Mechwart András mellszobra


Kocsis András szobrászművész mellszobra Mechwart Andrásról
Fotó: FSZEK

A Bajorországból áttelepült Mechwart András 1859-ben lett a Ganz-gyár mérnöke. A gyáralapító Ganz Ábrahám 1867-ben bekövetkezett tragikus halála után ő vette át a gyár irányítását és tette azt világhírűvé. Munkásságáért nemesi címet kapott és felvette a belecskai előnevet. 1907-ben bekövetkezett halála után rövid idővel többen javasolták, hogy a Ganz-gyár neves főmérnökének és vezérigazgatójának emlékére állítsanak szobrot. A gondolatot a Magyar Mérnök és Építész Egylet karolta fel, és különböző adományokból 1910-ben összegyűlt a szükséges pénz. A mű elkészítésével Stróbl Alajos szobrászművészt bízták meg.


Stróbl Alajos szobra Mechwart AndrásrólFotó: kozterkep.hu

A mellszobor ruszkicai márványból készült, a három mellékalakot bronzból öntötték. „A portré viszonylag magas posztamensre került. Alatta három, egész alakos bronzszobor képezett allegorikus egységet. Balra, ülő helyzetben, pihenő öntőmunkás tekintett fel a tőle jobbra álló fiatal társára, aki mellett egy mérnök babérkoszorút nyújtott fel Mechwartnak. Sajnos, az emlékmű anyagának keverése nem vált az alkotás javára. A márvány mellszobor meglehetősen elkülönült a mellékalakoktól, így az egész kompozíció szétesővé vált.” – írja Prohászka László a Szoborsorsok című könyvében.
Az alkotást 1913 novemberében leplezték le a Statisztikai Hivatal előtti parkban, amely ma a Mechwart liget nevet viseli.
A szoborkompozíció a II. világháborúban szinte teljesen megsemmisült. Csak az ülő öntőmunkás szobra maradt épségben, amelyet 1964-ben az Öntödei Múzeum kertjében állítottak fel. Itt látható a mai napig.

Stróbl Alajos szoborkompozíciójának megmaradt öntőmunkás szobra az Öntödei Múzeum kertjébenFotó: FSZEK

A Mechwart-szobor pótlásaként Kocsis András szobrászművész készített egy új mellszobrot. Ünnepélyes felavatására 1965. december 4-én került sor. 

Kocsis András szobrászművész a műtermében Mechwart András mellszobrának alkotása közben.
Fotó: Fortepan/Zsivkov Anita felajánlása

Forrás: Prohászka László: Szoborsorsok, Kornétás Kiadó 1994.

Információ

Török utcai Könyvtár

1023 Budapest, Török utca 7-9.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0204@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 212-1103
Vezető: Virág György
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények

Online