Hárs-hegyi kilátók

Nagy-hárs-hegyi kilátó
Fotó: FSZEK

A Budai-hegységben több hegycsúcs is 3-400 méter fölé magasodik, mégsem tárul mindenhonnan körpanoráma a látogatók szeme elé. A Hárs-hegyen viszont egymástól alig több mint egy kilométernyi távolságra két kilátót is találhatunk, amelyekből szép kilátás nyílik a környékre.

Kilátás a nagy-hárs-hegyi kilátóból
Fotó: FSZEK

A Kis-Hárs-hegy tetején álló Makovecz-kilátót a Pilisi Állami Parkerdőgazdaság az 1970-es években építtette - az abban az időben a vállalat főépítészeként dolgozó - Makovecz Imre tervei alapján. A két hárs-hegyi kilátó közül nemcsak a hegycsúcs magassága szerint kisebb ez, hanem mérete alapján is, alig magasodik a környező fák koronája fölé, de ez épp elég a remek kilátáshoz.

Makovecz-kilátó a Kis-Hárs-hegyen
Fotó: FSZEK

Az építmény egy 6 méter magas, kettős csavarvonal formájú torony. Tulajdonképpen egy lebetonozott vascső körül önmagába visszaforduló, harminc akácrönkből álló lépcsősor. Ezzel az ötletes építészeti megoldással lehetővé vált, hogy elkülönülhessenek a felfelé és lefelé haladó kirándulók, akik a kilátó tetején kisebb teraszról szemlélhetik a panorámát.

Kilátás a Makovecz-kilátóból
Fotó: FSZEK

Látható innen Buda északi része, a belváros a Dunával, a Budai Vár és a Citadella is. A Budai-hegységből a János-hegy, a Tündér-hegy, Zugliget, valamint a Hármashatár-hegy. Északnyugat felé ráláthatunk a másik hárs-hegyi kilátóra is.

Kaán Károly-kilátó a Nagy-Hárs-hegyen
Fotó: FSZEK

A 454 méter magas Nagy-Hárs-hegy tetején álló többszintes építmény helyén korábban is kilátó állt, ez azonban elhasználódott, majd összedőlt.  A Kaán Károly-kilátó 1988-89-ben épült erdészeti kivitelezésben. Kő alapzatán helyezkedik el a négy fő tartóoszlop, amelyek vörösfenyőből készültek, a többi faszerkezetét tölgyfából faragták. A névadó Kaán Károly (1867–1940) erdőmérnök, földművelésügyi államtitkár, az első hazai természetvédelmi törvény megalkotója, az erdők népjóléti feladatainak első megfogalmazója és elfogadtatója volt.

Kilátás a nagy-hárs-hegyi-kilátóból
Fotó: FSZEK

A toronyban felfelé haladva, az egyes szintekről egyre szélesebb panorámát élvezhetünk. A legfelső emeletről már teljes körkilátás nyílik a főváros központi és északi részeire, a Pilis és a Visegrádi-hegység vonulataira. Megfigyelhető innen a Csergezán Pál-kilátó a Nagy-Kopasz tetején, de a János-hegy mellett elláthatunk távolabb a Dunántúl irányába is.

Kilátás a nagy-hárs-hegyi-kilátóból
Fotó: FSZEK

Forrás: Szablyár Péter: Eltűnő budai hegyek: Mozaikok a Budai-hegységről
              parkerdo.hu

Információ

Török utcai Könyvtár

1023 Budapest, Török utca 7-9.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0204@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 212-1103
Vezető: Virág György
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények

Online