Könyvtári órák, zenés foglalkozások, zenepedagógia

Szeretettel várunk óvodás és alsó tagozatos gyermekcsoportokat Csigamesék elnevezésű zenés meseprogramunkra, ahol elhangzik egy mese zenei betétekkel. A mese végén a gyermekek asztalhoz ülnek, és az elhangzott történethez kapcsolódó kézműves foglalkozás, vagy csoportos játék következik. Fontosnak tartjuk, hogy a zenei nevelés mellett a kézügyességet és a kreativitást is fejlesszük. 

táskából kimászó csiga figura

Elhangzik egy mese zenei betétekkel, amit nem néma csöndben kell a gyerekeknek végighallgatni, hanem reflektálhatnak egy-egy (az előadó által feltett) kérdésre, mesetérképen jelölhetik, hogy éppen hol jár a mese szereplője, illetve ha az adott dalokat ismeri, nagy hanggal énekelheti, és a kezükbe adott, (vagy választott) csörgő- és ütőhangszerekkel „zenélhet” közben. A nagyobbak már tudnak pontos ritmust tartani az előadóval, a kisebbeknek vagy anyuka segít, vagy a játék öröme miatt ösztönből zajonghat vele.
A mese végén a gyermekek asztalhoz ülnek, és az elhangzott történethez kapcsolódó kézműves foglalkozás következik.
Célunk, hogy a gyermekek úgy kapcsolódhassanak ki, hogy felismerjék, hogy a digitális világon kívül is vannak játékok, zenék (többek között ezért is használunk akusztikus hangszereket), és nemcsak a képernyőn láthatnak, hanem a fantáziájukban is megjelenhetnek képek a mese hallgatása közben. A fantáziát pedig a kézműves foglalkozások bővítik.
Emellett, ha egy-egy dal felkelti szülő, vagy gyermek érdeklődését, zenés gyermekkönyveink és zenepedagógiai könyveink között, de még CD- és kottatermünkben is megtalálhatja azokat a dokumentumokat, amik az elhangzott zenei betéteket tartalmazzák. A mesékbe akár több dal is passzolhat az elhangzottakon kívül, amit zeneszerető- és valamennyire művelő anyukáknak ajánlunk otthoni mesemondáshoz.

De miért Csigamesék?

A Zenei Gyűjteményünkben lakik egy Csiga, ami az adott alkalmakkor előbújik, hogy a házában hozza el az aktuális mesét. Ám nem bújik csak úgy elő, a gyerekeknek elő kell csalogatniuk egy dallal. Többször rá kell zendíteni a dalra, hiszen először a gyerekeknek bátorságot kell gyűjteniük, hogy merjenek a hangszerekkel zörögni, és aki esetleg nem ismeri az előcsalogató-dalt, a végére az is megtanulja. Ha elég hangosak és lelkesek, a Csiga előbújik, és a játék kedvéért ő „mondja el” a mesét. A mese végén ugyanazzal a dallal elköszönünk tőle.

A foglalkozásra óvodai csoportoknak előzetes egyeztetés szükséges a dalolokonyvtar@fszek.hu e-mail címen.


Feldolgozott mesék:

A lámpás titka
A különleges ajándék
Télkergető hóvirág
Pöttömke hóember lesz
Kajlatapsi
Cinege Miki
Tündérszép Ilona és Árgyilus
Táltos
Kiskondás
Kacor király
A fenyőfa
A tizenkét hónap

Fotók: FSZEK

Információ

Zenei Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: zene@fszek.hu, zenei.konyvtarkozi@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5011
Vezető: Bándoli Katalin
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.700 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 8.100 Ft
6 hónapra: 5.600 Ft
3 hónapra: 4.100 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online