Használati útmutató a SocArxiv adatbázishoz

Míg a STEM tudományok területén már jó ideje jelen van az igyekezet a hagyományos publikációs metódusok és fizetési kötelezettségek (paywall) megkerülésére, addig a társadalomtudományok terén nem igazán létezik, létezett ilyen próbálkozás. A SocArxiv azért jött létre 2016-ban, hogy ezt az űrt kitöltse. Philip N. Cohen, az ötletgazda és alapító szerint fontos kulturális fordulatra van szükség a társadalomtudományokban, hogy szabadon hozzáférhető tudományról és tudományosságról beszélhessünk. A Marylandi Egyetem munkatársa 2016-ban, partnerségben a Center for Open Science-szel létrehozta a SocArxiv adatbázist a COS más tudományterületeket már felölelő adatbázisainak mintájára.

Adatbázis logója

Fotó: Blog/London School of Economics

Jelen útmutatóban kitérünk 1) a keresési/ böngészési lehetőségekre, 2) az adatbázis tudományterületi bontására, 3) a letöltési/megtekintési formátumokra (fulltext), 4) a fellelhető dokumentumok típusaira, 5) a dokumentumok megjelenési időszakára, 6) hivatkozáskezelőkbe importálási és közösségi médiafelületeken való megosztási lehetőségre + egy különleges funkcióra.

1) Keresési lehetőségek

Az adatbázis kezdőoldalára érkezve egy letisztult, egyszerű keresőfelület fogadja a látogatót. A kis kérdőjelre kattintva példákat láthatunk helyes keresési verziókra (1. kép - az összetett keresési felületet helyettesítendő). Amint lefuttattunk egy keresést, bal oldalon megjelenik a szűrés lehetősége: ha a SocArxiv főoldaláról indítjuk a keresést, a többi, kapcsolódó repozitóriumban, melyek az itt bemutatottnak testvéradatbázisai, nem keresünk - az első szűrési lehetőséggel kibővíthetjük keresésünket ezekre is. Fontos azonban kiemelni, hogy ezen testvéradatbázisok, és ezek összesített verziója (OSF Preprints) az orvostudománytól az építészetig sok tudományterület szövegeit tartalmazza, így ha elsősorban társadalomtudományi irodalmat keresünk, célszerű lehet a SocArxiv főoldalán maradni.

Kereső főmenü

2) Tudományterületi kulcsszavas bontás

A másik szűrési lehetőség a (tágan értelmezett) társadalomtudományokon belüli tudományterületek közötti célirányosabb tájékozódást segíti. Az itt található szövegek négy nagy tudományterülethez tartozhatnak:

· Arts and Humanities

· Education

· Law

· Social and Behavioral Sciences

A fent felsoroltak mindegyikéhez tartozik részletes bontás, további célzottabb keresést lehetővé téve (az alterületeket a felsorolás elemei előtt található kis háromszögre kattintva érhetjük el).

3) Letölthető/megtekinthető formátumok

A SocArxiv felületén található összes dokumentum letölthető az adott dokumentumra kattintást követően jobb oldalon található gomb segítségével PDF-formátumban. A felhasználóbarát, különböző funkciókkal rendelkező olvasónézet alján pedig akár az adott szöveg korábbi verziói közül is szemezgethetünk; a legördülő menüből választva egyből le is töltődik a kívánt verzió.

4) Dokumentumtípusok

A SocArxiv egy részben preprinteket, részben munaktanulmányokat (working paper), részben pedig publikált cikkeket tartalmazó adatbázis. Kizárólag tudományos szövegeket, tanulmányokat tartalmaz.

Minden cikkhez tartozik leírás kulcsszavakkal, illetve absztrakttal, amelyek már a találati listában is megtekinthetőek.

5) A dokumentumok megjelenési időszaka

A SocArxiv egy viszonylag újkeletű kezdeményezés eredményeként jött létre, és a tanulmányokat maguk a szerzők töltik fel (bárki tölthet fel tanulmányt!), így alapvetően 2016 utáni szövegeket tartalmaz.

6) Hivatkozáskezelőkbe importálási és közösségi médiafelületeken való megosztási lehetőség

Hivatkozáskezelőbe való átemelési lehetőség ugyan nincs, viszont minden szöveg mellett szerepel jobboldalt alul a hivatkozható formátum különböző hivatkozási stílusokban (pl. Chicago, APA, MLA).

Az adott cikk letöltését lehetővé tevő gomb mellett találjuk a különböző közösségi médiafelületek (Twitter, Facebook, LinkedIn etc.) ikonjait, melyekre kattintva megoszthatjuk ismerőseinkkel, barátainkkal a SocArxiv adatbázisban fellelhető írások bármelyikét.

6+1) Különlegesség

Miután a SocArxiv létrejöttének hátterében a szabadon hozzáférhető tudományosság áll, a szabad, tudományos vita és visszajelzés fontos része az oldal küldetésének. Ennek részeként amellett, hogy láthatjuk, hogy egy adott cikket hányan töltöttek le, van lehetőség „megtapsolni”, támogatásukról biztosítani a nekünk tetsző írásokat a „plaudit” gomb segítségével, mely közvetlenül a letöltés gomb alatt található, az adott szöveg aloldalán. Ennek a funkciónak különösen a preprintek és a munkatanulmányok esetében lehet jelentősége.

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online