Állatkultusz az ókori Egyiptomban
Az ókori egyiptomi állatkultusz gazdag és sokszínű világot teremtett, amelyben az állatok szerepe mélyebb vallási és társadalmi jelentőséggel bírt. Az állatok szimbolikája, rituális szerepük, valamint a mindennapi életben betöltött szerepük mind hozzájárultak ahhoz, hogy az ókori Egyiptom vallása és kultúrája komplex és gazdag örökséget hagyjon maga után.
A mezőgazdaság és állattartás miatt a természet közelsége, annak megfigyelése és tisztelete rendkívül fontos volt, hiszen az egyiptomiak hite szerint az univerzummal harmóniában kell élni. Az állatokkal kapcsolatos hiedelmek és rituálék mélyen gyökereztek a mindennapi életben és a vallási gyakorlatokban egyaránt. Az állatok emberfeletti ereje – például repülés, gyorsaság, fizikai erő, lopakodás, fokozott érzékszervek – volt az, ami miatt olyan lényekként látták őket, amiken keresztül az istenek megnyilvánulnak a világunkban. Az állatok nem csupán a természet részei voltak, hanem szent lények, melyek isteni jelképekként szolgáltak. A legtöbb egyiptomi istent időnként akár állatként, akár állatfejű emberként ábrázolták. Ki ne ismerné a sakálfejű Anubiszt, aki utat mutat nekünk, tehénszarvú istennőt Hathort, az erő és a hatalom megtestesülését, az oroszlánfejű Szekhmetet, az ég urát, a magasban szárnyaló sólyomistent, Hóruszt, vagy a család védelmezőjét a bájos macskaforma istennőt Basztetet. Az istenek és az őket jelképező állatok kapcsolatáról fogunk beszélni következő előadásunkon.
De az állatkultusz nemcsak a tiszteletet jelentette, hanem a védelmet is. Az egyiptomiak törvényeket alkottak az állatok védelme érdekében. Az állatok bántalmazása súlyos büntetéssel járt, ám mégis a vallási célú állatáldozatok és állatmúmiák sokasága teljesen ellentmond bármely állatvédelemnek.
Ezek az ellentmondások, a szent és profán határok elmosódása a mai napig lenyűgözik a történészeket és a művészettörténészeket, akik azért tanulmányozzák az állatkultusz kialakulását, változását és hanyatlását, hogy megértsék a különleges kapcsolatot az ókori egyiptomiak és állataik között.
Helyszín: Ugocsa utcai Könyvtár, 1126 Budapest, Ugocsa utca 10.
Időpont: 2024. november 13., szerda, 17.30-19.00-ig
A belépés ingyenes, de a részvételhez előzetes regisztráció szükséges. Regisztrálni a fszek1201@fszek.hu e-mail címen lehet, a résztvevők létszámának megadásával. A sikeres regisztrációról visszajelzést küldünk. Kérjük, ha mégsem tud részt venni a programon, e-mailben jelezze.
A regisztrációhoz kötött programokhoz kapcsolódó adatkezelési tájékoztató ide kattintva érhető el.
A könyvtárak által szervezett programokon a részvétel ingyenes. A rendezvények résztvevői a megjelenésükkel együtt tudomásul veszik, hogy a rendezvényeken fotó/videófelvétel készül, amelyet a könyvtár honlapján vagy a közösségi média oldalain közzétehet. Az adatkezelés önkéntes hozzájáruláson alapul. A felvételen látható érintett írásban kifogásolhatja az arcmása közzétételét.
Plakát: Kósa Ildikó
Kép: www.wikipedia.com