Balázs János és Rozsonits Ildikó zongoraestje - Régi és mai magyar muzsika 1.
Műsor:
Schubert: Divertissement à la hongroise I. tétel (Balázs János és Rozsonits Ildikó)
Bánkövi Gyula: A meghajtott jég fénye (Balázs János) Tóth Péter: Noktürn (Rozsonits Ildikó) Fekete Gyula: Two hesitations (Rozsonits Ildikó) Kecskés D. Balázs: Bagatellek (Rozsonits Ildikó) Hollós Máté: Doppiano két zongorára (Balázs János és Rozsonits Ildikó) Madarász Iván: Metamorfózis és Marcato (Balázs János) Eötvös Péter: A kefelábú pillangó tánca (Balázs János) Dubrovay László: 3 melankolikus darab (Rozsonits Ildikó) Liszt: 6. magyar rapszódia, Valse-Impromptu, La campanella (Balázs János) Dubrovay László: Hommage à Fellini, El kéne szállni fecskemód (Balázs János)Közreműködik:
Balázs János és Rozsonits Ildikó (zongora)
Balázs János és Rozsonits Ildikó (zongora)
Balázs János Kossuth-díjas magyar zongoraművész, a világ neves koncerttermeinek állandó szereplője, a Cziffra György-emlékév és Fesztivál művészeti vezetője. Diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen szerezte. 16 éves kora óta meghatározó személyisége a hazai koncertéletnek. Ekkor nyerte meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyt, melyet az egyetem befejezéséig további öt jelentős versenygyőzelem és számos díj követett, mint például a Liszt-díj, a Prima-díj, a Gramofon-díj és a Magyarország Érdemes Művésze díj. 2014-ben 19 ország művészei közül nyerte el a Rising Star „Évad művésze” díjat. 2017-ben a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti-díjjal tüntette ki. A Virtuózok tehetségkutató műsor és a 2018-as francia Cziffra Verseny zsűritagja. 2019-ben, 31 éves korában Kossuth-díjat és Young Steinway Artist címet kapott, ugyanebben az évben lett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongoratanszékének docense. 2021-ben az MMA levelező tagja lett. Olyan neves művészekkel és karmesterekkel dolgozott együtt, mint Mischa Maisky, Vásáry Tamás, José Cura, Vadim Repin, Pinchas Steinberg és mások. A világ legjelentősebb koncerttermeiben adott hangversenyt, mint a Concertgebouw, a Cité de la Musique, a Palau de Musica, a Barbican Centre, a Wiener Konzerthaus, a Teatro Colón (Bogota), a Bozar, a Csajkovszkij Konzervatórium. 2016-ban Cziffra György zongoraművész zenei munkásságának őrzése céljából klasszikus zenei fesztivált, valamint tehetség-díjat alapított. Jelenleg a 100 éve született művész emlékére életre hívott Cziffra György-emlékév művészeti vezetője, melyet a kormány hivatalos emlékévvé nyilvánított, az UNESCO pedig felvette a közösen ünnepelt nemzetközi évfordulók sorába.
Rozsonits Ildikó 2006-ban született Budapesten. Ötéves korában kezdett el zongorázni. Tízévesen felvételt nyert a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Rendkívüli Tehetségek Képzőjébe, és az Akadémia legfiatalabb diákja lett. Tanárai: Eckhardt Gábor (2016- ), dr. Marczi Mariann (2016-2018). Az elmúlt négy évben számos rangos nemzetközi zongoraversenyen ért el helyezést Szlovéniában, Szlovákiában, Romániában, Olaszországban, Németországban, Ausztriában, Csehországban, Lengyelországban és Belgiumban. Első és abszolút első helyezései közül néhány: Bartók Béla Nemzetközi Zongoraverseny, Graz, Ausztria (2019); César Franck Nemzetközi Zongoraverseny Brüsszel, online (2020); EPTA „Rencontres Internationales des Jeunes Pianistes”, Brüsszel, (2021), Carl Maria von Weber Nemzetközi Zongoraverseny, Drezda (2021).
A belépés ingyenes, de a részvételhez előzetes regisztráció szükséges. Regisztrálni a koncertregisztracio@fszek.hu e-mail-címen vagy a (06-1) 411-5011-es telefonszámon lehet a résztvevők létszámának megadásával. A regisztrációról visszajelzést küldünk. Kérjük, ha mégsem tud részt venni a rendezvényen, e-mailben jelezze. Adatkezelési tájékoztató a regisztrációhoz.
A résztvevők megjelenésükkel tudomásul veszik, hogy a rendezvényeken fotó/videófelvétel készül, amelyet a könyvtár honlapján vagy Facebook-oldalán közzétehet. Az adatkezelés önkéntes hozzájáruláson alapul. A felvételen látható érintett írásban tiltakozhat az arcmása közzététele ellen.
Fotó: Balázs János és Rozsonits Ildikó