry Krisztián film-szín-játéka az idősödő Ady életének talán legszeretetéhesebb korszakát idézi meg, melyben a költőóriást legendás szerelmeinek bensőséges érzelmi hálójában ismerhetjük meg közelebbről.

Négy ember.

Egy 30-as évei közepén járó, önpusztító férfi – megverve zsenitudattal, és megáldva igazi zsenialitással.

Egy kora 40-es nagyvilági dáma, akit gyötör szépsége lassú elmúlása.

Egy 20-as évei közepén járó, életvidám, frissen elvált fiatalasszony.

Egy éretlen kamaszlányból céltudatos felnőtt nővé váló úrikisasszony.

A köztük kialakuló szerelmi négyszög önmagában is drámai helyzetet sejtet, de történetük még izgalmasabb, ha tudjuk: valós személyekről van szó. Nyáry Krisztián darabjának hősei Ady Endre és három meghatározó szerelme, Brüll Adél, Dénes Zsófia és Boncza Berta – vagy ahogy a versek megőrizték a nevüket: Léda, Zsuka és Csinszka. Az elhangzott szövegek pontos idézetek a szereplők eredeti leveleiből, naplóiból, visszaemlékezéseiből, Ady Endre verseiből, vagy kortárs tanúk visszaemlékezéseiből. Játszódik Párizsban, Monte Carloban, Budapesten, Lutry-ben, Firenzében, Mariagrünben, Kolozsvárott, Csucsán és Érmindszenten 1909-1915 között.

 

A film plakátja2024. november 29. 17 óra

Forgách András:

TERCETT – MÓRICZ ZSIGMOND SZERELMEI

film-szín-játék®

76 perc

 

SZEREPOSZTÁS

Móricz Zsigmond: Nagy Zsolt

Holics Janka: Balázsovits Edit

Simonyi Mária: Petrik Andrea

Színész: Juhász Vince

 

ALKOTÓK

Szerző: Forgách András

Zeneszerző: Mátyássy Szabolcs

Díszlet- és jelmeztervező: Márkus Sándor

Animációtervező: Sátor Dénes

Vezető operatőr: Seregi László HCA

Technikai rendező: M. Nagy Richárd

Vágó: Nagy Ákos

Szcenikus: Tompai Zsuzsa

A rendező munkatársa: Kutschera Éva, Nagy Viktória

 

Rendező: Szilágyi Bálint

 

Forgách András színpadi játékában szerelmi játszmák sűrűn szőtt hálóján keresztül elevenedik meg Móricz Zsigmond és szerelmeinek legendásan tragikus története.

„Megszeretek egy rongyos kis fickót, aki alázatos és engedelmes, ott ül a szoknyám mellett s azt ígéri, hogy a fajtájának ezeréves birka-türelmét teríti szőnyegül a lábam elé…” – mondja Holics Janka Móricz Zsigmondról. Aztán Móricz a felesége szavait egy színésznő szájába adja és felöltözteti annak ruháiba. Így ver hidat a hálószobája és a színpad között. Veszélyes játék. A játék neve: szerelem. A birka-türelemnek vége, kezdődik a küzdés, életre-halálra. Móricz is pontosan tudja, végül csak egy nő maradhat, de sebzett vadkanként rohan a saját vesztébe, magával rántva egy teljes családot. Simonyi Mária Holics Janka lesz vagy sem? A kísérlet ártalmatlanul indul, de az emberi szív kényes egy játékszer. A hídon át a hálószobában találja magát a színésznő, így Jankának nincs helye többé. Át kell vinnie szerelmét a túlvilágra. Jó élni. Üzeni még nekünk, mielőtt felvenné örök ruháját. – Szilágyi Bálint

 

A Madách SzínpadON-ról

A Madách SzínpadON a Madách Színház 2020 tavaszán indult és immár hatalmas közönségbázissal rendelkező online programsorozata, mely a Színház professzionális tévéstúdiójából saját készítésű, a színház, a film és a TV műfaji határain létrejött új tartalmakat, úgynevezett „film-szín-játékokat” kínál. A Madách SzínpadON 2022. évi online programsorozatának elsődleges célja a magyar irodalom szolgálata. A sorozat összefoglaló címe Írók-sorsok-szerelmek, amely a XX. század legismertebb magyar íróinak életét és szerelmi történeteit 50-80 perces film-szín-játékok formájában dolgozza fel, melyek forgatókönyvei korabeli levél- és naplórészleteken, illetve hiteles dokumentumokon alapulnak. Fontos tudnivaló, hogy ezek a művek nem színházi előadások, nem is korábbi színpadi előadások filmváltozatai, hanem kifejezetten online közvetítésre született és születő új filmprodukciók.

A program az Erzsébet Napok keretében valósul meg.

Az Erzsébet Napok logója