Ferenc-hegy


Ferenc-hegyi erdei út
Fotó: FSZEK


A Hármashatár-hegyhez tartozó Ferenc-hegyet 1999-ben nyilvánították védetté. Legfőbb értéke a felszíne alatt található 1933-ban felfedezett, hévizes eredetű, csak engedéllyel látogatható barlangrendszer. Ennek köszönheti beépítetlenségét is.

Tanösvényi tábla a barlangról
Fotó: FSZEK

A fokozottan védett Ferenc-hegyi barlang 6500 méteres hosszúságával Magyarország nyolcadik leghosszabb barlangja. Járatai szűkek és labirintusszerűek, a falakat a mélyben mindenhol pici aragonitgömbökből álló borsókő borítja. Bejáratát vaslemezzel elzárták, csak engedéllyel látogatható, barlangászok és „overallos turisták” számára.

Mészkődarabok nummuliteszvázzal
Fotó: FSZEK

A barlangot rejtő nummuliteszes mészkő meghatározza a felszíni élővilág képét is - a hegyen a meszes területeket kedvelő növények dominálnak. (A nummulites lapos, meszes, korong alakú vázban lakó, amőbaszerű ősi tengeri egysejtű volt. A sima kőlencse belseje körkörösen elhelyezkedő aprócska kamrákból áll.)

Kényelmes sétaút a Ferenc-hegyen
Fotó: FSZEK

Évszázadokkal korábban, a filoxéravészig szőlőt termesztettek a hegyen, kis ideig még követ is bányásztak. A későinek látszó oltalom kimondása ellenére is sok természetes és természetközeli élőhely maradt meg a területen. 

Aszfalt út a Ferenc-hegyen
Fotó: FSZEK

Aszfaltút vezet egészen az erdő bejáratáig. Tervezték a meghosszabbítását, hogy át lehessen autóval is hajtani az erdőn, de ezt a környék lakóinak tiltakozása miatt elvetették.
Nagy természeti értéket jelentenek a járatlanabb részek gyepei. A hegy jellemző fafajai a mezei juhar, a csertölgy és a virágos kőris. Az erdő sokféle madár kedvenc búvóhelye, sokan itt is költenek közülük.

Tanösvényi interaktív tábla gyerekeknek
Fotó: FSZEK

A gyerekeket az „Érzékek ösvénye” ismerteti meg a hegyen található élővilággal Ez a 2013-ban átadott 400 méter hosszú tanösvény izgalmas interaktív kalandtúrára hívja a látogatókat.
 

Forrás: Bajor Zoltán: Budapest természeti kalauza;
                                      Budapest lexikon;
                                      tájékoztató táblák a területen






Információ

Török utcai Könyvtár

1023 Budapest, Török utca 7-9.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek0204@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 212-1103
Vezető: Virág György
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.700 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.600 Ft
6 hónapra: 4.300 Ft
3 hónapra: 3.100 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online