Pannónia Filmstúdió - Hűvösvölgyi út 64-66.
Fotó: wikipedia
Fotó: Forteapan/Bojár Sándor
Fotó: FSZEK
Az építészet jelszavaként a korszak ideológusai a következőt fogalmazták meg: „szocialista tartalom - nemzeti forma”. Az építészek úgy próbáltak meg ennek eleget tenni, hogy a kompromisszum lehetőleg ne menjen a minőség rovására.
A Hűvösvölgyi úti épületben működött Magyarország első animációs filmstúdiója és szinkronműterme. A magyar rajzfilmgyártás ebből az épületből emelkedett világszinvonalúra - a Pannónia Filmstúdiót a világ öt legjobb rajzfilmes műhelye között tartották számon. Olyan mesterek alkottak itt, mint Jankovics Marcell, Nepp József, Dargay Attila vagy Ternovszky Béla. Itt készült Rófusz Ferenc rendezésében az első és máig egyetlen Oscar-díjas magyar animációs film, A légy is.
Bár a házat 2003-ban védetté nyilvánították, hamarosan amortizálódni kezdett. Szerencsére sikerült megmenteni az enyészettől, és Gádoros Lajos tervei alapján szinte teljes mértékben vissza tudták állítani eredeti állapotát, és 2017 márciusában át is adták. A műemlékvédelmi oltalom alatt álló Pannónia Stúdió (egykori Pannónia Filmstúdió) épületében eredeti funkcióját megőrizve animációs és hangstúdiókat alakítottak ki.
Fotó: pannoniastudio.com
Enyedi Ildikó a Testrő és lélekről című Arany Medve-díjas művének vágása is az itteni stúdióban készült.
Az épület ezen felül oktatásnak is teret ad: a múltbéli örökség megtartására, ápolására az épületben létrejött egy bemutatóterem, a Pannónia Emlékstúdió, ahol a magyar rajzfilmgyártás alkotásait, egykori munkafolyamatainak tárgyi részleteit, figuráit tekinthetik meg az érdeklődők.
Fotó: FSZEK
Ugyanitt kapnak helyet a gyerekeknek számára szervezett múzeumpedagógiai foglalkozások is, ahol a múltbéli rajzfilmkészítés eszközeinek használatával ismerkednek meg 1-1 konkrét téma, például a Vuk feldolgozásával. A nyári időszakban, illetve a tervek szerint a rövidebb iskolaszüneti időszakokban animáció táborokkal is várják a gyerekeket. A fiatalok mellett a felnőttképzés is nagy szerephez jut a Pannóniában: animáció, szinkron, vágás, hangmérnöki illetve képzőművészeti témában szervezett szakmai konferenciákra, filmes tematikájú szabadegyetemekre, továbbá mesterkurzusokra jelentkezhetnek az érdeklődők.
Fotó: FSZEK
Régi pompájában tündököl a reprezentatív lépcsőház, az aulában a rajzfilmkiállítás és a rajzfilm-készítés emlékhelye látható.
Forrás: Preisich Gábor: Budapest városépítésének története 1945-1990;
Magyarország építészetének története;
epiteszforum.hu;
masodikkerulet.hu
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények