A Baba-mama klubban Göntér Mónikával, a klubvezetővel beszélgettek az anyukák arról, hogy a mese mekkora gyógyító erővel bír. Fontos tehát, hogy felimerjük, a gyermekünknek mely meséket mondjuk el. Jelzésértékű az is, hogy melyeket szereti meghallgatni számtalanszor.
Föld-őr - Tiszta válaszokat kértünk
Föld-őr Környezetvédelmi Klub indult a Pacsirta utcai könyvtárban a Budapesti Városvédő Egyesület Környezetvédelmi Csoportjának a támogatásával. A sorozat ez évi alcíme: "Fogy az energia – mit tegyek?"
Akik a kérdésekre válaszoltak: Szabados Ákos képviselő úr, a Pesterzsébeti Önkormányzat polgármestere Komoróczy László alpolgármester Vándor Éva környezetvédelmi szakelőadó, a Budapesti Városvédő Egyesület Környezetvédelmi Csoportjának vezetője Füzesi Sándor, a Pesterzsébet Környezetvédelméért Közalapítvány kuratóriumi tagja
Három pillangó a könyvtárban
2008. április 2-án a Gyermekkert óvoda Pillangó csoportja ismét nálunk járt. A tavasszal kapcsolatos foglalkozáson többek között eljátszottuk A három pillangó című mesét.
Fotók: FSZEK
Visszatekintés 2010-re
Baba-mama klub
A legutóbbi alkalommal - Szilágyi Csilla - a XX. kerületi Nevelési Tanácsadó munkatársa volt a vendégünk. A téma a beszéd előtti kommunikáció fontossága volt.
Felkészültünk a télre…
Novemberi baba-mama klubunkban Róth Lívia kerületi vezető védőnő és Hajdu Rózsa védőnő adott tanácsot a légúti betegségekkel, az influenzával és a megelőzéssel kapcsolatban.
Születés hete fesztivál 2010 Könyvtárunk 2010-ben első alkalommal vett részt a rendezvénysorozaton.
Az első program 2010. május 3-án, hétfőn került megrendezésre, témája a zenei nevelés volt. A "Bóbita babamuzsika" Hegedűsné Tóth Zsuzsanna zenepedagógus vezetésével zajlott. A két korosztályi csoportban (0-1,5 éves és 1,5-3 éves) közel 50 résztvevő jelent meg a foglakozásokon, amelyek igen elevenek, jó üzenetűek voltak. A zenei "nevelés" a magzati korban elkezdődik, s Hegedűsné Tóth Zsuzsanna zenepedagógus erről az időszakról adott tanácsokat "A zenei képességek fejlődése és fejlesztése a fogantatástól" című foglalkozáson.
A következő programra 2010. május 6-án, csütörtökön került sor. A könyvtárban működő Baba-mama klub aznapi témája a "Kreatív szülő - kreatív gyermek" volt. Mátyás Ferenc Attila pedagógustól lehetett ellesni néhány jó ötletet, amint azt a képekről is jól látszik az érdeklődés nagy volt a téma iránt.
Végül 2010. május 7-én a "Kölyök-kuckóban" ismét Mátyás Ferenc Attila vezette a foglalkozást, amelyen szülők és gyermekeik kézműveskedtek vagy vettek részt társas- és logikai játékokban.
Kölyök-kuckó
Kölyök-kuckó vállakozó kedvű tagjai megmutathatták tudásukat a könyvtár előtti aszfalton.
A pacsirta hímes tojása
"Itt a húsvét lesz-e hímes tojás?" címmel kézműves foglalkozást tartott Békési Gabriella.
Alsósok a könyvtárban Könyvtári óra a Lázár Vilmos Általános Iskola diákjaival 2010.szeptember 15-én. Ismét kisiskolásokkal népesült be a könyvtárunk. A XX. kerületi iskola 2.a. osztálya keresett-kutatott nagy átéléssel a polcokon.
Ismét elsősök a könyvtárban
2010. április 21-én látogatott el hozzánk a Lázár Vilmos Általános Iskola 1. a osztálya. Ismerkedtünk egymással, ki-ki megtalálta a számára vonzó könyvet vagy újságot.
Elsős vendégeink
2007. március 7-én nagy szeretettel fogadtuk a Stromfeld Aurél Iskola 1. d osztályát.
Fotók: FSZEK
Visszatekintés 2009-re
Régi játékok a "Kölyök kuckóban" "Próbáld ki magad! Te is ügyes vagy, tudsz hajtogatni, régi játékokkal játszani."
Pillanatok a februári Játszóházból 2009. február 11-én 3-10 éves gyermekekkel bohócot készítettünk. A programot Bertalan Barbara óvónő-hallgató vezette.
A Kölyök kuckóban készültek a fotók A játékmester Mátyás Ferenc Attila volt.
A család értékei - a családi kassza A család értékei sorozatban 2009. február 27-én, pénteken 18.30-tól "A pénzpiac alapjai" címmel Bakó László, független pénzügyi tanácsadó tartott előadást.
A család értékei - teendők pénzügyi válság idején A témánk igen aktuális volt: Mit tegyünk a jelenlegi pénzügyi válság idején? Meghívottunk, Bakó László, független pénzügyi tanácsadó nem csupán pénzkezelési, hanem életvitellel kapcsolatos ötleteket is adott a költségvetésünk megtervezéséhez.
Fotók: FSZEK
Visszatekintés 2008-ra
Farsangi eszem-iszom A Baba-mama klubban 2008. január 17-én vendég előadónk Unger Károly volt. A jóízű beszélgetésen az étkezési kultúránk történetéről és változásairól, a farsangi időszak ételeiről italairól folyt a beszélgetés.
Ügyeskedj: origamival "Ügyeskedj!" sorozatunkon belül Origami a könyvtárban címmel tartott júniusban foglalkozást Békési Gabriella.
Anyák napjára készültünk 2008. április 28-án "Ügyeskedj" sorozatunkon keretében anyák napjára készültek a gyerekek. 2008. április 30-án pedig a Gyermekkert Óvoda Katica csoportja ismerkedett a könyvtárunkkal. A közelgő anyák napjával kapcsolatban Csukás István: Tappancs játszani szeretne című meséjének dramatizált változatával ismerkedtünk.
A Biblia Múzeum kincsei Az idei Biblia év alkalmából április 5-én látogatáson vettünk részt a csepeli Vénusz utcai könyvtár olvasóival együtt a Biblia Múzeumban. Dr. Németh Pál szakértő vezetésével nyomon követhettük az egyistenhit kialakulását, a különféle írásrendszerek és a Biblia kapcsolatát, a héber, a görög és az arámi nyelv szerepét a bibliai szövegek értelmezésében.
Összefogás A Pesterzsébeti Pedagógiai Intézet óvodai könyvtárosainak csoportja 2008. április 1-jén könyvtárunkban tartotta aktuális munkaközösségi találkozóját. Emlékezetes, hogy két évvel ezelőtt került sor a Pesterzsébeti Pedagógiai Intézet és a kerületi könyvtárak közötti együttműködés ünnepélyes aláírására.
Farsang, mint minden évben 2008. február 20-án utó-farsangi álarc készítés volt Pacsirta-telepi könyvtárunkban, s az elkészült maskarákhoz képzeletben izgalmas ruhákat is terveztünk.
Környezettudatos család 2008. február 13-án egy valamennyiünket érintő találkozó volt nálunk Lugosi Beával, a Hulladék Munkaszövetség munkatársával. Kötetlen beszélgetés formájában tudhattunk meg számos mozzanatot arról, hogy vásárláskor és általában a háztartásunk vezetésekor hogyan legyünk környezettudatosak. A hulladékká váló csomagolóanyagok bemutatása, az eldobott sok-sok értéknek a nyomon követése igen figyelemfelkeltő volt.
Ibériai élmények 2007. november 9-én Dancs Ferencné olvasónk tartott úti beszámolót az őszi spanyolországi élményeiről. A napfényes felvételek igen jól estek a novemberi hidegben. A szerencsések örömmel vették át az előadó által felajánlott, kisorsolt ajándékokat: az útról készült CD-t, valamint a "megszelídített" kis bikát."
Régi deákok 2008. május 7-én a Stromfeld Aurél Általános Iskola 2.b. osztályos tanulóival írástörténeti órán nádtollal próbáltuk ki a sok-sok éve használt módszer nehézségeit.
Méhecskék és pillangók A Gyermekkert Óvoda Méhecske csoportja is megérkezett hozzánk tavaszi látogatásra 2008. április 16-án. Készülnek a lepkék "A három pillangó" című mese feldolgozásához:
A mandalakészítésről "Ügyeskedj" című sorozatunk keretében 2008. április 9-én a mandalakészítés technikájával ismerkedtek a megjelentek.
Régi deákok Könyvtári órán fogadtuk a Stromfeld Aurél Általános iskola 4.a osztályát. Írástörténeti barangolásunk során ismét nádtollal próbáltuk ki az írásbeliség kezdeteit.
Fotók: FSZEK
Visszatekintés 2007-re
Gyermekkert ovi Ezen a találkozón már a farsangra készültünk. Énekeltünk, verset hallgattunk a télről, majd találós kérdéseket fejtettünk meg, s végül mesét olvastunk a sündisznó csodálatos átváltozásról.
Karácsony - babaszemmel A Baba-mama klubban a KARÁCSONY-BABASZEMMEL volt találkozónk 2007. december 6-án. A témája: milyen az ünnep a kisgyermekes családok életében? Horváth Melinda hegedűszóval, Molnár Melinda - énektanítással tette emlékezetessé az alkalmat.
HuMusz A Baba-mama klub legutóbbi témája a mindennapi környzetvédelem volt. Vendégünk, Földes Dóra, a HuMusz (Hulladék Munkaszövetség) munkatársa számtalan kérdésre adott választ.
Kisgyerekek és az olvasás A Bababolvashow keretében 2007. október 3-án W. Ungváry Renáta, a Kismama magazin szerkesztője látogatott el a könyvtárunkba. A tartalmas beszélgetés során kiderült, hogy a több gyermeket nevelő családokban is különböző mértékű a fiatalok olvasási aktivitása. Kiemelkedően fontosak az egészen korai életkorban kapott hatások. Így például meghatározó a szülőkkel, nagyszülőkkel való együttes könyvlapozgatás, vagy a családi történetek elmesélése.
Babák, mamák és a gyógypedagógia Elsőként a vendégeink: Molnár Zsuzsanna és Varga Györgyi fejlesztő pedagógusok, a Benedek Elek Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény munkatársai kaptak szót. Bemutatkozások célja az volt, hogy felhívják az anyukák figyelmét a környékünkön működő intézmény munkájára. A következő, októberi találkozót ennek a tevékenységnek a szélesebb körű ismertetésére szánjuk.
Babák, mamák és a homeopátia Baba-mama klubunk 2007. április 19-i találkozóján a homeopátiás gyógyítás témája került terítékre kis tapasztalatcsere, kötetlen beszélgetés keretében.
Mikulás a könyvtárban 2007. december 5-én nálunk járt a Mikulás és igen sokan várták!
Canto Armonico 2007. december 12-én rendhagyó esemény volt a könyvtárunkban. A kerületi Canto Armonico Kamarakórus adott adventi koncertet a megjelenteknek. A kórus a helyi József Attila Általános Iskola ének-zene tagozatának egyik csoportja, mely a már fiatal korúvá vált régi diákokból és a szülőkből formálódott. Karnagyaik Rózsavölgyi Ildikó és Balásházi Bálint. Reméljük, hogy hagyománnyá válik nálunk ez az adventi találkozás.
Halloween a könyvtárban 2007. október 29-én a Halloween szokásairól beszélgettünk az olvasóinkkal. Az édeklődők Molnár Mleinda segítségével megtudták e szokás kailakulásának a történetét, és elkészítették a hozzá kapcsolódó tök figurákat.
T-Nagyi A T-Nagyi tanfolyamon 2007. október 15-19. között ismét örömmel vettek részt a jelentkezők. A kiváló oktatónak köszönhetően ismertté váltak és a helyükre kerültek a szakkifejezések, felbátorodtak az eddig óvatos érdeklődők.
Nagyiolvashow 2007 A Nagyiolvashow a könyvtárunkban drámapedagógiai elemekkel színesített beszélgetés keretében történt meg. Verőczei Gáborné, a kerületi Pedagógiai Intézet (PePI) munkatársa vezette a találkozót, melynek témája a mese volt. S szívesen játszottunk együtt a múltbéli élményeinkkel, és felelevenítettük a gyermekkorunkból vagy a saját gyermekeinkkel, unokáinkkal megélt kedvenc meséket is. Kiderült, hogy a legtájékozottabb olvasónk - nem véletlenül - többszörösen nagymama!
Camino - A lélek utazása Megelevenedett előttünk az El Camino 800 km-es útja, melyet Dancs Ferencné zarándokként járt végig közel 1 éve. Megismerhettük az Ő útjának okait, célját, szépségeit, viszontagságait. A magával hozott személyes tárgyak, emlékek és a beszámoló alapját adó DVD-vetítés számunkra is kaput nyitott egy eddig nem ismert világra. Tolvaly Ferenc és Shirley MacLaine könyvei után közelebb került hozzánk és hitelessé vált ez a híres zarándoklat. Akit megérintett, az kedvet is kapott a beszámoló után ehhez a fáradtságos fizikai és lelki úthoz.
Kézműves foglalkozás az „Éltet-Ő” Klub keretében 2007. május 10-i „Éltet-Ő” klubunkat egy kis ajándékkészítéssel tettük színesebbé. A jó hangulatú foglalkozás során papírból, illetve egyéb anyagokból gyártottunk képeslapokat, ajándékkísérőket; melyeket mindenki saját ízlése, tetszése szerint díszíthetett.
Nádtollal írtam Ismét könyvtári órát tartottunk a Stromfeld Aurél Általános Iskola tanulóinak. A 3.a. osztály megismerkedett a nádtoll használatával. Mesét is hallgattak, Boldizsár Ildikó olvastuk fel. A mesét szerepjáték követte.
Elsősök első találkozása a könyvtárunkkal 2007.március 28-án a Stromfeld Aurél Általános Iskola 1.b osztályát fogadtuk könyvtári órán. Néhányan közülük szerencsére már nem először jártak nálunk, hiszen óvodásként beiratták őket a szüleik. Ma bemutatkoztunk egymásnak, beszélgettünk a könyvek és könyvtárak sokféleségéről, április elsejéről,s a közelgő húsvétról. Elénekeltük közösen a Birka-iskolát, verset is hallgattunk, találós kérdést is fejtettünk. S a legvégén mindenki rajzolt valami izgalmasat a számára legkedvesebb betűvel.
Háry János a Pacsirta utcai könyvtárban 2007-ben Kodály Zoltánra emlékezünk. Születésének 125. és halálának 40. évfordulója alkalmából számos koncert, zenetörténeti találkozó zajlik hazánkban. A mi könyvtárunk is részesévé kívánt lenni ennek a megemlékezésnek.
Zsinórírás 2007. február 7-én a Stromfeld Aurél Általános Iskola 4. c osztálya látogatott el hozzánk. Az írástörténeti óra keretében a gyerekek még többet tanulhattak az írás keletkezéséről, illetve a könyvről, majd végül saját maguk készíthettek el egy kiput (inka zsinórírás).
Fotók: FSZEK
Visszatekintés 2006-ra
Ovisok a könyvtárban 2006. május 11-én a Gyermekkert Óvoda Póni csoportja járt nálunk könyvtárlátogatáson.
Újra itt jártak a Méhecskék! 2006. május 17-ikén ismét ellátogatott könyvtárunkba a Gyermekkert óvoda Méhecske csoportja. A témáink ezúttal a nyári időszak jellemzői, örömei és szépségei voltak, amelyeket a nálunk található könyvek alapján fedeztünk fel.
A lusta fiú A Marcipán színjátszó-csoport előadása a Pacsirta utcai könyvtárban 2006.június 7-én ismét mese előadást fogadott könyvtárunk. A Stromfeld Aurél Általános Iskola Marcipán színjátszó csoportja adta elő "A lusta fiú" című darabot a Gyermekkert Óvoda kicsinyeinek. A tanulságos történetet Niszner Annamária tanította be a mintegy egy éve működő csapatnak, mely harmadik és negyedik osztályos tanulókból áll.
Őszi termések... Könyvtárunkban október 5-én kézműves foglalkozást tartottunk, melyen Pál Katalin tanárnő vezetésével őszi termésekből készítettünk állatkákat.
Gyermekkoncert 2006. október 25-én a kerületi Lajtha László Alapfokú Művészetoktatási Intézmény diákjai adtak koncertet könyvtárunkban. Az idei esztendő a zene éve, s rendezvényünkkel mi is népszerűsíteni szerettük volna a muzsikát. Meghívtuk a Gyermekkert Óvoda kicsinyeit is. A találkozó során diákok és tanárok mutatták be az általuk használt hangszereket, s lehetőséget teremtettek arra is, hogy az óvodások közelebbről is megismerhessék azokat. Pável Edit hegedűtanárnő és Bozsóné Kiss Anikó zenetanárnő vezették a rendezvényt.
Könyvtári óra A Stromfeld Aurél Általános Iskola könyvtári órája 2006. november 8-án (1.d osztály)
Írástörténeti óra 2006. november 16-án a Stromfeld Aurél Általános Iskola 4.a osztálya jött el hozzánk könyvtári órára. A témánk ezúttal az írás története volt, melyet könyvek, számítógépes bemutató és saját készítésű és értelmezésű kipu (inka zsinórírás) által ismerhettek meg a diákok.
Nálunk járt a Mikulás…. December 6-án nem más kopogtatott be kis könyvtárunkba, mint a Mikulás, kinek érkezését nagy várakozás előzte meg a gyerekek és szüleik részéről egyaránt. 6 órától sok lelkes gyermek gyülekezett a Mikulás köré, akivel a csomagosztás után beszélgethettek is, énekelhettek, verset mondhattak. Krampuszunk is segédkezett, szórakoztatván a csöppségeket, Télapónak szóló versikéket, mondókákat tanítva nekik.
Nagyik a világhálón! 2006. november 20 és 26. között könyvtárunk helyt adott a T-Nagyi programnak, mely a nyugdíjas korosztály számára nyitotta meg az Internet használatához szükséges kapukat. A fényképek alapján dicséret illeti meg azokat a jelentkezőket, akik - legyőzve a belső ellenállást - merészen elindultak az ismeretlen tartomány felé. És sikerrel!
I. Családi kutyaparádé A könyvtárunkban működő Kisállat barátok klubja, a kerületben található Zenit Kutyasport Egyesület, valamint a Pozsony utcai állatorvosi rendelő közös szervezésében tartottuk meg az I. Családi kutyaparádét 2006. április 22-én, a Föld napján a közeli erdőben.
Látogatás a Biblia Múzeumban 2006. április 1-jén Tímár Gabriella igazgató időrendi sorrendben vezetett bennünket, s összekapcsolta a könyvtörténeti és bibliai eseményeket. Kis alapterületen koncentrálódott az átadandó tudás.
Hangképzés Baba-mama klubunkban 2006. október 12-én aktuális témánk a légzés, illetve hangképzés volt. Megismerkedhettünk a személyiségünket feltáró és gyógyító légző-típusunkkal. Vendégünk Horváth Zsófia hangképző, magánének tanár volt.
Baba-mama klub márciusban 2006. március 9-én a Baba-mama klub találkozóján a fog- és szájápolás fontosságáról és mikéntjéről volt szó. Erről a témáról sok tapasztalatot lehet átadni, s ezt meghívott vendégeink Jókáné Bánóczki Edit és Német Réka védőnők meg is tették.
Baba-mama klub - januári fotótár Baba-mama klubunkban 2006. január 12-én az új oltási rendről és a légúti betegségekről volt szó. A kerületi ANTSZ szolgálatának három munkatársa adott tájékoztatást ebben az időszerű témában.
Visszatekintés 2005-re
Kisállatbarátok klubja a könyvtárban A Kisállat-barátok klubjában 2005. december 17-én, csütörtökön arról beszélgettek a résztvevők, hogy milyen állatot válasszanak maguknak. Az állattartó felelősségéről, az egyénre szabott választás fontosságáról, az állatok védelméről esett szó, s ehhez ajánlottunk könyveket is.
Sakk-kör a könyvtárban Rózsa József országos versenybíró vezetésével 2005. október 7-én megtartottuk első foglalkozásunkat.
Vendégül láttuk a kerületi Fővárosi Szociális Otthon lakóit 2005. június 15-én könyvtárlátogatásra érkezett hozzánk a közelben lévő otthon lakóinak egy kis csoportja. A találkozót ismerkedéssel, beszélgetéssel, felolvasással, zenehallgatással tettük tartalmassá.
Baba-mama klubunk decemberben is várta apró és nagyobb vendégeit Baba-Mama klubunkban 2005. december 17-én, csütörtökön ajándék-ötleteket osztottak meg egymással a kismamák. Saját készítésű dekoráció, süteményrecept javaslatok valósulnak majd meg az ünnepek alatt. A közös éneklés és zenehallgatás után ki-ki megismertette velünk a saját családja ünnepi szokásait.
A baba-mama klub júniusi összejövetele Hegedűsné Tóth Zsuzsanna zenepedagógus vezetésével Baba-mama klubunk 2005. június 1-jei találkozóján a szülők és gyermekek a mondókák, énekek és a hangszerek világával ismerkedtek.
Információ
Vécsey Lakótelepi Könyvtár
1204 Budapest, Pacsirta utca 157/B. útvonalNyitvatartás:
A könyvtárak használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Milyen szolgáltatásokat vehetek igénybe az egyes könyvtárakban?
Könyvtárainkban számos szolgáltatás vehető igénybe, ezek a tagkönyvtárak adottságaitól függően eltérőek lehetnek.xxx
Szolgáltatásaink részletes listája a Szolgáltatások menüpont alatt tekinthető meg.
Ki lehet könyvtárhasználó?
A Könyvtárba beiratkozhat
saját jogán
minden cselekvőképes nagykorú magyar és európai uniós állampolgár;
magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel, hivatalos szálláshely bejelentéssel rendelkező külföldi állampolgár;
magyar igazolvánnyal vagy magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkező külföldi állampolgár a magyar állampolgárokra vonatkozó általános feltételekkel;
a törvényes képviselőjének készfizető kezessége mellett
minden 18 év alatti személy;
nem cselekvőképes vagy korlátozottan cselekvőképes személy; valamint
cselekvőképes nagykorú magyar állampolgár készfizető kezessége mellett- a fenti kategóriákba nem tartozó külföldi állampolgár;
magyarországi vagy európai uniós telephellyel rendelkező jogi személy.
Hogyan iratkozhatok be az általam kiválasztott könyvtárba és milyen kedvezményeket vehetek igénybe?
A könyvtárba lépve a szükséges okmányok felmutatásával a beiratkozási pultnál személyesen válthat regisztrációs kártyát vagy olvasójegyet a beiratkozási díj kifizetésével. A kedvezményre való jogosultságot igazolni kell. Az olvasójegy másra át nem ruházható.
Könyvtári tagság létesítésekor, meghosszabbításakor, a kezesség vállalásakor és az adatok változásának bejelentésekor a következő adatokat kell eredeti, érvényes okmányokkal igazolnia: természetes személyazonosító adatok és lakcím. Kérjük, hogy okmányait feltétlenül hozza magával!
Mi szerepel az olvasójegyemen?
Könyvtáraink egységes olvasójegyet használnak.
Az olvasójegyen található az olvasói vonalkód, valamint feltüntetjük az olvasó nevét és olvasójegyének számát. Az olvasójegy másra át nem ruházható, elvesztését be kell jelenteni.
A személyi adatok változásáról a könyvtárat értesíteni kell.
Amennyiben valamelyik tagkönyvtárunkban már kapott vonalkódos olvasójegyet, kérjük, hozza magával a beiratkozáshoz!
Mi a teendő, ha elveszítettem az olvasójegyemet?
Az olvasójegy elvesztését a visszaélések elkerülése érdekében haladéktalanul be kell jelenteni telefonon vagy személyesen a könyvtárban.
Egyéb esetben a könyvtár visszaélés esetén a károkért nem vállal felelősséget!
Az érvényes olvasójegyet személyesen, fényképes igazolvány felmutatásával és a pótlási díj megfizetésével lehet pótoltatni.
Jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet stb.) beiratkozhatnak-e a könyvtárba?
Könyvtárainkba 2007. május 1-jétől jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet, egyéb intézmény, egyéni vállalkozók) beiratkozására is van lehetőség.
A beiratkozási díj a jogi személyeknek a használat tényleges időtartamától függetlenül a tagkönyvtárra érvényes díj háromszorosa.
A beiratkozáshoz a jogi személy köteles helyben kitölteni „A könyvtárhasználó (jogi személy) nyilatkozata” nyomtatványt.
Az intézmény olvasójegyét legfeljebb három megbízott személy használhatja. Nevük bevezetésre kerül az adatlapon.
A kölcsönzéssel és a könyvtárak helyben használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Mit és hogyan kölcsönözhetek a könyvtárakból?
Kölcsönözni a beiratkozáskor váltott olvasójeggyel lehet. A könyvtárakból kölcsönözhetőek mindazok a dokumentumok, amelyek nincsenek helyben használathoz kötve.
Az egyes könyvtárakból kölcsönözhető dokumentumok köre honlapunk Szolgáltatás menüpontja alatt található részletezve.
Hány dokumentumot kölcsönözhetek egyszerre és milyen időtartamra?
Egy kölcsönző a különböző dokumentumtípusokból valamennyi tagkönyvtárból egyidejűleg 18 darabot kölcsönözhet.
Gyerekolvasójeggyel 0-10 éves korig csak a korosztályi érdeklődésnek megfelelő, a gyermekkönyvtári állományba sorolt dokumentumokat lehet kölcsönözni.
Mit kell figyelnem a kölcsönzéskor kapott bizonylaton?
Minden kölcsönzésnél és személyes hosszabbításnál bizonylatot nyomtatunk, ezen a következő adatok szerepelnek:
az olvasó neve,
az olvasójegy lejárati ideje,
kölcsönzött dokumentumok száma, szerzője, címe, leltári száma és lejárati ideje,
hosszabbítások száma,
kölcsönzés dátuma,
az olvasó neve és aláírása.
Ennek a bizonylatnak az aláírásával az olvasó a kölcsönzés tényét elismeri!
Az önkiszolgáló kölcsönzőgépeknél kiadott, illetve visszavett dokumentumokról a rendszer nyomtatott elismervényt készít, amelyet meg kell őrizni. Ez a kinyomtatott számítógépes bizonylat aláírás nélkül is érvényes.
Nem kölcsönözhet az, aki bármelyik könyvtárnak lejárt határidejű dokumentummal vagy bármilyen címen pénzzel tartozik. A díjtartozást bármely könyvtárban, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni; a dokumentumtartozást csak ott, ahol az keletkezett.
Kölcsönzéskor a régebbi lejáratú határidők automatikusan nem hosszabbodnak.
Milyen esetekben nem lehet egy dokumentumot meghosszabbítani?
A könyvek kölcsönzését a határidő lejárata előtt, ill. lejártakor kétszer meg lehet hosszabbítani.
Hosszabbítani kényelmesen és leggyorsabban a könyvtár honlapjának Távhasználat menüpontjából lehet.
Nem lehet hosszabbítást kérni, ha a könyvre előjegyzés van, vagy az olvasónak bármilyen tartozása van.
Az audiovizuális dokumentumok (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM, oktatócsomag) és a folyóiratok kölcsönzési ideje egy alkalommal hosszabbítható meg.
Hogyan jegyeztethetek elő egy könyvet?
Ha a keresett könyvből és oktatócsomagból nincs kölcsönözhető példány a könyvtárban, akkor a műre előjegyzés kérhető.
Nem hagyományos dokumentumokra (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM) nem veszünk fel előjegyzést!
Az előjegyzés történhet személyesen, e-mailben vagy a webes katalógus-felületről távszolgáltatással a következő nyitvatartási napi elbírálási határidővel.
A gyors ügyintézés érdekében beérkezett könyvéről e-mailben is értesítjük. E-mail elérhetőségét tüntesse fel az előjegyzési nyomtatványon!
Az előjegyzett mű az értesítést követő 8 munkanapon belül vehető át.
A szolgáltatás díja 300 Ft. Amennyiben nem aktuális az előjegyzése, kérjük, jelezze személyesen, telefonon vagy e-mail útján!
Mit tegyek, ha a könyvtár a tartozásom miatt közjegyzői eljárást kezdeményezett velem szemben?
A dokumentumok lejáratától számított 57. napon a könyvtár a vagyoni kár rendezésére és a késedelmi díj megfizetésére közjegyzői fizetési meghagyásos eljárást kér, illetve bírósági végrehajtási eljárást kezdeményez.
A közjegyző által küldött fizetési meghagyáson szereplő összeg tartalmazza a dokumentum(ok) kártérítési árát, az aktuális késedelmi díjat és a közjegyzői eljárás díját. Amennyiben a dokumentum(oka)t visszahozza, a késedelmi díjat, az értesítés költségét, az eljárási díjat és jogerőre emelkedés utáni késedelmi kamatot kell rendeznie a könyvtár felé.
Ezeket a tartozásokat a könyvtárban személyesen, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni.
A tartozás rendezését követően a közjegyzői eljárás automatikusan megszűnik.
Mi a teendő, ha elveszett/megrongálódott a nálam lévő dokumentum?
Az elveszített vagy megrongálódott dokumentumot kártéríteni kell a könyvtár felé. A kártérítés összegét, a dokumentum gyűjteményi értékét a könyvtáros állapítja meg.
A kártérítési eljárás díja 1000 Ft/db.
Az oktatócsomagok esetében a kártérítési ár a részdokumentumok árának összege.
Az egyszer már megtérített dokumentum árát a dokumentum előkerülése esetén a könyvtár nem téríti vissza.
Hogyan kérhetek könyvet a Központi Könyvtár raktárából?
Raktári kéréseket a zárást megelőző 30. percig lehet leadni.
Kérjük, vegye igénybe az olvasói katalógushoz kapcsolódó raktári kérőprogramot. Útmutató a raktári kérőprogram használatához.
Ha nem találom meg a könyvtárban a keresett könyvet, milyen módon kérhetem át más könyvtárból?
Könyvtárközi szolgálatunk postaköltség ellenében biztosítja olvasóink számára a dokumentumokhoz való hozzáférést. Ennek díja a tagkönyvtárak közötti átkölcsönzés esetén 500 Ft/kötet, egyéb, hazai könyvtárból történő átkölcsönzés esetén a mindenkori postaköltség.
Nem magyarországi könyvtárból való átkérés esetén a szolgáltatás díja 4500 Ft/kötet.
A könyvtárközi szolgálat rendelkezik olyan nyilvántartással, amely tartalmazza az ország nagy könyvtárainak közös katalógusát.
A küldő könyvtár szabja meg a kért dokumentum kölcsönzési határidejét, a kölcsönzés módját, (kölcsönzés, ill. helyben olvasás) és az esetleges fénymásolat térítési díját.
A katalógus használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan használjam a katalógust?
A FSZEK honlapján keresztül elérhető FSZEK Online tartalmazza a tagkönyvtárakban fellelhető dokumentumok részletes leírását, példányadatait, aktuális jelzetét, témajelzetét, valamint lelőhelyét. A példány kölcsönözhetőségére vonatkozó információ a Státusz mezőben látható.
Keresési szempont lehet többek között a szerző, cím, tárgyszó, kiadó, tárgykör, adathordozó, szereplő stb., szűkítve a keresést egyes gyűjteményeinkre, könyvtárainkra, adott nyelvre vagy dokumentumtípusra.
A katalógus használatához a Súgó nyújt részletes segítséget.
Mit jelentenek a katalógusban a dokumentum státuszinformációi (kölcsönözhető, lejár, törlése folyamatban stb.)?
A katalógus a szabad példányokat a státuszinformációban kölcsönözhetőként jelöli, a csak helyben használható, nem kölcsönözhető dokumentumok mellett pedig a "Helyben olvasható" információ szerepel.
Az éppen kölcsönzésben lévő példányokat a lejárati idő jelzi.
A kivonás alatt lévő példányoknál a "Törlése folyamatban" információ, a más okok miatt (pl. feldolgozás alatt vagy szállítás alatt) nem kölcsönözhető példányok mellett pedig a "Nem hozzáférhető" státuszinformáció szerepel.
Egyéb szolgáltatásainkkal kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan tudok a könyvtárakban fénymásolni?
Könyvtárainkban lehetőség van fénymásolásra, ill. másolat készíttetésére is.
A Központi Könyvtárban egyenlegfeltöltésre van lehetőség, amelyet olvasóink fénymásolásra, nyomtatásra vagy szkennelésre vehetnek igénybe.
Használhatok-e számítógépet, internetet a könyvtárakban és milyen feltételekkel?
Könyvtárainkban a számítógép- és internethasználat beiratkozott, ill. napijegyet váltott olvasóink számára ingyenes.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a könyvtári internetszolgáltatást nem használhatják üzleti célú tevékenységre, törvénybe ütköző cselekményre, valamint mások munkájának zavarására, akadályozására.
Használhatom-e saját laptopomat a könyvtárakban?
Igen, a saját laptop használható a FSZEK könyvtárakban.
Hogyan használhatom a WiFit a könyvtárakban?
Kölcsönzésre jogosító olasójeggyel, regisztrációs jeggyel és napijeggyel rendelkező olvasóink saját eszközzel ingyenesen használhatják WiFi szolgáltatásunkat.
Bejelentkezési azonosító az olvasójegy vonalkódja, a jelszó pedig a FSZEK Online-hoz is használt jelsző, amley alapértelmezés szerint a születési hónap és a nap. (Pl.: 1201)
Ugyanazzal az azonosítóval egyidejűleg csak egy eszközt lehet használni.
Hírlevél
Szeretne első kézből értesülni újdonságainkról, irodalmi-művészeti programjainkról, ismeretterjesztő előadásainkról, gyermekfoglalkozásainkról? Iratkozzon fel hírlevelünkre, melyben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár valamennyi könyvtárának híreiből, programkínálatából adunk válogatást havi rendszerességgel. Feliratkozni, illetve leiratkozni hírlevelünkről a hirlevel@fszek.hu e-mail címen lehet. A tárgy mezőbe írja be: „Feliratkozás”, illetve „Leiratkozás”.