Skóciai és írországi felsőfokú képzésekről


Fotó: Canva

Ha angol nyelven szeretne felsőfokú tanulmányokat folytatni a szigetországban, akkor az Egyesült Királyság mellett jó alternatíva lehet egy skóciai vagy írországi egyetemre való jelentkezés.


Skóciai felsőfokú képzésekről
A 2020/21-es tanévre beiratkozó uniós állampolgároknak már tandíjat kell fizetniük, ha a skót felsőoktatásban akarnak tanulni. A skót kormány 2021-től megszüntette az EU-s állampolgárok ingyenes egyetemi oktatását.

Skócia Student Visa
Ha a jelentkezők az Egyesült Királyságon kívüli országból származnak, akkor vízumra van szükségük, de ha az Európai Unió országaiból érkező hallgatók, akkor nem kell vízumot igényelniük.

Felvételi követelmények és jelentkezési határidők
A skóciai képzésekre jelentkező összesen 19 egyetem közül választhat. Az alapképzésre a központi honlapon - UCAS - keresztül lehet jelentkezni. A felvételiző összesen öt helyet jelölhet meg, a határidő általában január 15-e.

Universities and Colleges Admissions Service – UCAS

UCAS – Key dates

A felvételi követelményekről a kiválasztott egyetem honlapján, vagy azon belül a választott szakhoz tartozó tájékoztatóban lehet olvasni. Vannak olyan egyetemek, amelyek országonként sorolják fel a felvételi követelményeket. Az intézetek általában két-három tantárgyból kérnek emelt szintű érettségi eredményt, s mellé egy nemzetközi nyelvvizsgát is.

UCAS – Universities and Colleges Admissions Service

Students Awards Agency For Scotland

The Scottish Further and Higher Education Funding Council

Scottish Qualifications Authority (SQA)

Költségek és ösztöndíjak

Skóciában a tandíjak az intézménytől és a tanulni kívánt kurzustól függenek. Az egyetem honlapján lehet tájékozódni a tandíj mértékéről és a fizetési lehetőségekről, mivel az intézetek rugalmas fizetési lehetőségeket kínálnak, így egy adott időszakra elosztják a költségeket. Mind az alap-, mind a posztgraduális képzésben tanulmányiátlag-alapú pénzösztöndíjakat és szociális támogatást is lehet igényelni. Ezekről a pályázati lehetőségekről szintén az egyetemi honlapok vagy az egyetemeken működő tanulmányi központok adnak felvilágosítást. A költségekről és hitelekről a BREXIT átmeneti időszakának végén, 2020. december 20-a után, adunk további információkat.

Írországi felsőfokú képzésekről

Írországban 10 szintre van osztva az oktatás: az általános iskolától a doktori képzésig. Az ír felsőoktatásban az egyetemeken baccalaureátusi fokozat (Honours Bachelor Degree, 3-4 éves képzés), Master (további 1-3 éves képzés) és doktorátusi fokozat szerezhető meg. Hét állami finanszírozású egyetem van, a felsőoktatási képzések központja a főváros, Dublin.
Írországban a 2020/21-es tanévre beiratkozó Uniós állampolgároknak már tandíjat kell fizetniük. Az Európai Unió országaiból érkező hallgatóknak nem kell vízumot igényelniük.

Felvételi követelmények, és jelentkezési határidők

Az alapképzésekre a Central Applications Office rendszerén keresztül lehet jelentkezni. EU tagállamokból érkező diákoknak rendelkezniük kell az ír érettséginek megfelelő végzettséggel és egy nemzetközi szintű angol nyelvvizsgával. Általában két-három tantárgyból kérnek emelt szintű érettségit, s mellé egy nemzetközi nyelvvizsgát is. A felvételi követelményekről az egyes egyetemek honlapján lehet tájékozódni.
Határidők - általában a szeptemberben induló képzésekre február 1-ig lehet jelentkezni.

Költségek és ösztöndíjak

Írország a drága országok közé tartozik: Európában a megélhetési költségek szempontjából az ötödik helyen áll Dánia, Finnország, Luxemburg és Svédország után. A tanulmányi költségekről, ösztöndíjakról és a mindennapok költségeiről és a tanulmányokkal kapcsolatos teendőkről az Education in Ireland honlapján találhatunk információkat. A költségekről és ösztöndíjakról további információkat a BREXIT átmeneti időszakának végén, 2020. december 20-a után adunk majd hírt.

Írországi továbbtanulásról

Education in Ireland

Higher Education Access Route

Central Applications Office


A képzéssel kapcsolatos költségekről és ösztöndíjakról a TISZ aloldalán szereplő Költségek és ösztöndíjak menüpontban tájékozódhat.
A témával kapcsolatos további kérdéseit elküldheti a tovabbtanulas@fszek.hu e-mail címre.

Információ

Központi Könyvtár

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:
A Sárkányos Gyerekkönyvtár nyitvatartása itt olvasható.

Kölcsönzési határidő hosszabbítása:
06 1 411 5060

Információ, tájékoztatás:
06 1 411 5019

További elérhetőségeink

Vezető és elérhetősége:
E-mail: kktitkar@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 411 5017
Vezető: Farkas Ferenc
igazgató
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online



Facebook link Facebook link Facebook link Youtube link blog link