A hét könyve 

Jennifer Wolch és Michael Dear - The Power of Geography: How Territory Shapes Social Life

Jennifer Wolch és Michael Dear The Power of Geography című könyvének borítója.
Fotó: FSzEK

Hogyan függnek össze a társadalmi egyenlőtlenségek a területi egyenlőtlenségekkel? Milyen kapcsolat van a gazdasági helyzet és a helyi társadalom között?

Ezekre a kérdésekre is keresi a választ a HÉT KÖNYVE, a Jennifer Wolch és Michael Dear által szerkesztett The Power of Geography: How Territory Shapes Social Life című kötet. https://books.google.hu/books?id=rWUcjwEACAAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s 

A könyv részletesen bemutatja a fordista és a posztfordista termelési mód sajátosságait, valamint a fogyasztói társadalom kialakulását. Ennek kapcsán elemezi a kollektív és egyéni fogyasztás, a piaci és nem piaci alapon működő szolgáltatások jellemzőit, és arra figyelmeztet, hogy a közszolgálati szektor zsugorodásával egyre több terület a privát szektor hatása alá kerül, ami a társadalmi egyenlőtlenségek növekedésével jár. A helyi társadalmak pedig nagymértékben függnek a helyi beruházásoktól, a fizetőképes lakosság jelenlététől.

A munkaerőpiac kapcsán felhívja a figyelmet a nők hátrányos helyzetére, akik eleve a rosszabbul fizetett, társadalmilag kevésbé megbecsült munkakörökben (oktatás, egészségügy, idősgondozás) dolgoznak és sokkal nagyobb mértékű körükben a részmunkaidős foglalkoztatás is. Érdekes a kötet felvetése, hogy mivel a nők otthonukhoz közeli munkahelyeket igyekeznek választani, a közlekedéssel töltött idő és a megfelelő közlekedési feltételek is fontos szerepet játszanak munkavállalásukban. A jogi szabályozás is alapvető hatást tud gyakorolni a foglalkoztatásra a nyitvatartási idők szabályozásával.

Fotóillusztráció földgömbökkel
Fotó: Pixabay

Külön fejezetben foglalkozik Jeremy Bentham és Michael Foucault kapcsán az angol elmegyógyintézetek térbeni kialakításával és az ott folyó gyógyító munka kapcsolatával. Kanadai példákon keresztül pedig a bérelt és a saját lakás megítélésének kérdését, a fizikai és szellemi munkakörben dolgozók eltérő lakáskörülményeit és az illegális lakáskiadás jelenségét mutatja be. A könyv érdekes része a kaliforniai homoszexuálisok helyzetének ábrázolása és a fogyatékosság és a vonzó testi megjelenés kérdésének tárgyalása is.

További olvasnivalók és érdekességek:

A női foglalkoztatottság az Európai Unióban

Cikk Jeremy Bentham: Panoptikum nevű rendszeréről

Cikk a kaliforniai LGBT közösség helyzetéről

Prezentáció a testkép változásairól

Kisfilm a fogyatékosok helyzetéről a pandémia idején

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online