Ezt a cikket 2021. 09. 12 napján archiváltuk, a benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Than Mór: Mohácsi csata (1856) - Kép forrása:
Custos Domenicus(?): I. Szulejmán (1603) - Kép forrása:
Tomori Pál - Kép forrása:
II. Lajos - Kép forrása:
Mohácsi Nemzeti Emlékhely - Kép forrása:
BOOKlászó: könyv- és adatbázisajánló a mohácsi csata évfordulóján

“NEMZETI NAGYLÉTÜNK NAGY TEMETŐJE” - a mohácsi csata (1526)
1520-ban, apja I. Szelim halálát követően a 26 éves Szulejmán lett az Oszmán Birodalom uralkodója. Amíg Szelim szultán elsősorban a keleti irányú terjeszkedéssel foglalkozott, addig I. Szulejmán a nyugati keresztény világ ellen fordult. Fő célja a Habsburg-ház központjának, Bécsnek az elfoglalása volt, de ehhez a Magyar Királyságon keresztül vezetett az út.
A magyar trónon ekkor a fiatal II. Lajos ült, de helyette az országot egy 28 tagú királyi tanács kormányozta. Mivel a török és a magyar udvar nem tudott megegyezni a békeszerződés megújításáról, ezért 1521-ben Szulejmán hadjáratot indított Magyarország ellen. A cél a déli magyar végvárrendszer legfontosabb erődítményeinek elfoglalása volt. A török hadak be is vették Szabácsot, Zimonyt és a Hunyadiak által évtizedeken át megvédelmezett Nándorfehérvárt. A belső viszály és a pénzhiány miatt a király által vezetett sereg nagyon lassan gyűlt össze, így végül érdemi ütközet nélkül felbomlott. Ezzel nyitva állt az út a török előtt a Magyar Királyság szíve felé.

1526. április 23-án indult meg az oszmán sereg Szulejmán szultán vezetésével Isztambulból. Az uralkodó július 10-én Nándorfehérvárnál tartott hadiszemlét. A török had létszámát összesen 60 ezer főre becsülhetjük, de ebből csak 30 ezer volt a szpáhikból és janicsárokból álló elit katonák száma, a többit főleg az irreguláris aszabok és akindzsik tették ki.
A magyar királyi sereg a tolnai haditáborban gyülekezett. Augusztus 6-án már Lajos király is megérkezett. A török támadás elleni védekezés megszervezésével az alsó-részek főkapitányát, Tomori Pál kalocsai érseket bízták meg. Végül kb. 25-27 ezer fős hadsereg gyűlt össze. Gondot okozott a fővezér kijelölése, mert 1448 óta magyar haderő nem mérkőzött szabályos csatában más hadsereggel, így ilyen tudással rendelkező hadvezér sem állt rendelkezésre. A királyi tanács választása Szapolyai János erdélyi vajdára esett, de mivel ő nem érkezett meg időben, ezért a vajda megérkezéséig az öccse Szapolyai György vállalta a feladatot. A magyar sereg másik fővezére Tomori lett, aki nagyobb had vezetésében nem szerzett tapasztalatot, de kiváló szervező volt.

Augusztus 21-én Szulejmán hada Eszéknél megkezdte az átkelést a Dráván, miközben a magyar sereg Mohács mellé érkezett. Itt került sor arra a haditanácsra, mely végül arról határozott, hogy a mohácsi síkon kell megütközni a törökökkel. A király környezete Brodarics István kancellár vezetésével a távollévő Szapolyai János és Frangepán Kristóf horvát-szlavón bán tanácsára a visszavonulás és a segélyhadak bevárása felé hajlott. A csata elkerülése viszont azt jelentette volna, hogy fel kell adni a középső országrészt talán egészen Budáig és ez óriási pusztítással járt volna. Mivel a sereg jelentős részét azok a nemesi bandériumok alkották, akiknek vezetői az ország középső területén rendelkeztek földbirtokkal, ezért nem állt érdekükben a meghátrálás. Tomori harci tűztől égő katonái is a csatavállalást erőltették és a török seregek is túl közel voltak már a rendezett visszavonuláshoz.
Augusztus 29-én a magyar sereg felsorakozott a Mohácstól délre elterülő mezőn. A mezőt keletről a Duna mocsaras árterülete határolta, dél és nyugat felől pedig egy 25-30 méter magas terasz húzódott. A síkságot a Borza patak szelte át, ettől délre foglalt állást Lajos király serege. A magyar had a terasszal párhuzamosan, két harcrendben állt fel hajnalban. Az első harcrend közepén állt a 10 ezer főnyi, nagyrészt idegen zsoldosokból álló gyalogság zöme, a szárnyakon pedig főleg a nehézlovasságból álló hadtestek helyezkedtek el. Ebben a harcrendben helyezkedett el a két vezér, Tomori és Szapolyai is, készen arra, hogy szükség szerint bárhol be tudjanak avatkozni. A második harcrendben állt a király egy háromezer nehézlovasból álló alakzat közepén a védelmére rendelt könnyűlovas egységekkel együtt.
Az oszmán hadsereg több hullámban érkezett a csata színhelyére. Elsőként ruméliai hadtest jelent meg Ibrahim nagyvezír vezetésével hétórás menetelés után délután 2 óra körül. Ezt a legalább 30 ezer könnyűlovas szpáhiból álló sereget 2000 puskás gyalogos janicsárral és 100 ágyúval erősítették meg. A terasz lábánál a szultán parancsára tábort vertek, hogy bevárják a később érkező anatóliai hadtestet és a szultánt. Az élen álló lovasság oltalmában foglalták el állásaikat a tüzérek és a janicsárok. Valószínűleg az történt, hogy a szultáni tanács későinek ítélte már az időt a csata megkezdésére és másnapra kívánta halasztani azt. A nagyvezír figyelemelterelés céljából Bali és Khoszrev bég könnyűlovasait a magyar sereg oldalába küldte. Tomori válaszul a király őrizetére rendelt lovasokat küldte ellenük, ez később súlyos hibának bizonyult, mivel ezzel nagyon meggyengült Lajos közvetlen védelme.

Tomori és Szapolyai látták, hogy az oszmán hadtestek felvonulása még folyamatban van, ezért úgy döntöttek délután 4 óra körül, hogy megindítják a támadást. Úgy számoltak, hogy ha másnap kerül sor a csatára, akkor legalább háromszoros túlerővel kell megküzdeniük. Ráadásul tartottak a bekerítéstől is, így egy elsöprő támadással szerették volna megnyerni a csatát. Tomori hátralovagolt a királyhoz és elfogadtatta vele a tervet.
Brodarics István kancellár leírásában így eleveníti fel az ütközet kezdetét:
“A csata jele elhangzott, mire azok, akik az első sorban voltak, bátran nekimentek az ellenségnek. Ágyúink valamennyien eldördültek, de a harc csak kis kárt tett az ellenségben, noha a mieink számához képest elég heves volt, és többen estek el az ellenség közül, mint a mieinkből. Végre a mienk kemény viaskodására az ellenség hátrálni kezdett, akár mivel a mieink rohama erre kényszerítette, akár azért, hogy bennünket az ágyúk irányába tereljen.”
Máig vitatott, hogy az első harcrend rohama elől a török könnyűlovasság szándékosan, cselből futamodott meg vagy valóban hátrálni kényszerültek. A szpáhikat üldöző magyar lovasság és az őket követő gyalogosok eljutottak az összeláncolt ágyúkig, de áttörni nem tudtak rajtuk. Tomori a sikeres támadás láttán parancsot adott a második harcrend rohamára, így Lajos király és nehézlovassága megindult a törökök ellen. Időközben működésbe lépett a ruméliai hadtest tüzérsége, de a nagyobb pusztítást az ágyúkat fedező janicsárok sortüze okozta a lassan mozgó lovasság soraiban. Mire a második harcrend odaért, már az anatóliai hadtest is bekapcsolódott a harcba és Szulejmán szultán is megérkezett kíséretével, így nyomasztó török túlerő alakult ki. Tomori Pál akkor vesztette életét, amikor éppen igyekezett a menekülni kezdő lovasságot megállítani. A lassan mozgó nehézlovasság jelentős része a janicsár puskások sortüzeinek esett áldozatul, mivel az akkor használatos páncélokat képesek voltak átütni a lövedékek. A királyt megpróbálták kimenekíteni a harcból, de menekülés közben a Csele-patak körüli mocsárba fulladva vesztette életét. Legtovább a hosszú pikákkal és muskétákkal felfegyverkezett gyalogság tartott ki, de végül a túlerő és az oszmánok nagyobb tűzereje legyőzte őket is, közülük mintegy tízezer esett el. Áldozatul esett a királyon és a két vezéren kívül a magyar lovasság harmada kb. 4 ezer fő: köztük 7 főpap (pl. Szalkay László esztergomi érsek), 28 főúr (pl. Drágffy János országbíró) és a nemesség színe-virága. A csata szinte lefejezte a közigazgatást, a főispánok, alispánok hiánya átmenetileg anarchiába taszította az országot.
Mivel az ütközet a magyar sereg teljes megsemmisülésével végződött, ezért Szulejmán előtt nyitva állt az út az ország fővárosa felé. Augusztus 30-án érkezett meg a katasztrofális vereség híre Budára. Hatására Mária királyné és kísérete, majd a német és magyar polgárság is elhagyta a várost. A szultán szeptember 11-én ért Budára, a törökök kirabolták a várost és felgyújtották. Ugyanerre a sorsra jutott Pest is.
Szulejmán egyelőre nem szándékozott helyőrséget hagyni a fővárosban, az oszmánok rengeteg rabolt kinccsel és kb. 200 ezer fogollyal a Duna-Tisza közén át elhagyták Magyarországot. A középkori magyar királyság ezzel megbukott, ezt jól mutatja, hogy a törökök az 1540-es 50-es években könnyűszerrel foglalták el az alföldi részeket és Budát, az Erdélyi Fejedelemséget pedig az Oszmán Birodalom adófizető vazallusává tették.

A mohácsi csata helyszínén a régészeti feltárásokat követően 1976-ban nyílt meg a Történelmi Emlékhely. A lassan öt évszázaddal ezelőtti sorsdöntő ütközet körülményeit nagyon sokan kutatták, de bizonyos részletei máig vitatottak. Az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem “Mohács 1526-2026: Rekonstrukció és emlékezet” című projektje abból a célból indult, hogy megalapozzák történettudományi szempontból a közelgő 500 éves évforduló megemlékezéseit és tisztázzák a vitatott kérdéseket. A téma iránt érdeklődők az alábbi honlapon olvashatnak a kutatás eddigi eredményeiről:
Felhasznált szakirodalom:
B. Szabó János: A mohácsi csata - Budapest : Corvina, 2006
A mohácsi csata (1526. augusztus 29.) In: Pálosfalvi Tamás: Nikápolytól Mohácsig 1396-1526 - Budapest : Zrínyi, 2005 pp. 197-210
Brodarics István: Igaz leírás a magyaroknak a törökökkel Mohácsnál vívott csatájáról - Budapest : Magvető Könyvkiadó, 1983
Történelmi regények a témában:
llés György: A királyné testőre : királygyilkosság a mohácsi vész árnyékában - Budapest : Dekameron, 2012
Krúdy Gyula: Mohács vagy Két árva gyermek vergődése In. Regények és nagyobb elbeszélések. - Pozsony : Kalligram, 2005. - 12. köt. p. 7-219.
Gál Dorina: Márványszív - Budapest : Ventus Libro, 2016
Benkő László: A gránitlelkű - Budapest : Családi Kvklub, 2014
Gulácsy Irén: Fekete vőlegények - Budapest : Szépirodalmi Könyvkiadó, 1985
Szakkönyvek a témában katalógusunkban:
Előfizetett adatbázisainkban online is olvashatnak a témáról:
Arcanum Digitális Tudománytár:
Szaktárs:
Várjuk kérdéseiket, kiegészítéseiket facebook oldalunkon üzenetben: https://www.facebook.com/Booklaszo/ vagy a hasonló című posztnál, hozzászólásban: https://www.facebook.com/Booklaszo/posts/388686232806328
Információ
Központi Könyvtár
1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.útvonal
Nyitvatartás:
-
Ma: Zárva
Holnap: 10:00-20:00
Részletes
Kölcsönzési határidő hosszabbítása:
06 1 411 5060
Információ, tájékoztatás:
06 1 411 5019
További elérhetőségeink
Vezető és elérhetősége:
E-mail: kktitkar@fszek.hu
Telefonszám:
06 1 411 5017
Vezető: Farkas Ferenc
igazgató
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.700 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 8.100 Ft
6 hónapra: 5.600 Ft
3 hónapra: 4.100 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.700 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 8.100 Ft
6 hónapra: 5.600 Ft
3 hónapra: 4.100 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények