Farsangi vigadalom meglepetéssel Heje-huja, vigalom! A könyvtárból sem maradhatott el a farsangi mókázás, jókedv, vidám szemüvegálarc-készítés. A „buli” elején a farsang jeles napjairól beszélgettünk. A jókedvünket finom fánk koronázta meg.
Anyák napi Kézműves Kuckó Anyák napja alkalmából papírvirágokat készíthettek a gyerekek, amelyeket később odaajándékozhattak édesanyjuknak.
Polip Mókás polipcsaládot készíthettek a gyerekek fonalból a Rákoskeresztúri Könyvtárban.
Gyereknap A Vigyázó Sándor Művelődési Ház által szervezett gyereknapi rendezvényen a FSZEK Rákoskeresztúri Könyvtára is részt vett. Mókás játékokat, színezőket, érdekes feladványokat találhattak a sátornál a gyerekek, és a nap végére elefántos könyvjelzőt is sokan készítettek.
Nyusziváró Minden várakozásunkat felülmúlva a 26 előkészített nyuszi nem volt elég a foglalkozásra. Több mint 30 gyerkőc látogatott el hozzánk!
Autómentes Nap 2015 Az Autómentes Napon sátrunkhoz igen sokan látogattak el. A rendezvény szelleméhez méltón környezetvédelmi totóval készültünk gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt. A kisebbek nyuszis könyvjelzőt is készíthettek, „könyv-malmozhattak” és karikát dobálhattak, ám a legnépszerűbb játék a horgászás volt.
Halloween 2015 Halloweenkor a gyerekek „rémes” pamacsdenevéreket készítettek, miközben néha-néha rémisztően megmozdult az asztal, kígyók sziszegtek a földön és boszorkányok repkedtek az égen.
Visszatekintés 2014-re
A frakkos pingvincsalád Összegyűlt a pingvincsapat, kicsinyek és nagyok. Tipegtek-totyogtak, énekeltek, és közben örültek egymásnak. Miközben készülődtek, hogy csinosak legyenek, a kis „gondozók” a sarkvidéki élet rejtelmeivel foglalkozó könyvekkel ismerkedtek.
Bohócfarsang Tréfás hangulatban búcsúztattuk el az idei telet és köszöntöttük a tavasz érkezését. Bár a poharunk üres volt, jól elmókáztunk egymással.
Megöntözlek szép szavakkal A húsvéti ünnepekre lelkesen készülődő kis olvasók érkeztek a könyvtárba szüleikkel együtt, de jöttek nagyobbacska lányok és fiúk is. Mi levélrátétes, hagymahéjfőzetben pirosított tojás festésével kedveskedtünk a minket meglocsoló fiúknak.
Ősz szele zizzen A hideg közeledtével, az ősz csendjében sok kis állat szorgosan készülődik a télre, gondoskodik élelemről és meleg alvóhelyről. Egy őszi délutánon kis erdei állatokat készítettünk; legjobban a mókusok társaságát élveztük.
György lovag és a sárkány 2014. október 18-án, az Országos Könyvtári Napok szombatján a Rákoskeresztúri Könyvtár egy különleges előadásnak adott otthont.
Levélhullás a könyvtárban Az ősz hangulata, sokszínűsége sokunkat az erdőbe csábít. A hangulatos levélképek – kislány, bagoly, béka, tájkép – készítésével mi is idevarázsoltuk az ősz csodálatos látványát a könyvtárba.
Csengőszó, csengőszó Nagymamák, édesapák, anyukák segítségével készülődtünk a várva várt karácsonyi ünnepre. Az ügyes kezek nyomán csilingelő angyalkák születtek.
Visszatekintés 2013-ra
Áll a bál Színes, mókás szemüvegálarc készítésével búcsúztak az idei téltől a könyvtár kis olvasói.
Tojásszedő kosárkák készítése Otthonos hangulatban készültünk és vártuk a húsvét örömeit. Szebbnél szebb tyúkocska tojásszedő kosárkák „születtek” a gyermekek keze munkája nyomán. A foglalkozás végeztével megelevenedtek a kézikönyvek, a csokitojáskák megbújva várták lelkes megtalálójukat.
Anyák napi örömszerzés Papírból készült, rózsaszirommal körbetűzdelt szívvel lepték meg édesanyjukat a könyvtár kis olvasói anyák napján.
Mint egy virág, olyan vagy Nyárköszöntő virágokat készítettünk az apróságokkal.
Cicás könyvjelző Elkészültek az őrködő könyvjelző cicák. A cicáknak közösen nevet adtunk, most már a Cirmó névre hallgatnak és várják hűséges gazdijukat.
Sütőtök minden mennyiségben „Tök” jó hangulatban ünnepeltük az őszi termésbetakarítás végét, örülvén a könyvtári program nyújtotta kellemes együttlétnek. Formás kis tököket készítettünk papírból; mire elkészültünk, a valódi finom sütőtök is kisült, s jóízűen fogyasztottuk el.
Csillagfényben aranyág Meghitt, családias hangulatban készülődtünk a karácsonyi ünnepekre, „tekintélyes” agancsú szarvasok és csillogó csillagok születtek az apróságok keze nyomán.
Visszatekintés 2012-re
Mackóparádé Az Aprófalva Óvoda Méhecske csoportja készített nálunk mackóálarcokat, miközben jeles téli napokról beszélgettünk. A gyerekek behozták saját plüssmackóikat, és szépségversenyt tartottunk számukra.
Madárka, madárka Papírból készítettek vidám tavaszváró madárkákat a gyerekek és szüleik, miközben megismerkedtek a könyvtár legszebb madarakról szóló könyveivel. A kintről beszűrődő madárcsicsergés különösen kedves hangulattal töltötte meg a könyvtárat és a szíveket.
Itt a húsvét, eljött végre Hagymahéjfőzetben festett, berzselt (levélrátétes) tojásokkal készültek a húsvétra a könyvtár lányka olvasói.
Édesanyám elkísér Ameddig az édesanyák böngésztek és olvasgattak, gyermekeik saját maguk készítette anyák napi díszes szívvel kedveskedtek nekik.
Helka – a Balaton legendája újraéled Nyulász Péter Helka, a Balaton tündére című könyvét mutatta be májusban a gyerekeknek. A kivetítőn végigkövethettük Helka és barátai kalandos útját. A rendezvényen készült képek megtekinthetőek a galériában.
Tündöklő nyárban Nyártündéreket készítettek a gyermekek, miközben megismerkedtek a tündérek varázslatos világával.
A barackfa meséje Bölöni Réka előadásában tekinthették meg az érdeklődők A barackfa meséje c. bábműsort. Az ovisok nagyon élvezték az interaktív, szórakoztató történetet, miközben soron követhették a barackfa évszakonkénti változásait.
Elődeink játékai A csuhézás mesterségével, fortélyaival ismerkedtek a legkisebbek, miközben csuhébabát készítettek.
Hóemberek a könyvtárban Télre, karácsonyra készülődvén mókás hóembert készítettünk a gyerekekkel és édesanyjukkal.
Visszatekintés 2011-re
A Békésy György szakközépiskola könyvtárlátogatása A FSZEK helyi adatbázisának bemutatása és használata a kerületi Békésy György Posta- és Távközlésforgalmi Szakközépiskola 12. osztályosainak.
Internetes tanfolyam Pillanatképek egy 19 órás használóképző tanfolyamról, ahol a résztvevők megismerkedhettek a számítógép-használat és az internet alapjaival.
Mecseki Hargita kiállítása MECSEKI HARGITA szobrászművész munkáiból tekinthettek meg kiállítást a Rákoskeresztúri Szabó Ervin Könyvtár látogatói.
Tavasztündér köztünk jár Vidám tavasztündéreket készítettek a gyerekek a könyvtárban papírból, szalmából és fagolyóból.
A rút kiskacsa Szabó Zsóka kedves bábjátékaként nézték meg és izgulták végig Andersen klasszikusát az óvodások a könyvtárban.
A kiskondás A Habakuk Bábszínház előadását tekinthették meg az iskolások, akik nagyon élvezték a népmese vicces feldolgozását.
A csoda bennünk van Schäffer Erzsébet író-olvasó találkozója. A csupaszív írónő mesélte el kedvenc – és tanulságos – történeteit a könyvtárban.
A fordítás művészete A „60 éves a Rákoskeresztúri Könyvtár” programsorozat zárórendezvényére a népszerű romantikus könyvek fordítóját hívtuk meg kötetlen beszélgetésre a Rákoskeresztúri Szabó Ervin Könyvtárba.
Időutazók Időutazók címmel ikon- és festménykiállítást tekinthettek meg a kedves érdeklődők a Rákoskeresztúri Könyvtárban. Az ikonok és képek színeikkel varázsolták el a könyvtárba betérő látogatókat.
Szállj, csak szállj! Kézműves foglalkozásra vártuk az alkotni vágyó gyerekeket a szüleikkel együtt, ahol paradicsommadarat készítettünk!
Rénszarvasparádé Kézműves foglalkozásunkon rénszarvasokat készítettek a gyerekek színes papírok és egyéb díszítőelemek felhasználásával.
Visszatekintés 2010-re
Textiljáték-kiállítás Mihalik Éva textilműves és textiljáték-készítő kiállítását tekinthették meg könyvtárunkban az érdeklődők.
Bábjáték a könyvtárban A Ládafia SzínházAz ördög kilenc kérdése című vásári bábelőadása a kerületi napközis tábor alsó tagozatosainak.
Bölöni Réka bábjátéka Zenével mesélünk - A barackfa meséje: interaktív zenés műsor a nyári napközis tábor lakói számára.
Mantyusok a könyvtárban Író-olvasó találkozó Bosnyák Viktória írónővel első osztályos tanulók részére.
Dini, Deni és Debi Halloween alkalmából beszélgetés az ünnepkörről, valamint papírdenevérek készítése.
A Hétszínvirág óvoda könyvtárlátogatása A kerületi óvoda nagycsoportosainak könyvtárlátogatása, és a magyar népmeséről szóló könyvek bemutatása.
Röpke lepke száll virágra Kézműves foglalkozás a nyári szünidőben; a gyerekek színes papírlepkéket készítettek.
Nyár van, nyár! A nyárral és a nyári élményekkel kapcsolatos zenés, játékos, találós kérdéses, rajzolós vetélkedő alsó tagozatosoknak.
E föld nekünk Helytörténeti séta Rákoskeresztúron, és kutatómunka a Rákoskeresztúri Könyvtárban Szanyi Dezső történész vezetésével, valamint helytörténeti könyvek bemutatása negyedik–ötödik osztályosoknak.
Tverdota György előadása Dr. Tverdota György irodalomtörténész József Attila bűnverseiről tartott előadást a kerületi Balassi Bálint Gimnázium 12. osztályosainak.
Vásári komédia a keresztúri könyvtárban A PeTimi Társaság, Magyarország első interaktív színháza előadásán jókedvű vásári komédia várta a gyerekeket. (Kép: Hírhozó online)
A szívem is vele adom Az Újlak Utcai Általános Iskola kis diákjai készítettek édesanyjuknak meglepetést a könyvtárban.
A könyvtárak használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Milyen szolgáltatásokat vehetek igénybe az egyes könyvtárakban?
Könyvtárainkban számos szolgáltatás vehető igénybe, ezek a tagkönyvtárak adottságaitól függően eltérőek lehetnek.xxx
Szolgáltatásaink részletes listája a Szolgáltatások menüpont alatt tekinthető meg.
Ki lehet könyvtárhasználó?
A Könyvtárba beiratkozhat
saját jogán
minden cselekvőképes nagykorú magyar és európai uniós állampolgár;
magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel, hivatalos szálláshely bejelentéssel rendelkező külföldi állampolgár;
magyar igazolvánnyal vagy magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkező külföldi állampolgár a magyar állampolgárokra vonatkozó általános feltételekkel;
a törvényes képviselőjének készfizető kezessége mellett
minden 18 év alatti személy;
nem cselekvőképes vagy korlátozottan cselekvőképes személy; valamint
cselekvőképes nagykorú magyar állampolgár készfizető kezessége mellett- a fenti kategóriákba nem tartozó külföldi állampolgár;
magyarországi vagy európai uniós telephellyel rendelkező jogi személy.
Hogyan iratkozhatok be az általam kiválasztott könyvtárba és milyen kedvezményeket vehetek igénybe?
A könyvtárba lépve a szükséges okmányok felmutatásával a beiratkozási pultnál személyesen válthat regisztrációs kártyát vagy olvasójegyet a beiratkozási díj kifizetésével. A kedvezményre való jogosultságot igazolni kell. Az olvasójegy másra át nem ruházható.
Könyvtári tagság létesítésekor, meghosszabbításakor, a kezesség vállalásakor és az adatok változásának bejelentésekor a következő adatokat kell eredeti, érvényes okmányokkal igazolnia: természetes személyazonosító adatok és lakcím. Kérjük, hogy okmányait feltétlenül hozza magával!
Mi szerepel az olvasójegyemen?
Könyvtáraink egységes olvasójegyet használnak.
Az olvasójegyen található az olvasói vonalkód, valamint feltüntetjük az olvasó nevét és olvasójegyének számát. Az olvasójegy másra át nem ruházható, elvesztését be kell jelenteni.
A személyi adatok változásáról a könyvtárat értesíteni kell.
Amennyiben valamelyik tagkönyvtárunkban már kapott vonalkódos olvasójegyet, kérjük, hozza magával a beiratkozáshoz!
Mi a teendő, ha elveszítettem az olvasójegyemet?
Az olvasójegy elvesztését a visszaélések elkerülése érdekében haladéktalanul be kell jelenteni telefonon vagy személyesen a könyvtárban.
Egyéb esetben a könyvtár visszaélés esetén a károkért nem vállal felelősséget!
Az érvényes olvasójegyet személyesen, fényképes igazolvány felmutatásával és a pótlási díj megfizetésével lehet pótoltatni.
Jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet stb.) beiratkozhatnak-e a könyvtárba?
Könyvtárainkba 2007. május 1-jétől jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet, egyéb intézmény, egyéni vállalkozók) beiratkozására is van lehetőség.
A beiratkozási díj a jogi személyeknek a használat tényleges időtartamától függetlenül a tagkönyvtárra érvényes díj háromszorosa.
A beiratkozáshoz a jogi személy köteles helyben kitölteni „A könyvtárhasználó (jogi személy) nyilatkozata” nyomtatványt.
Az intézmény olvasójegyét legfeljebb három megbízott személy használhatja. Nevük bevezetésre kerül az adatlapon.
A kölcsönzéssel és a könyvtárak helyben használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Mit és hogyan kölcsönözhetek a könyvtárakból?
Kölcsönözni a beiratkozáskor váltott olvasójeggyel lehet. A könyvtárakból kölcsönözhetőek mindazok a dokumentumok, amelyek nincsenek helyben használathoz kötve.
Az egyes könyvtárakból kölcsönözhető dokumentumok köre honlapunk Szolgáltatás menüpontja alatt található részletezve.
Hány dokumentumot kölcsönözhetek egyszerre és milyen időtartamra?
Egy kölcsönző a különböző dokumentumtípusokból valamennyi tagkönyvtárból egyidejűleg 18 darabot kölcsönözhet.
Gyerekolvasójeggyel 0-10 éves korig csak a korosztályi érdeklődésnek megfelelő, a gyermekkönyvtári állományba sorolt dokumentumokat lehet kölcsönözni.
Mit kell figyelnem a kölcsönzéskor kapott bizonylaton?
Minden kölcsönzésnél és személyes hosszabbításnál bizonylatot nyomtatunk, ezen a következő adatok szerepelnek:
az olvasó neve,
az olvasójegy lejárati ideje,
kölcsönzött dokumentumok száma, szerzője, címe, leltári száma és lejárati ideje,
hosszabbítások száma,
kölcsönzés dátuma,
az olvasó neve és aláírása.
Ennek a bizonylatnak az aláírásával az olvasó a kölcsönzés tényét elismeri!
Az önkiszolgáló kölcsönzőgépeknél kiadott, illetve visszavett dokumentumokról a rendszer nyomtatott elismervényt készít, amelyet meg kell őrizni. Ez a kinyomtatott számítógépes bizonylat aláírás nélkül is érvényes.
Nem kölcsönözhet az, aki bármelyik könyvtárnak lejárt határidejű dokumentummal vagy bármilyen címen pénzzel tartozik. A díjtartozást bármely könyvtárban, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni; a dokumentumtartozást csak ott, ahol az keletkezett.
Kölcsönzéskor a régebbi lejáratú határidők automatikusan nem hosszabbodnak.
Milyen esetekben nem lehet egy dokumentumot meghosszabbítani?
A könyvek kölcsönzését a határidő lejárata előtt, ill. lejártakor kétszer meg lehet hosszabbítani.
Hosszabbítani kényelmesen és leggyorsabban a könyvtár honlapjának Távhasználat menüpontjából lehet.
Nem lehet hosszabbítást kérni, ha a könyvre előjegyzés van, vagy az olvasónak bármilyen tartozása van.
Az audiovizuális dokumentumok (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM, oktatócsomag) és a folyóiratok kölcsönzési ideje egy alkalommal hosszabbítható meg.
Hogyan jegyeztethetek elő egy könyvet?
Ha a keresett könyvből és oktatócsomagból nincs kölcsönözhető példány a könyvtárban, akkor a műre előjegyzés kérhető.
Nem hagyományos dokumentumokra (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM) nem veszünk fel előjegyzést!
Az előjegyzés történhet személyesen, e-mailben vagy a webes katalógus-felületről távszolgáltatással a következő nyitvatartási napi elbírálási határidővel.
A gyors ügyintézés érdekében beérkezett könyvéről e-mailben is értesítjük. E-mail elérhetőségét tüntesse fel az előjegyzési nyomtatványon!
Az előjegyzett mű az értesítést követő 8 munkanapon belül vehető át.
A szolgáltatás díja 300 Ft. Amennyiben nem aktuális az előjegyzése, kérjük, jelezze személyesen, telefonon vagy e-mail útján!
Mit tegyek, ha a könyvtár a tartozásom miatt közjegyzői eljárást kezdeményezett velem szemben?
A dokumentumok lejáratától számított 57. napon a könyvtár a vagyoni kár rendezésére és a késedelmi díj megfizetésére közjegyzői fizetési meghagyásos eljárást kér, illetve bírósági végrehajtási eljárást kezdeményez.
A közjegyző által küldött fizetési meghagyáson szereplő összeg tartalmazza a dokumentum(ok) kártérítési árát, az aktuális késedelmi díjat és a közjegyzői eljárás díját. Amennyiben a dokumentum(oka)t visszahozza, a késedelmi díjat, az értesítés költségét, az eljárási díjat és jogerőre emelkedés utáni késedelmi kamatot kell rendeznie a könyvtár felé.
Ezeket a tartozásokat a könyvtárban személyesen, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni.
A tartozás rendezését követően a közjegyzői eljárás automatikusan megszűnik.
Mi a teendő, ha elveszett/megrongálódott a nálam lévő dokumentum?
Az elveszített vagy megrongálódott dokumentumot kártéríteni kell a könyvtár felé. A kártérítés összegét, a dokumentum gyűjteményi értékét a könyvtáros állapítja meg.
A kártérítési eljárás díja 1000 Ft/db.
Az oktatócsomagok esetében a kártérítési ár a részdokumentumok árának összege.
Az egyszer már megtérített dokumentum árát a dokumentum előkerülése esetén a könyvtár nem téríti vissza.
Hogyan kérhetek könyvet a Központi Könyvtár raktárából?
Raktári kéréseket a zárást megelőző 30. percig lehet leadni.
Kérjük, vegye igénybe az olvasói katalógushoz kapcsolódó raktári kérőprogramot. Útmutató a raktári kérőprogram használatához.
Ha nem találom meg a könyvtárban a keresett könyvet, milyen módon kérhetem át más könyvtárból?
Könyvtárközi szolgálatunk postaköltség ellenében biztosítja olvasóink számára a dokumentumokhoz való hozzáférést. Ennek díja a tagkönyvtárak közötti átkölcsönzés esetén 500 Ft/kötet, egyéb, hazai könyvtárból történő átkölcsönzés esetén a mindenkori postaköltség.
Nem magyarországi könyvtárból való átkérés esetén a szolgáltatás díja 4500 Ft/kötet.
A könyvtárközi szolgálat rendelkezik olyan nyilvántartással, amely tartalmazza az ország nagy könyvtárainak közös katalógusát.
A küldő könyvtár szabja meg a kért dokumentum kölcsönzési határidejét, a kölcsönzés módját, (kölcsönzés, ill. helyben olvasás) és az esetleges fénymásolat térítési díját.
A katalógus használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan használjam a katalógust?
A FSZEK honlapján keresztül elérhető FSZEK Online tartalmazza a tagkönyvtárakban fellelhető dokumentumok részletes leírását, példányadatait, aktuális jelzetét, témajelzetét, valamint lelőhelyét. A példány kölcsönözhetőségére vonatkozó információ a Státusz mezőben látható.
Keresési szempont lehet többek között a szerző, cím, tárgyszó, kiadó, tárgykör, adathordozó, szereplő stb., szűkítve a keresést egyes gyűjteményeinkre, könyvtárainkra, adott nyelvre vagy dokumentumtípusra.
A katalógus használatához a Súgó nyújt részletes segítséget.
Mit jelentenek a katalógusban a dokumentum státuszinformációi (kölcsönözhető, lejár, törlése folyamatban stb.)?
A katalógus a szabad példányokat a státuszinformációban kölcsönözhetőként jelöli, a csak helyben használható, nem kölcsönözhető dokumentumok mellett pedig a "Helyben olvasható" információ szerepel.
Az éppen kölcsönzésben lévő példányokat a lejárati idő jelzi.
A kivonás alatt lévő példányoknál a "Törlése folyamatban" információ, a más okok miatt (pl. feldolgozás alatt vagy szállítás alatt) nem kölcsönözhető példányok mellett pedig a "Nem hozzáférhető" státuszinformáció szerepel.
Egyéb szolgáltatásainkkal kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan tudok a könyvtárakban fénymásolni?
Könyvtárainkban lehetőség van fénymásolásra, ill. másolat készíttetésére is.
A Központi Könyvtárban egyenlegfeltöltésre van lehetőség, amelyet olvasóink fénymásolásra, nyomtatásra vagy szkennelésre vehetnek igénybe.
Használhatok-e számítógépet, internetet a könyvtárakban és milyen feltételekkel?
Könyvtárainkban a számítógép- és internethasználat beiratkozott, ill. napijegyet váltott olvasóink számára ingyenes.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a könyvtári internetszolgáltatást nem használhatják üzleti célú tevékenységre, törvénybe ütköző cselekményre, valamint mások munkájának zavarására, akadályozására.
Használhatom-e saját laptopomat a könyvtárakban?
Igen, a saját laptop használható a FSZEK könyvtárakban.
Hogyan használhatom a WiFit a könyvtárakban?
Kölcsönzésre jogosító olasójeggyel, regisztrációs jeggyel és napijeggyel rendelkező olvasóink saját eszközzel ingyenesen használhatják WiFi szolgáltatásunkat.
Bejelentkezési azonosító az olvasójegy vonalkódja, a jelszó pedig a FSZEK Online-hoz is használt jelsző, amley alapértelmezés szerint a születési hónap és a nap. (Pl.: 1201)
Ugyanazzal az azonosítóval egyidejűleg csak egy eszközt lehet használni.
Hírlevél
Szeretne első kézből értesülni újdonságainkról, irodalmi-művészeti programjainkról, ismeretterjesztő előadásainkról, gyermekfoglalkozásainkról? Iratkozzon fel hírlevelünkre, melyben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár valamennyi könyvtárának híreiből, programkínálatából adunk válogatást havi rendszerességgel. Feliratkozni, illetve leiratkozni hírlevelünkről a hirlevel@fszek.hu e-mail címen lehet. A tárgy mezőbe írja be: „Feliratkozás”, illetve „Leiratkozás”.