Budapestért-díjat kapott Sándor Tibor

A könyvtári szakember több mint három évtizeden keresztül a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményének tevékenységét irányította tavalyi nyugállományba vonulásáig.

Hagyományosan a város születésnapjához, november 17-hez kapcsolódva adja át a főpolgármester a Budapest Díszpolgára címeket, a Budapestért Díjat és a Pro Urbe Budapest díjakat. Idén Budapest 151. születésnapja alkalmából a 120 éves Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárnak otthont adó Wenckheim-palotában került sor a díjak, elismerések átadására, így Karácsony Gergely főpolgármester úrtól Sándor Tibor örömünkre ott vehette át munkájának elismerését, ahol évtizedeken keresztül a városért dolgozott.

A díjátadón készült fotók
A díjátadón készült fényképek
A díjátadón készült fotók A díjátadón készült fotók

Sándor Tibor 1986-ban fotótárosként kezdte pályafutását a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, amelynek az azóta eltelt évtizedekben meghatározó munkatársa volt. 1992-ben a Budapest Gyűjtemény vezetői feladataira kapott megbízást, melyet 2023-ig, nyugállományba vonulásáig látott el. Országos szinten is elismert szaktekintély a digitalizálás és a magas színvonalú helytörténeti munka terén. Vezetésével a gyűjtemény bibliográfiai munkája folyamatosan fejlődött. Budapest történetének bibliográfiája 2011-től a könyvtár katalógusának részeként és önállóan is kereshető. A Corvina online katalógus egységes tartalmi feltáró rendszerének kialakítása, megújítása és tovább fejlesztése terén innovatív szerepet játszott.
Eredményes pályázatok révén források nyíltak meg, különösen a különböző digitalizási projektekhez. Tevékenyen részt vállalt abban, hogy könyvtárunk dokumentumai, illetve kiadványai minél nagyobb számban váljanak elérhetővé a könyvtár honlapján és a Hungaricana portálon. Kiemelt példája ennek a Budapesti Czím és lakásjegyzék. A digitalizálás kiszélesítésével és felgyorsításával gazdagította a kínálatot, különös tekintettel a képarchívumra és olyan speciális dokumentumokra, mint a plakátok és a kisnyomtatványok. Szakmai irányításával minden évben több tucat középületi rekonstrukcióhoz, kiállításhoz, filmhez, könyvhöz és folyóiratcikkhez biztosított a főváros történetéhez kapcsolódó információt, fotót, tervrajzot.
Vezetésével a Budapest Gyűjtemény tevékenysége több színes és látványos kiállítással ajándékozta meg a látogató közönséget. Tevékeny szerepet vállalt szakmai kiadványaink gondozásában is. Budapest egyesítésének 150. évfordulójára „Örökségünk: Budapest” címmel 21 tablóból álló vándorkiállítást készített elő. Budapest Főváros Levéltárával közösen munka révén pedig a Hungaricana Időgép adatbázisának felépítéséhez, fejlesztéséhez is hozzájárult. A térképes adatbázis alkalmazás ennek eredményeként összevont keresőfelülettel, egységes találati megjelenítéssel, 3D-s megjelenítéssel még korszerűbbé, még áttekinthetőbbé, élményszerűbbé vált a felhasználók széles rétegei számára is.
A Budapest Gyűjtemény rendkívül aktív tevékenységet fejtett ki a közösségi média felületeken, évi mintegy egymilliós elérést felmutatva, növelve ezzel a gyűjtemény ismertségét és látogatottságát.

Több évtizedes kiemelkedő munkájának elismerése a kitüntetés, melyhez ezúton is gratulálunk.

Fotók: Budapest Főpolgármesteri Hivatal

Információ

Budapest Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: bpgyujt@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5026
Vezető: Kiss Borbála
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online