Felsőfokú felvételi
Fotó: Canva | A hazai felsőoktatással kapcsolatos hivatalos ügyekről az Oktatási Hivatal honlapján, a Felsőoktatás menüpontban olvashatunk. A felvételi jelentkezés folyamatát az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda koordinálja, a jelentkezés E felületen keresztül történik. |
A felsőfokú jelentkezés folyamata
A felsőoktatással kapcsolatos ügyek, híradások a FELVI.HU portálon olvashatóak. Felsőoktatási intézménybe is a Felvi.hu oldalán keresztül lehet jelentkezni, az E-felvételi rendszeren keresztül. Az E-felvételihez Ügyfélkapu regisztrációval lehet hozzáférni. A teljes jelentkezési folyamat, az ügyintézés ebben a rendszerben zajlik elektronikus formában, ezért ide kell feltölteni a jelentkezést, a szükséges dokumentumokat, meg kell adni a kiválasztott egyetemek sorrendjét és befizetni az esetleges eljárási díjat.
A felvételiben ingyenesen 3, összesen pedig 6 képzést lehet megjelölni, ugyanazon képzés államilag finanszírozott és önköltséges formája egy jelentkezési helynek számít. A megjelölt szakok között sorrendet kell megadni, amit a későbbiekben csak egyszer lehet módosítani. Ha az első helyen megjelölt képzésre felvételt nyer a jelentkező, akkor nem dönthet úgy, hogy mégis egy lejjebb rangsorolt helyet szeretne választani.
A felvételi folyamat lépései és az ehhez kapcsolódó fontos dátumok szintén a Felvi.hu honlapján, valamint az EDULINE oktatási portál felsőoktatás menüpontban követhetőek.
A szak választásról:
A szak és az egyetem kiválasztásához fontos, hogy tisztán lássuk, mivel szeretnénk foglalkozni. Ez a választás nagyon nehéz, hiszen a kiválasztott szakkal egy iparág mellett is elkötelezzük magunkat. Fontos, hogy a szakkal kapcsolatban legyen elképzelésünk, mert ez már szűkíti az egyetemek listáját, hiszen bizonyos szakok csak egy-egy egyetemen indulnak. A szakok nívója sem ugyanaz a különböző felsőoktatási intézményekben. Fontos figyelembe venni a városok adottságait is: válasszunk olyan egyetemi várost, ahol jók a lakhatási és diákmunka lehetőségek.
Nyílt napok:
A szakok és maguk az egyetmek megismerésére az intézmények nyílt napokat szerveznek, melyen bejárhatóak az egyetem terei, megismerhetünk egyetemi oktatókat, megtudhatjuk milyen ösztöndíjlehetőségei vannak az adott szaknak és hogy milyen a mentor programja, valamint bepillanthatunk a hallgatók, a kollégisták hétköznapjaiba is. Ezek a napok az adott egyetem honlapjain önállóan vannak meghirdetve.
Az egyetem választásról:
Ha már tudjuk, hogy milyen szakma irányába indulnánk el, a második legfontosabb döntés a megfelelő intézmény kiválasztása.
Ez persze tájékozódást és informálódást igényel. Az alábbi szempontokat mindenképp érdemes szem előtt tartani:
- a felsőoktatási intézmény presztízse;
- az oktatás színvonala;
- család, barátok, ismerősök véleménye;
- a hallgatói élet; oktatók tanácsai;
- az intézmény elhelyezkedése;
- anyagi ráfordítás mértéke
Az felsorolt információkat az egyetemi nyílt napon való részvételellel, szakmai kiadványokból például: HVG kiadványok, melyek könyvtárunkban is megtalálhatóak, és szakmai rendezvényeken való részvétellel szerezhetjük be.
Ajánlott rendezvények és honlapok:
Eduline felsőoktatási hírek
Felsőoktatási felvételi tájékoztató
Egyetemi Nyílt napok keresője
Educatio szakkiállítás
Tempus Közalapítvány
Duális diploma, képzés
EURODESK
European University Association
Központi Könyvtár
1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.útvonal
Nyitvatartás:
-
Ma: 10:00-16:00
Holnap: Zárva
Részletes
Kölcsönzési határidő hosszabbítása:
06 1 411 5060
Információ, tájékoztatás:
06 1 411 5019
További elérhetőségeink
Vezető és elérhetősége:
E-mail: kktitkar@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 411 5017
Vezető: Farkas Ferenc
igazgató
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények