A hét könyve

Yoshio Sugimoto: An Introduction to Japanese Society

Yoshio Sugimoto An Introduction to Japanese Society című könyvének borítója.
Fotó: FSzEK

Mit tudunk Japánról és mivel azonosítjuk az országot? A cseresznye fa virágzásának csodálatos képeivel, a gésákkal és a kimonókkal, vagy a különleges képregények és animációs filmek sajátságos világával?

Ebből a szempontból is különösen érdekes a HÉT KÖNYVE Yoshio Sugimoto: An Introduction to Japanese Society című kötete, amely részletesen elemzi az ország történelmének, politikai rendszerének, gazdaságának és kultúrájának főbb változásait.
https://books.google.hu/books?id=nwsIEAAAQBAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s 

A könyv az ország történelmének elemzése után bemutatja a japán társadalom népesedési helyzetének, munkaerőpiacának, vallási hagyományainak, társadalmi rétegződésének vonásait.

A demográfiai folyamatok elemzésénél megállapítja, hogy bár Japánban még a hagyományos értékrend dominál, ami a válások és a házasságon kívül született gyermekek a nyugati társadalmakhoz képest alacsonyabb számában mutatkozik meg, a családon belüli erőszak ott is problémát jelent.

A munkaerőpiaci helyzet ábrázolásánál pedig külön kitér a Japán hagyományos foglalkoztatás sajátosságaira: az állandó és sokszor élethosszig tartó munkaviszony, a céghez kötődő lojalitás, a hosszú munkaidő és az ezt követő kiégés, valamint betegségek (kimerültség, agyi, és szívproblémák) elemzésére. Felhívja a figyelmet arra, hogy a japán társadalom többségét a globalizációs tendenciák ellenére még mindig kisebb vállalkozások foglalkoztatják, ami az alkalmazottak mobilitását, képzését, érdekérvényesítését tekintve viszont hátrányos helyzetet is jelent.

Japán kert folyóval és híddal.
Fotó: Pixabay

Az oktatási rendszernél megállapítja, hogy a japán iskolákra jellemző katonai rend és fegyelem, ami a tanár-diák kommunikációban és az egyenruha kötelezővé tételében is megmutatkozik, a testi fenyítés továbbélésével és az iskolán belüli zaklatás problémájával társul.

A társadalmi rétegződés tekintetében pedig a nagy társadalmi egyenlőtlenségek és a nagyfokú szegénység is jellemző az országra. (Nemzetközi összehasonlítások szerint Japánt csak az Amerikai Egyesült Államok előzi meg a szegénységi küszöb alatt élők számában.) Az egyes emberek pozícióját pedig életkoruk mellett a nemük és iskolai végzettségük és kulturális tőkéjük is alapvetően meghatározza.

A kötet kitér Japán és az Egyesült Államok kapcsolatának alakulására, a Japánban élő kisebbségek (pl. koreaiak és kínaiak helyzetére) és a vallási, kulturális hagyományok helyzetére. Rendkívül érdekes az a fejezet is, ami a Japán identitással és a Japánok büszkeségének okaival foglalkozik. (Ezek között első helyen az előadó művészet, utána a filmek és a zene állnak.)

További olvasnivaló és érdekességek:

A túlhajszolt japán munkavállalók helyzetéről

Az elöregedő japán társadalomról

Blog a japán kultúráról

A külföldiek helyzete Japánban

Cikk a japán kulturális hagyományokról

Cikk a népszerű anime és manga sorozatokról és az ezzel kapcsolatos eseményekről és helyszínekről

Kisfilm a cseresznyevirágzás eseményéről

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online