VÁLASSZON ÉVET:

Kézműves Kuckó

Gyerekek kézműveskednekMinden hónapban vártuk a gyerekeket a Kézműves Kuckóban, hogy együtt alkothassunk. Ebben az évben a Naprendszer adta a témák vezérfonalát, így a Marsnál kardot készítettünk, a Neptunuszhoz kapcsolódva pedig korallágat és csikóhalat.

Később „állati jó” kézművessel folytattuk a sorozatot, ahol először Nudli, a mopsz volt vendégünk, majd három görög teknőssel is találkozhattak a gyerekek. Mindegyiknek különleges története van: egyiküket megharapdálta egy kutyus, ezért egy kis horpadás van a páncélján. A másik nem kapott sokáig enni, így nem fejlődött rendesen. De most már ő is jó kezekben van. Nemsokára téli álomra vonulnak, de aznap még meg lehetett őket simogatni.

Ezután kavicsból mi is teknőst készítettünk, hogy ilyen formában haza lehessen őket vinni.

Nudli kutyát nézik a gyerekek Teknőst simogatnak a gyerekek A gyerekek kézműveskednek



Mit üzen Kossuth Lajos? – történelmi vetélkedő

Gyerekek a vetélkedő döntőjében
Kossuth Lajos születésének 220. évfordulója alkalmából kétfordulós vetélkedőt rendeztünk a pesterzsébeti Kossuth Társasággal könyvtárunkban. Az első írásbeli fordulóra 13 csapat jelentkezett a felső tagozatosok és a középiskolások közül. A legjobb 7 csapat mérhette össze a tudását a szóbeli fordulóban.

Voltak játékos feladatok, amikor képet kellett kirakni, majd beszélni róla, korabeli ruhába kellett felöltöztetni egy lány és egy fiú öltöztetőbabát, és még kokárdát is kellett varrni. A legnehezebb feladat talán egy vita eljátszása volt Kossuth és valamelyik ellenlábasa között.

De mindenki nagyon ügyes volt! Az első helyet végül szoros versenyben a Hajós Alfréd Általános Iskola csapata szerezte meg, a Hajósok.

Gratulálunk minden résztvevőnek!

A verseny után Kovács György tanár úr bemutatta ólomkatona gyűjteményét. Köszönjük szépen Sturcz Vilmának, a Kossuth Társaság elnökének a vetélkedő levezetését, és a zsűri munkáját is, Fekete Katalinnak, Zay Marikának és Róthné Erzsikének!

A diákok feladatot oldanak meg Kovács György tanár úr bemutatja a gyűjteményét Ólomkatonák


Hogyan mondjam el neked? - Molnár Júlia irodalmi estje

Molnár Júlia és Zsoldos Árpád előadás közbenMolnár Júlia kerületi alkotóművész, aki már több műfajban is bemutatkozott. Ezúttal újonnan megjelent verseskötetét hozta el könyvtárunkba.

Az Irodalmi Rádió szerkesztői, Zsoldos Árpád és Adrienn voltak a beszélgetőpartnerei, akik egyben verseit is szavalták. Láttunk kisfilmeket is, ahol zenei és képi aláfestéssel jelentek meg a versek. Majd Júlia is elszavalta kedvenceit, aztán pedig dedikálta kötetét.


Sisi a nagyvilágban

Kordásné Szász Melinda előadás közbenIdén másodszor látogatott el könyvtárunkba Kordásné Szász Melinda, aki Sisi relikviákat gyűjt és kutat. Tavalyi eladását folytatta most.
Akkor Erzsébet királyné, kerületünk névadójának magán- és uralkodói életével foglalkozott. Ezúttal pedig Sisi nyomába szegődött, és végigjárta azokat az ikonikus helyeket, ahol megfordult a királyné. Bécs, Korfu, Bad Ischl, Madeira mellett a Gödöllői és a csodálatos trieszti Mirabell kastéllyal is megismerkedhettünk közelebbről.
Természetesen most is hozott korabeli, kultikus tárgyakat, melyeket megnézegethettünk.
Kordásné Szász Melinda előadás közben Sisi relikviák Kordásné Szász Melinda a relikviákat nézi korabeli ruhában

 

Reformkori nap 2022

Csoportkép reformkori ruhábanAhogy az elmúlt években már szinte hagyománnyá vált, újra reformkori ruhába öltöztünk, és kitelepültünk a Városháza előtti térre, ahol ingyenes próbatagsággal és korabeli kézműves foglalkozással vártunk minden érdeklődőt.

A Kossuth Társaság által szervezett napon zenés felvonulás közben csodálhatták meg a reformkori ruhába öltözött sokadalmat, volt néptánc, mazsorett-bemutató, felnőtt- és gyerekkórus, végül pedig bábszínház szórakoztatta a kicsiket.

Érdeklődők a sátor előtt Mazsorett bemutató Óvodások tánca


Könyvbarátok vetélkedő Baár Tündével

A vetélkedő döntője a gyerekekkel
Két év online versenyzés után újra személyesen találkozhattunk a Könyvbarátok vetélkedő döntőjén! Az egész tanéven át tartó vetélkedőben két könyvet kell elolvasniuk a kisiskolásoknak. Mindkettőhöz készíttetünk feladatlapot. A kerület iskoláiból a legjobb összpontszámmal rendelkező diákok jöttek el hozzánk a végső megmérettetésre.

Idén a zsűri elnöke az egyik könyv szerzője, Baár Tünde volt. Hidvégi Krisztina könyvtárostanár és gyerekkönyvtárosunk, Csendes Zita erősítette még a zsűrit.

Első helyezést az Ady Endre Ált. Iskola diákjai értek el.

A másodikok a József Attila Ált. Iskola tanulói lettek.

A harmadik helyet pedig a Gyulai Ált. Iskola diákjai szerezték meg.

De a többiek is nagyon ügyesek voltak. Gratulálunk mindenkinek!

A verseny után Baár Tünde néni megosztott néhány műhelytitkot a gyerekekkel: kiről mintázta a könyve szereplőit, mi volt a legnehezebb a történet megírásában, mivel foglalkozik jelenleg. A gyerekek sok érdekes kérdést feltettek neki, leginkább a sorozat legújabb részének romantikus szála keltette fel az érdeklődésüket.

A döntő lebonyolításában Biricz Kati néni és Együd Andi néni volt a segítségünkre. Köszönjük szépen nekik és a zsűrinek is a munkáját!

Baár Tünde mesél a gyerekeknek Rajzok a döntőben A vetélkedő díjazottjai


Nők a 19. században – vetélkedő


Fotó a vetélkedőrőlA kerületi Kossuth Társasággal közösen szervezett Nők a 19. században című történelmi vetélkedő döntőjét könyvtárunkban tartottuk 2021. novemberében.

A felső tagozatos és középiskolás diákoknak a totó és a szóbeli feladatok mellett puzzle-t is ki kellett rakniuk, melyről egy ismert 19. századi hölgyet kellett aztán felismerni és jellemezni. Illetve kokárdát is kellett készíteniük, ami nem is volt olyan egyszerű feladat. A vetélkedőt a Lázár Vilmos Általános Iskola csapata nyerte, de minden résztvevőnek gratulálunk, sok szép megoldás született!

A versenyzők puzzle-t raknak össze A versenyzők kokárdát készítenek 


Sisi, mint királyné és magánember

Kordásné Szász Melinda vetített képes előadást tartAz Országos Könyvtári Napok keretében Kordásné Szász Melinda tartott előadást nálunk kerületünk névadójáról, Erzsébet királynéról. Megelevenedett általa Sisi alakja, korhű ruhában mesélt nekünk a királyné életéről. Nemcsak a sportban és a divatban járt elől, hanem verseket is írt. Sok mindent megtudhattunk a róla szóló legendák igazságtartalmáról is. Az előadás után pedig testközelből meg lehetett nézni a korabeli és kultikus tárgyakból álló gyűjteményt, akár kipróbálni a pávatollas legyezőt vagy a szép napernyőt. De olyan különlegességeket is megnézhettünk, mint a cipőgomboló vagy a Ferenc József és Sisi portréjával díszített olló.

 
Kordásné Szász Melinda pávatollas legyezővel a közönség előtt  A közönség megnézi a kiállított tárgyakat


Reformkori nap 2021

A könyvtár sátránál az érdeklődők nézelődnekSzeptember 18-án, szombaton, mi is csatlakoztunk a Kossuth Társaság által szervezett Reformkori naphoz! Kézműveskedtünk, állományunkból kivont könyveket és filmeket árultunk, illetve negyedéves ingyenes tagságot kínáltunk az érdeklődőknek. Közben folyt a műsor a téren: reformkori ruhába öltözöttek vonultak fel, mazsorett és néptánc bemutató volt, énekkar, bohócok és polgármesteri köszöntő…


Reformkori ruhába öltözöttek felvonulása  Néptánc bemutató a téren

Fotók: FSZEK XX/2.

Információ

Bíró Mihály utcai Könyvtár (Pesterzsébet)

1203 Budapest, Bíró Mihály utca 7.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek2002@fszek.hu​
Telefonszám:
(1) 283-0872
Vezető: Oravecz Krisztina
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.700 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.600 Ft
6 hónapra: 4.300 Ft
3 hónapra: 3.100 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online