A világ szociológusai: Immanuel Wallerstein

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében a néhány évvel ezelőtt elhunyt, elismert amerikai szociológus, Immanuel Wallerstein életéről és munkásságáról olvashatnak.     

Immanuel Wallerstein
Fotó: iwallerstein.com

Immanuel Wallerstein 1930-ban született New York-ban, zsidó családból származott. Szülei az akkori Galíciából elsőként Berlinbe emigráltak, ahol megszületett első fiúk Robert, aki később ugyancsak nagy karriert futott be pszichoanalitikusként, a Nemzetközi Pszichoanalitikus Egyesület elnöke volt. Immanuel már a család New York-ba költözése után született. Az elsődleges tanulmányok befejezése után a Columbia Egyetemre jelentkezett, ahol az alap-, és mesterszak mellett a doktori iskolát is elvégezte. Még az amerikai doktori tanulmányai előtt tanult Európában is, többek között Párizsban, Brüsszelben és Oxford-ban is. Egyetemi tanulmányai után, 1964-ben feleségül vette Beatrice Friedman-t, és egy lányuk született. 1976-tól nyugdíjba vonulásáig a kanadai McGill Egyetemen tanított, és a Binghampton-i Egyetem szociológia professzora volt. 2019-ben, 88 éves korában egy fertőzés okozta halálát.

Szociológiai munkásságának első szakaszában indiai függetlenségi mozgalmakkal, majd a posztkoloniális Afrikával foglalkozott, majd az 1970-es évektől a világkapitalizmus kritikájával foglalkozott, Pierre Bourdieu-vel együtt. Műveiben a globális kapitalizmust és annak hatásait kutatta, kritizálta, A modern világgazdasági rendszer kialakulása című művében is erről írt. Írásaira, nézeteire Karl Marx is hatással volt, mindketten azt vallották, hogy a kapitalizmust a szociális gazdaság váltja fel. Az 1980-as évektől kezde saját elmélete, a világrendszer-elmélet állt fókuszában, több könyve is megjelent erről, melyek közül az egyik leghíresebb a Bevezetés a világrendszer-elméletbe című műve. Wallerstein elképzelése szerint a világrendszer egy hosszú folyamat eredményeként jött létre, melyet perifériára, fél-perifériára és centrumra osztott fel. A 3 terület között lezajló gazdasági folyamatok egyenlőtlenségeket okoznak, egyenlőtlen viszonyok alakulnak ki. Munkásságának további fő része a világmeglátásairól, nézeteiről közölt írások, kommentárok, melyeket 1998 és 2019 között, havonta kétszer publikált.

Immanuel Wallerstein
Fotó: Developing Economics

Wallersteint a kortárs társadalomtudomány egyik legnagyobb alakjaként emlegették, tartalmas nemzetközi karriert tudhatott magáénak. Neves egyetemek vendégprofesszora volt, a párizsi École des Hautes Études en Sciences Sociales (ÉHESS) egyik vezetője volt, 1994 és 1998 között a Nemzetközi Szociológiai Társaság elnöke is volt. 2003-ban az Amerikai Szociológiai Társaság életműdíjjal jutalmazta.

Immanuel Wallerstein
Fotó: Developing Economics

Az alábbi linkre kattintva elérhető a FSZEK katalógusában lévő Immanuel Wallerstein művek listája: https://szociologiai.fszek.hu/CorvinaWeb?pagesize=25&view=short&sort=0&page=0&perpage=0&action=page&actualsearchset=FIND+AUTH+%22Wallerstein+Immanuel+Maurice+1930+2019%22&actualsort=0&language=¤tpage=result&text0=&index0=&whichform=advancedsearchpage&showmenu=&resultview=short&recnum=&marcposition=&text0=&index0=&ccltext=&resultsize=73 

Forrás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Wallerstein 
https://merce.hu/2019/09/01/elhunyt-immanuel-wallerstein-korunk-egyik-legnagyobb-tudosa/ 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online