Csigamesék című gyerekfoglalkozásunk az óvodás és kisiskolás korosztályt célozza meg. Fontosnak tartjuk, hogy a zenei nevelés mellett a kézügyességet és az önálló kreativitást is fejlesszük. Az esemény havonta kerül megrendezésre és többnyire az adott évszakhoz, ünnephez, eseményhez kapcsolható.
Elhangzik egy mese zenei betétekkel, amit nem néma csöndben kell a gyerekeknek végighallgatni, hanem reflektálhatnak egy-egy (az előadó által feltett) kérdésre, mesetérképen jelölhetik, hogy éppen hol jár a mese szereplője, illetve ha az adott dalokat ismeri, nagy hanggal énekelheti, és a kezükbe adott, (vagy választott) csörgő- és ütőhangszerekkel „zenélhet” közben. A nagyobbak már tudnak pontos ritmust tartani az előadóval, a kisebbeknek vagy anyuka segít, vagy a játék öröme miatt ösztönből zajonghat vele.
A mese végén a gyermekek asztalhoz ülnek, és az elhangzott történethez kapcsolódó kézműves foglalkozás következik.
Célunk, hogy a gyermekek úgy kapcsolódhassanak ki, hogy felismerjék, hogy a digitális világon kívül is vannak játékok, zenék (többek között ezért is használunk akusztikus hangszereket), és nemcsak a képernyőn láthatnak, hanem a fantáziájukban is megjelenhetnek képek a mese hallgatása közben. A fantáziát pedig a kézműves foglalkozások bővítik.
Emellett, ha egy-egy dal felkelti szülő, vagy gyermek érdeklődését, zenés gyermekkönyveink és zenepedagógiai könyveink között, de még CD- és kottatermünkben is megtalálhatja azokat a dokumentumokat, amik az elhangzott zenei betéteket tartalmazzák. A mesékbe akár több dal is passzolhat az elhangzottakon kívül, amit zeneszerető- és valamennyire művelő anyukáknak ajánlunk otthoni mesemondáshoz.
De miért Csigamesék?
A Zenei Gyűjteményünkben lakik egy Csiga, ami az adott alkalmakkor előbújik, hogy a házában hozza el az aktuális mesét. Ám nem bújik csak úgy elő, a gyerekeknek elő kell csalogatniuk egy dallal. Többször rá kell zendíteni a dalra, hiszen először a gyerekeknek bátorságot kell gyűjteniük, hogy merjenek a hangszerekkel zörögni, és aki esetleg nem ismeri az előcsalogató-dalt, a végére az is megtanulja. Ha elég hangosak és lelkesek, a Csiga előbújik, és a játék kedvéért ő „mondja el” a mesét. A mese végén ugyanazzal a dallal elköszönünk tőle.
Feldolgozott mesék:
A lámpás titka
A különleges ajándék
Télkergető hóvirág
Pöttömke hóember lesz
Kajlatapsi
Cinege Miki
Tündérszép Ilona és Árgyilus
Táltos
Kiskondás
Kacor király
Fotók: FSZEK
Digitális zenepedagógiai játék: A csigalépcső macskája
Készítette: Pap Kinga Marjatta
Digitális zenepedagógiai játékok
A köztünk élő zene. Agyalás a kortárs zenéről (9–10. évfolyam)
Készítette Pap Kinga Marjatta
Aktív gondolkodás a zene lényegéről kortárs szerzők művein keresztül (Horváth Márton Levente, Kecskés D. Balázs, Tóth Péter, Sáry László).
Nagy csukott ajtókat látok. A Kékszakállú herceg várának titkai (11–12. évfolyam)
Kass János grafikáinak felhasználásával készítette Pap Kinga Marjatta
LevelEGY – Bartók vára
A „Nagy csukott ajtókat látok. A Kékszakállú herceg várának titkai” első részében ki-ki az általa preferált befogadási módszerrel, hallásélményből kiindulva, elmélyült olvasóként, vagy akár képzőművészeti alkotás közben ismerkedhet meg Bartók Béla A Kékszakállú herceg vára című művével.
LevelSZÁZ – A Te várad
A digitális anyag 2. részében a mű tartalmának további feldolgozására és személyessé tételére nyílik lehetőség a mesék útján, a kapcsolatok útján vagy a zenei kódfejtés útján haladva.
Szakdolgozat? No para!
Az alábbi zenei témájú vagy zenei információt is tartalmazó adatbázisaink – érvényes olvasójeggyel – otthonról is hozzáférhetők:
Oxford Music Online – a világ első számú zenei enciklopédiája (angol nyelvű)
Segítség a használatához: Oxford Music Online – használati kalauz
RILM – Nemzetközi zenei szakirodalom (folyóiratcikkek, bibliográfiák, e-dokumentumok stb.)
Segítség a használatához: RILM használati kalauz
EBSCO Discovery Service – általános szakirodalom, zenei (idegen nyelvű) e-könyvek kölcsönzése
Segítség a használatához: EBSCO Discovery Service – használati kalauz
Megnézheted még a blogunkon található zenei linkgyűjteményt: benne adatbázisok, könyvtárak, katalógusok, diszkográfiák, zenei folyóiratok, intézmények, kiadók, egyesületek, magazinok, portálok stb. linkjeivel.
A Zenetudományi Intézet weboldalán elérhető adatbázisok közül a Magyar zenei folyóiratok digitális adatbázisa teljes szöveges elérést tesz lehetővé.
zenepedagógia, zenei nevelés (szakirodalom)
zenepedagógia, zenei nevelés (portréfilmek, interjúk)
népzene (szakirodalom)
népzene (filmek)
Kodály Zoltán (szakirodalom)
Kodály Zoltán (filmek)
Hangszerek (szakirodalom)
Dohnányi Ernő (szakirodalom)
Dohnányi Ernő (film)
Bartók Béla (szakirodalom)
Bartók Béla (filmek)
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények