Noha az ország legjelentősebb tudományos könyvtárai a fővárosban működtek, a 20. század fordulóján Budapest bizony még szűkölködött közkönyvtárakban. A korabeli városatyák a közpénzekből csupán néhány egyesületi könyvtár támogatására áldoztak, önálló költségvetésű nyilvános könyvtár felállítását 1910-ig nem tartották időszerűnek.
Volt viszont a városnak két, kezdetben hivatali jellegű könyvtára. Az egyik a Fővárosi Statisztikai Hivatalban jött létre, s vált a század végére Kőrösy József elképzelései szerint modern társadalomtudományi kutatói könyvtárrá. A másik a Fővárosi Levéltárban formálódott Toldy László főlevéltárnok irányítása alatt, aki egy hagyományosabb, általános gyűjtőkörű közkönyvtárrá szerette volna fejleszteni gyűjteményét. A két eltérő koncepció és személyiség között heves rivalizálás indult meg, amelynek végső tétje az volt, hogy vajon melyik könyvtár olvasztja be magába a másikat. Az 1893 és 1902 közötti évek Toldynak kedveztek: ekkor a levéltár könyveibe üthették be a ma is látható „Fővárosi Könyvtár”, illetve „Budapest fő- és székváros könyvtára” feliratú pecséteket. E könyvtár 1899-től a Váci utcai Új Városháza épületében már a nagyközönség előtt is nyitva állt, látogatottsága pedig 1902-re felülmúlta Akadémia és a Nemzeti Múzeum könyvtáráét is.
1903-ban január 21-én azonban a közgyűlés döntése alapján végül a két könyvtár a Statisztikai Hivatal alá rendelve egyesült; gyűjtőköre a közigazgatás, a statisztika és Budapest történetére korlátozódott, s elsősorban a Városháza munkatársainak szánták. A fordulat mögött a későbbi polgármester, az ekkor még csak tanácsnok Bárczy István állt, aki azt a véleményt képviselte, hogy a széles nagyközönséget kiszolgáló közkönyvtár megteremtéséhez még nem állnak rendelkezésre a szükséges források, viszont az egyre szerteágazóbb városigazgatási feladatokhoz értő hivatalnokgárda képzéséhez a főváros által fenntartott szakkönyvtárnak kell biztosítania a hátteret.
A Városháza Károly körúti szárnyában kialakított új könyvtár első könyvtárnoki állását 1904 májusában a későbbi névadó, Szabó Ervin nyerte el, könyvtártisztként pedig Gárdonyi Albert dolgozott mellette, aki később a Fővárosi Levéltárat irányította. Október 15-től a könyvtár a nagy nyilvánosság számára is kitárta a kapuját. Szabó Ervin irányítása alatt az elkövetkező években a könyvtár gyűjtőköre a társadalomtudományok irányába szélesedett ki, miközben hivatali jellegét lassan elvesztette, s a könyvtár látogatói egyre inkább főleg diákok, ügyvédek, s magántisztviselők közül kerültek ki. A városvezetés bőkezűen támogatta az intézményt, a beszerzésre fordítható összeget és a szakképzett alkalmazottak számát folyamatosan, s a magyar viszonyok között szokatlanul nagymértékben emelték.
A Fővárosi Könyvtár első otthona
1910-ben végre úgy tűnt, megértek a feltételek a könyvtár nyilvános közművelődési könyvtárrá alakításához. A kezdő lökést a közgyűjtemények fejlesztésének állami szerve, a Múzeumok és Könyvtárak Országos Tanácsa Wlassics Gyula aláírásával ellátott emlékirata adta, melyben Budapest törvényhatóságát közművelődési könyvtár alapítására kérték fel.
1911 nyarán határozat született arról is, hogy Lajta Béla építész tervei alapján az akkori Tisza Kálmán téren épüljön fel a központi könyvtár, melyhez Bárczy és Wildner régóta dédelgetett elképzelései szerint egy Népház, mai fogalmak szerint művelődési ház is csatlakozott volna. Mire azonban az „amerikai méretű kultúrpalota” kiviteli tervei elkészültek, a nagyarányú beruházások hátszele elcsendesedett, a közgyűlésben felerősödtek a költségesnek és az esztétikailag túlságosan igényesnek ítélt építkezéseket bíráló hangok. A Tisza Kálmán tér beépítését mértékadó építész körökben már kezdetben is ellenezték, s amikor e helyett a Kálvin téri templom mellett ma is álló két ház telke került szóba, a ferencvárosi üzleti lobbi harcos ellenállása megakadályozta a kedvező döntést.
A Tisza Kálmán térre tervezett könyvtár
A város fiókkönyvtárakkal történő behálózásának tervéből is csak néhány szerény kezdeti lépésre maradt erő. Az első, de 2. számot viselő fiókot az Almássy téren nyitották meg a Deák Ferenc szabadkőműves páholy adományából 1903 decemberében. Egyszerre hetvenen olvashattak a könyvtárban, az érdeklődés azonban jóval meghaladta a lehetőségeket. 1914 májusában az Állatkertben hoztak létre egy kis mozgókönyvtárt, majd a Százados úti munkástelepen nyílt meg egy 2000 kötetes fiók. Végül közvetlenül a világháború kitörése előtt a központi épületben tárta ki kapuját a közönség előtt az 1. számú fiók.
A Fővárosi Könyvtár átmeneti otthona 1931-ig az akkori Károlyi utcában
Az I. világháború kitörésével a kultúrpalota ügye végképp lekerült a napirendről. A szűkös körülmények között működő régi könyvtár ideiglenesen a Károlyi-palota melletti kis utcácskában álló kiöregedett iskolaépületbe költözött. Az ismét átszervezett, hagyatékokból, adományokból különgyűjteményekkel gazdagodó, és immáron külön Budapesti gyűjteményt is működtető központi könyvtár végül is 1931-ig szolgálta itt a főváros lakosságát, amikor megnyitotta a kapuit az 1926-ban a Wenckheim-családtól megvásárolt és 1927-31-ig jelentősen átalakított palotában a Fővárosi Könyvtár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár mai Központi Könyvtára.
Képek forrása: FSZEK Budapest Gyűjtemény
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
A könyvtárak használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Milyen szolgáltatásokat vehetek igénybe az egyes könyvtárakban?
Könyvtárainkban számos szolgáltatás vehető igénybe, ezek a tagkönyvtárak adottságaitól függően eltérőek lehetnek.xxx
Szolgáltatásaink részletes listája a Szolgáltatások menüpont alatt tekinthető meg.
Ki lehet könyvtárhasználó?
A Könyvtárba beiratkozhat
saját jogán
minden cselekvőképes nagykorú magyar és európai uniós állampolgár;
magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel, hivatalos szálláshely bejelentéssel rendelkező külföldi állampolgár;
magyar igazolvánnyal vagy magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkező külföldi állampolgár a magyar állampolgárokra vonatkozó általános feltételekkel;
a törvényes képviselőjének készfizető kezessége mellett
minden 18 év alatti személy;
nem cselekvőképes vagy korlátozottan cselekvőképes személy; valamint
cselekvőképes nagykorú magyar állampolgár készfizető kezessége mellett- a fenti kategóriákba nem tartozó külföldi állampolgár;
magyarországi vagy európai uniós telephellyel rendelkező jogi személy.
Hogyan iratkozhatok be az általam kiválasztott könyvtárba és milyen kedvezményeket vehetek igénybe?
A könyvtárba lépve a szükséges okmányok felmutatásával a beiratkozási pultnál személyesen válthat regisztrációs kártyát vagy olvasójegyet a beiratkozási díj kifizetésével. A kedvezményre való jogosultságot igazolni kell. Az olvasójegy másra át nem ruházható.
Könyvtári tagság létesítésekor, meghosszabbításakor, a kezesség vállalásakor és az adatok változásának bejelentésekor a következő adatokat kell eredeti, érvényes okmányokkal igazolnia: természetes személyazonosító adatok és lakcím. Kérjük, hogy okmányait feltétlenül hozza magával!
Mi szerepel az olvasójegyemen?
Könyvtáraink egységes olvasójegyet használnak.
Az olvasójegyen található az olvasói vonalkód, valamint feltüntetjük az olvasó nevét és olvasójegyének számát. Az olvasójegy másra át nem ruházható, elvesztését be kell jelenteni.
A személyi adatok változásáról a könyvtárat értesíteni kell.
Amennyiben valamelyik tagkönyvtárunkban már kapott vonalkódos olvasójegyet, kérjük, hozza magával a beiratkozáshoz!
Mi a teendő, ha elveszítettem az olvasójegyemet?
Az olvasójegy elvesztését a visszaélések elkerülése érdekében haladéktalanul be kell jelenteni telefonon vagy személyesen a könyvtárban.
Egyéb esetben a könyvtár visszaélés esetén a károkért nem vállal felelősséget!
Az érvényes olvasójegyet személyesen, fényképes igazolvány felmutatásával és a pótlási díj megfizetésével lehet pótoltatni.
Jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet stb.) beiratkozhatnak-e a könyvtárba?
Könyvtárainkba 2007. május 1-jétől jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet, egyéb intézmény, egyéni vállalkozók) beiratkozására is van lehetőség.
A beiratkozási díj a jogi személyeknek a használat tényleges időtartamától függetlenül a tagkönyvtárra érvényes díj háromszorosa.
A beiratkozáshoz a jogi személy köteles helyben kitölteni „A könyvtárhasználó (jogi személy) nyilatkozata” nyomtatványt.
Az intézmény olvasójegyét legfeljebb három megbízott személy használhatja. Nevük bevezetésre kerül az adatlapon.
A kölcsönzéssel és a könyvtárak helyben használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Mit és hogyan kölcsönözhetek a könyvtárakból?
Kölcsönözni a beiratkozáskor váltott olvasójeggyel lehet. A könyvtárakból kölcsönözhetőek mindazok a dokumentumok, amelyek nincsenek helyben használathoz kötve.
Az egyes könyvtárakból kölcsönözhető dokumentumok köre honlapunk Szolgáltatás menüpontja alatt található részletezve.
Hány dokumentumot kölcsönözhetek egyszerre és milyen időtartamra?
Egy kölcsönző a különböző dokumentumtípusokból valamennyi tagkönyvtárból egyidejűleg 18 darabot kölcsönözhet.
Gyerekolvasójeggyel 0-10 éves korig csak a korosztályi érdeklődésnek megfelelő, a gyermekkönyvtári állományba sorolt dokumentumokat lehet kölcsönözni.
Mit kell figyelnem a kölcsönzéskor kapott bizonylaton?
Minden kölcsönzésnél és személyes hosszabbításnál bizonylatot nyomtatunk, ezen a következő adatok szerepelnek:
az olvasó neve,
az olvasójegy lejárati ideje,
kölcsönzött dokumentumok száma, szerzője, címe, leltári száma és lejárati ideje,
hosszabbítások száma,
kölcsönzés dátuma,
az olvasó neve és aláírása.
Ennek a bizonylatnak az aláírásával az olvasó a kölcsönzés tényét elismeri!
Az önkiszolgáló kölcsönzőgépeknél kiadott, illetve visszavett dokumentumokról a rendszer nyomtatott elismervényt készít, amelyet meg kell őrizni. Ez a kinyomtatott számítógépes bizonylat aláírás nélkül is érvényes.
Nem kölcsönözhet az, aki bármelyik könyvtárnak lejárt határidejű dokumentummal vagy bármilyen címen pénzzel tartozik. A díjtartozást bármely könyvtárban, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni; a dokumentumtartozást csak ott, ahol az keletkezett.
Kölcsönzéskor a régebbi lejáratú határidők automatikusan nem hosszabbodnak.
Milyen esetekben nem lehet egy dokumentumot meghosszabbítani?
A könyvek kölcsönzését a határidő lejárata előtt, ill. lejártakor kétszer meg lehet hosszabbítani.
Hosszabbítani kényelmesen és leggyorsabban a könyvtár honlapjának Távhasználat menüpontjából lehet.
Nem lehet hosszabbítást kérni, ha a könyvre előjegyzés van, vagy az olvasónak bármilyen tartozása van.
Az audiovizuális dokumentumok (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM, oktatócsomag) és a folyóiratok kölcsönzési ideje egy alkalommal hosszabbítható meg.
Hogyan jegyeztethetek elő egy könyvet?
Ha a keresett könyvből és oktatócsomagból nincs kölcsönözhető példány a könyvtárban, akkor a műre előjegyzés kérhető.
Nem hagyományos dokumentumokra (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM) nem veszünk fel előjegyzést!
Az előjegyzés történhet személyesen, e-mailben vagy a webes katalógus-felületről távszolgáltatással a következő nyitvatartási napi elbírálási határidővel.
A gyors ügyintézés érdekében beérkezett könyvéről e-mailben is értesítjük. E-mail elérhetőségét tüntesse fel az előjegyzési nyomtatványon!
Az előjegyzett mű az értesítést követő 8 munkanapon belül vehető át.
A szolgáltatás díja 300 Ft. Amennyiben nem aktuális az előjegyzése, kérjük, jelezze személyesen, telefonon vagy e-mail útján!
Mit tegyek, ha a könyvtár a tartozásom miatt közjegyzői eljárást kezdeményezett velem szemben?
A dokumentumok lejáratától számított 57. napon a könyvtár a vagyoni kár rendezésére és a késedelmi díj megfizetésére közjegyzői fizetési meghagyásos eljárást kér, illetve bírósági végrehajtási eljárást kezdeményez.
A közjegyző által küldött fizetési meghagyáson szereplő összeg tartalmazza a dokumentum(ok) kártérítési árát, az aktuális késedelmi díjat és a közjegyzői eljárás díját. Amennyiben a dokumentum(oka)t visszahozza, a késedelmi díjat, az értesítés költségét, az eljárási díjat és jogerőre emelkedés utáni késedelmi kamatot kell rendeznie a könyvtár felé.
Ezeket a tartozásokat a könyvtárban személyesen, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni.
A tartozás rendezését követően a közjegyzői eljárás automatikusan megszűnik.
Mi a teendő, ha elveszett/megrongálódott a nálam lévő dokumentum?
Az elveszített vagy megrongálódott dokumentumot kártéríteni kell a könyvtár felé. A kártérítés összegét, a dokumentum gyűjteményi értékét a könyvtáros állapítja meg.
A kártérítési eljárás díja 1000 Ft/db.
Az oktatócsomagok esetében a kártérítési ár a részdokumentumok árának összege.
Az egyszer már megtérített dokumentum árát a dokumentum előkerülése esetén a könyvtár nem téríti vissza.
Hogyan kérhetek könyvet a Központi Könyvtár raktárából?
Raktári kéréseket a zárást megelőző 30. percig lehet leadni.
Kérjük, vegye igénybe az olvasói katalógushoz kapcsolódó raktári kérőprogramot. Útmutató a raktári kérőprogram használatához.
Ha nem találom meg a könyvtárban a keresett könyvet, milyen módon kérhetem át más könyvtárból?
Könyvtárközi szolgálatunk postaköltség ellenében biztosítja olvasóink számára a dokumentumokhoz való hozzáférést. Ennek díja a tagkönyvtárak közötti átkölcsönzés esetén 500 Ft/kötet, egyéb, hazai könyvtárból történő átkölcsönzés esetén a mindenkori postaköltség.
Nem magyarországi könyvtárból való átkérés esetén a szolgáltatás díja 4500 Ft/kötet.
A könyvtárközi szolgálat rendelkezik olyan nyilvántartással, amely tartalmazza az ország nagy könyvtárainak közös katalógusát.
A küldő könyvtár szabja meg a kért dokumentum kölcsönzési határidejét, a kölcsönzés módját, (kölcsönzés, ill. helyben olvasás) és az esetleges fénymásolat térítési díját.
A katalógus használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan használjam a katalógust?
A FSZEK honlapján keresztül elérhető FSZEK Online tartalmazza a tagkönyvtárakban fellelhető dokumentumok részletes leírását, példányadatait, aktuális jelzetét, témajelzetét, valamint lelőhelyét. A példány kölcsönözhetőségére vonatkozó információ a Státusz mezőben látható.
Keresési szempont lehet többek között a szerző, cím, tárgyszó, kiadó, tárgykör, adathordozó, szereplő stb., szűkítve a keresést egyes gyűjteményeinkre, könyvtárainkra, adott nyelvre vagy dokumentumtípusra.
A katalógus használatához a Súgó nyújt részletes segítséget.
Mit jelentenek a katalógusban a dokumentum státuszinformációi (kölcsönözhető, lejár, törlése folyamatban stb.)?
A katalógus a szabad példányokat a státuszinformációban kölcsönözhetőként jelöli, a csak helyben használható, nem kölcsönözhető dokumentumok mellett pedig a "Helyben olvasható" információ szerepel.
Az éppen kölcsönzésben lévő példányokat a lejárati idő jelzi.
A kivonás alatt lévő példányoknál a "Törlése folyamatban" információ, a más okok miatt (pl. feldolgozás alatt vagy szállítás alatt) nem kölcsönözhető példányok mellett pedig a "Nem hozzáférhető" státuszinformáció szerepel.
Egyéb szolgáltatásainkkal kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan tudok a könyvtárakban fénymásolni?
Könyvtárainkban lehetőség van fénymásolásra, ill. másolat készíttetésére is.
A Központi Könyvtárban egyenlegfeltöltésre van lehetőség, amelyet olvasóink fénymásolásra, nyomtatásra vagy szkennelésre vehetnek igénybe.
Használhatok-e számítógépet, internetet a könyvtárakban és milyen feltételekkel?
Könyvtárainkban a számítógép- és internethasználat beiratkozott, ill. napijegyet váltott olvasóink számára ingyenes.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a könyvtári internetszolgáltatást nem használhatják üzleti célú tevékenységre, törvénybe ütköző cselekményre, valamint mások munkájának zavarására, akadályozására.
Használhatom-e saját laptopomat a könyvtárakban?
Igen, a saját laptop használható a FSZEK könyvtárakban.
Hogyan használhatom a WiFit a könyvtárakban?
Kölcsönzésre jogosító olasójeggyel, regisztrációs jeggyel és napijeggyel rendelkező olvasóink saját eszközzel ingyenesen használhatják WiFi szolgáltatásunkat.
Bejelentkezési azonosító az olvasójegy vonalkódja, a jelszó pedig a FSZEK Online-hoz is használt jelsző, amley alapértelmezés szerint a születési hónap és a nap. (Pl.: 1201)
Ugyanazzal az azonosítóval egyidejűleg csak egy eszközt lehet használni.
Hírlevél
Szeretne első kézből értesülni újdonságainkról, irodalmi-művészeti programjainkról, ismeretterjesztő előadásainkról, gyermekfoglalkozásainkról? Iratkozzon fel hírlevelünkre, melyben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár valamennyi könyvtárának híreiből, programkínálatából adunk válogatást havi rendszerességgel. Feliratkozni, illetve leiratkozni hírlevelünkről a hirlevel@fszek.hu e-mail címen lehet. A tárgy mezőbe írja be: „Feliratkozás”, illetve „Leiratkozás”.