A világ szociológusai: Karl Marx-ról bővebben

Karl Marx (Marx Károly), a világhírű filozófus, szociológus és közgazdász május 5-én született, 203 évvel ezelőtt. Születésének évfordulója alkalmából a Szociológiai Gyűjtemény róla szóló bejegyzését olvashatják.  

Portré Karl Marx-ról
Fotó: Karl Marx_wikipedia.org

Marx az akkori poroszországi Trier városában született 1818-ban egy középosztálybeli, asszimilálódott zsidó családba. Gyermekkoráról nagyon kevés forrás maradt meg, de olyan érdekességek olvashatóak róla, mint például, hogy 12 éves koráig magántanuló volt és édesapja oktatta. Kettejük közt nagyon szoros apja-fia kapcsolat alakult ki, amely egész életében hatással volt rá. 

Fotón Karl Marx szülőháza Trierben
Fotó: Karl Marx szülőháza Trierben_wikipedia.org

Már gimnáziumi tanulmányai során elkezdett érdeklődni és tájékozódni a politikában, mindemellett az irodalom iránt is érdeklődést mutatott és jó tanuló volt. Szülei akaratára, a híres Bonni Egyetem jogi karán kezdte meg egyetemi tanulmányait. Diákegyesületi tag lett, és már a filozófia és a történelem iránt is érdeklődött. Az egyetem befejezése után eljegyezte a nála négy évvel idősebb Jenny von Westphalentegy titkos eljegyzés által, mivel akkoriban teljesen elképzelhetetlen volt, hogy a vőlegény fiatalabb legyen a mennyasszonynál. A házasságuk csak 7 évvel később jöhetett létre, miután a szülők is áldásukat adták rá. Marx és Jenny kapcsolata bensőséges és szenvedélyes volt, szerelmük hatással volt Marx szellemi fejlődésére is.  

A doktori diploma megszerzése is kalandos volt Marx életében, mivel a főként ateista hangon íródott dolgozatát nem fogadták jól a teista egyetemi tanárai, így egy másik egyetemet, a jénai-t választotta, amelyet legjobb barátja, a valláskritikus teológus, Bruno Bauer ajánlott számára, sürgette és motiválta ez ügyben. Végül, a dolgozatot bíráló dékán professzor kiváló minősítéssel illette, így Marx vizsga nélkül, rekordidő alatt kapta meg doktori fokozatát. Mindezek után Marx és Bauer ateista nézetei nem kerülnek elfogadásra az egyetemen, sőt, komoly eltiltás alá kerülnek, így Marx egyetemi karrierjének esélyei megromlottak.  

Marx 1842-től a híres német folyóirat, a Rheinische Zeitungszerkesztője is lett, amely további sikereket hozott számára. A folyóirat rendkívüli népszerűségnek örvendett, országosan elismerték és olvasták, olyannyira, hogy előfizetőinek száma gyorsan növekedett, ellenzéki orgánummá vált, még abban az évben átvette a Politika és a Hírek rovatok szerkesztését, amely rovatok színvonala jelentősen javult ez idő alatt. Marx a folyóiratnak köszönhetően ismerkedett meg Friedrich Engels-el is, aki később a lap angliai tudósítójává vált, szoros barátság fűzte őket egymáshoz. Az ő tanaik alapján formálódtak azok a politikai és társadalomelméleti ideológiák, amelyek a marxizmus eszmerendszerének kialakulásához vezettek.  

További érdekesség Marx emlékezetével és személyi kultuszával kapcsolatban, hogy míg a második világháborút követően utcákat neveztek el róla és szobrokat alkottak Magyarországon is, a rendszerváltás után ez a fajta tisztelgés elmúlt, 2014-ben a Budapesti Corvinus Egyetemen lévő Marx-szobrot is eltávolították. Ennek ellenére létezik még egy hasonló monumentum, a világon egyetlen kubista stílusú Marx és Engels szobor, amely a budapesti Memento Parkban található.  

Fotón a Marx-szobor a Budapesti Corvinus Egyetem aulájában
Fotó: Marx-szobor a BCE aulájában, melyet 2014-ben eltávolítottak onnan_index.hu

Fotón Marx és Engels szobra a budapesti Memento Parkban
Fotó: Marx és Engels szobra a budapesti Memento Parkban_wikipedia.org

Végül, de nem utolsó sorban, alább olvashatják Marx leghíresebb és legolvasottabb műveinek listáját, amelyek közül valamennyi megtalálható a Szociológiai Gyűjteményben is, amelyeket a Könyvtári Csereponton vagy a védettségi igazolvánnyal rendelkezők (holnaptól, azaz május 5-től) a Könyvtárban tudnak kikölcsönözni 

  • A tőke (1.,2.,3. kötet) 
  • A filozófia nyomorúsága 
  • A hegeli jogfilozófia kritikájához 
  • A zsidókérdéshez 
  • A német ideológia 
  • A Kommunista Párt kiáltványa
  • Osztályharcok Franciaországban 1848-tól 1850-ig

A teljes listát a FSZEK katalógusában találják, ha az alábbi linkre kattintanak: https://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?action=find&pagesize=10&ROOP=&COLL=SZOCIOL%C3%93GIAI+BIBLIOGR%C3%81FIA&DATEstart=&DATEend=&index0=ZUTY&text0=&textlogic0=and&index1=AUTH&text1=Marx%2C+Karl+%281818-1883%29&textlogic1=not&index2=AUTH&text2=Engels%2C+Friedrich+%281820-1895%29&button=Keres&whichform=advancedsearchpage 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online