A hét könyve 

Joseph E. Uscinski : Conspiracy Theories - A Primer

Joseph E. Uscinski Conspiracy Theories című könyvének borítója

A koronavírus-járvánnyal párhuzamosan felerősödött azon elképzelések, politikai vélekedések jelenléte és láthatósága, amelyeket összefoglaló néven összeesküvés-elméleteknek nevez a társadalomtudomány. A koronavírus-járvány kapcsán olyannyira „megszaporodtak” és elterjedtek az ilyesfajta vélekedések, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nevet is adott a jelenségnek: infodemic, vagyis információs járvány ütötte fel a fejét. Ezen elméletekben jellemzően közös elem, hogy a koronavírus-járványt mondvacsináltnak, valótlannak titulálják, és valamiféle hátsó szándék, hatalmi érdek (pl. Big Pharma, a vakcinával belénk juttatott mikrochipek) számlájára írják a járványról terjedő hírek és információk mögötti „valóságot”.

A HÉT KÖNYVE szerzője szerint mindannyiunk hisz legalább egy összeesküvés-elméletben. Joseph E. Uscinski (University of Miami) régóta kutatja az összeesküvés-elméletek világát, Conspiracy Theories - A Primer (2020) c. könyvében rengeteg releváns és érdekes kutatási eredményről is beszámol. Könyvének egyik legfontosabb állítása, hogy összeesküvés-elméletek bizonyos értelemben mindig is léteztek, és mindig is létezni fognak, hiszen az emberek különfélék, különféle módokon viszonyulnak az őket körülvevő világhoz, beleértve az igazságot is, ami azt is jelenti, hogy mindannyiunkat érintenek valamilyen módon.

Uscinski szerint az összeesküvés-elméletek és általában az álhírek, hamis információk és a közösségi média viszonyát sokkal rigorózusabban kell vizsgálni a jelenleg folyamatban lévő szabályozások mögötti elemzéseknél, ugyanis a két tényező viszonya lehetséges, hogy korántsem olyan egyértelmű, mint amilyennek elsőre tűnhet (például, hogy a közösségi média felerősíti az összeesküvés-elméletek terjedését, ezáltal erejét), és az is egy érdekes kérdésfelvetés, hogy azok, akik hatalmi pozícióban vannak és a szabályozásokról döntenek (pl. az Egyesült Államok Kongresszusa),  milyen kapcsolatban lehetnek az álhírek terjedésével, akár direkt, akár indirekt értelemben.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár fokozatos újranyitásának első ütemeként 2021. április 21-től újraindítja Könyvtári Cserepont szolgáltatását.
Ezt a könyvet is megtalálják a katalógusban található szakjelzete szerinti helyén, a Központi Könyvtár Szabadpolcos részlegén (2. emelet) és előjegyzés után kölcsönözhetik is.
Források és további olvasnivaló:
Előadás és beszélgetés a szerzővel a Center for Inquiry Youtube-csatornán: https://www.youtube.com/watch?v=tzN7ZV3iSqg
A wired.com cikke a koronavírus-járvány alatt a Facebookon terjedő összeesküvés-elméletekről: https://www.wired.co.uk/.../facebook-coronavirus...

Máté Gábor magyar származású orvos, aki jelenleg egy társadalomfilozófiai köteten dolgozik, beszél a világjárvány és az információs járvány kapcsolatáról: https://www.youtube.com/watch?v=7FEoQOurpGo

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online