A hét könyve

S. Alexander Haslam, Katrien Fransen, Filip Boen: The New Psychology of Sport and Exercise

S. Alexander Haslam, Katrien Fransen, Filip Boen The New Psychology of Sport and Exercise című könyvének borítója
Fotó: FSzEK

A sport és egészséges életmód fontosságáról sok szó esik napjainkban, de a sport és a sportolás pszichológiája még kevésbé közismert terület.

Ezért érdekes olvasmány a HÉT KÖNYVE az S. Alexander Haslam, Katrien Fransen és Filip Boen által szerkesztett The New Psychology of Sport and Exercise, amely két –Belgiumban és Skóciában 2017-ben és 2019-ben- megrendezett konferencia előadásain alapul. https://books.google.hu/books?id=gbryDwAAQBAJ&hl=hu&source=gbs_navlinks_s 

A könyv a sport és a testmozgás fogalmának tisztázása után részletesen bemutatja a játékosok és az edző, valamint a szurkolók között létrejövő új identitást, annak a résztvevők teljesítményére, viselkedésére, érzelmeire és gondolkodására gyakorolt hatását. Kiemeli a támogató edzői kommunikáció fontosságát, a csapatmunka és a csapatösszetartás jelentőségét.

A sportolók oldaláról hangsúlyozza, hogy a támogató társas kapcsolatok biztosíthatják csak a lelki egészséget, amik különösen a játékosok visszavonulásának időszakában kapnak szerepet. A sport előnyös és hátrányos vonásait is részletesen elemzi. Két kanadai – mellrákosokat gyógyító és dohányzásról leszoktató – program kapcsán bemutatja a sport rehabilitációs szerepének fontosságát, és kitér az ifjúsági sportolás és az azok által megszerzett kompetenciák (együttműködés, alkalmazkodás stb.) jelentőségére is. Felhívja a figyelmet a sportolás veszélyeire, a fizikai sérüléseken túl a depresszió, kiégés, étkezési zavarok előfordulására.

Az olimpiák példáján (1936-os berlini és 1980-as moszkvai olimpia) bemutatja a sport és politika kapcsolatát egyes országokban (pl. Skócia, Szerbia és Horvátország meccsei a délszláv polgárháború idején) és elemzi társadalmi csoportok (pl. nők) sportolásának jelenségét.

Imázskép egy focilabdáról a stadionban
Fotó: Pixabay

Külön fejezetben foglalkozik a rajongók helyzetével és felhívja a figyelmet a rajongás korlátaira is. (A rajongók szívesebben állnak a tartósan győztes csapatok mellé, egy csapatátnevezés vagy játékhely váltás negatív hatással van a csapatok iránti elkötelezettségükre.)

Részletesen bemutatja a – főként focit érintő – huliganizmus jelenségét és felhívja a figyelmet a rendőrség szerepére, amely nemcsak egy erőszakos esemény kezelését jelentheti, hanem egy helytelen hatósági beavatkozás egy békés sporteseményt erőszakossá is tehet.

A könyvtár nyári nyitva tartása: https://www.fszek.hu/News/igy-keszul-a-nyarra-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar 

További olvasnivaló és érdekességek:

Cikk a sportolás etikettjéről, értékrendjéről és a huliganizmusról

Doktori disszertáció a sport szerepéről

Cikk a koronavírus járvány és a sportolás kapcsolatáról

Cikk a futball huliganizmusról

Dokumentum az európai futball huliganizmus helyzetéről

Podcast a szurkolás lélektanáról

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online