Árpád-kilátó
A kilátó a Látó-, régebbi nevén Gugger-hegy 376 méter magas csúcsán található, amely a Hármashatár-hegy déli részének különálló röge, a fővárosiak kedvelt kirándulóhelye. A középkorban ez a terület Uzahárshegye néven a Kartal nemzetség birtokában volt.
Fotó: FSZEK
A székely stílusú Árpád-kilátó 1929-ben épült fel terméskőből, Friedrich Lóránt tervei szerint. Romantikus, műrom-elemeket is tartalmazó tornyos építmény volt, a mai napig is nagyjából ebben a formában áll, közben 2001-ben felújították.
Fotó: FSZEK
Megálmodója Glück Frigyes (1858-1931), a magyar szálloda- és vendéglátóipar egyik vezető képviselője, várospolitikus volt. Nevét viseli a kilátó mellett elvezető széles, kényelmes sétaút, amely az egyik legrégebbi kiépített turistaút a Budai-hegységben. Az ő kezdeményezésére épült meg a János-hegyi kilátó is.
Fotó: FSZEK
A hegy nevének eredetét a Vár 1849. májusi visszafoglalásától származtatják. A legenda szerint a magyar honvédsereg parancsnoksága innen figyelte távcsővel (kukkerrel, guggerrel) a hadmozdulatokat.
Fotó: FSZEK
A kilátó részben fedett teraszáról lenézve ez könnyen elképzelhető. Bár a hegyoldal időközben szinte teljesen beépült, még mindig nagyszerű kilátás nyílik innen a Budai-hegyekre, a Dunára és a mögötte húzódó Pestre.
Fotó: FSZEK
A Guggerhegyi Kioszk nevű szórakozóhely az Árpád-kilátó alatt állt, és nem sokkal annak 1929-es átadása után épült. Az étterem a második világháborút és az államosítást is átvészelte, de valamikor az 1950-es évek végén leégett.
Forrás: Budapest lexikon,
Szablyár Péter: Eltűnő budai hegyek: Mozaikok a Budai-hegységről
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények