Kiadvány a középiskolai rangsorokról
A közismert lapban az idén is megtalálhatóak azok a fejezetek melyben a lapszerkesztői az iskolaválasztához nyújtanak segítséget és természetesen a legfrissebb rangsorokat is átnézheted. Külön, úgynevezett részrangsorban megismerheted a legjobb alapítványi és magániskolákat, az egyházi középiskolák rangsorát, vagy a szakképzéssel foglalkozó iskolák teljesítményét.
Az Eduline cikke: az ország legjobb technikumai 2024-ben
Mit kell tudni a technikumokról?
Ha nyolcadikosként valamilyen szakmaválasztáson gondolkodsz, akkor vagy szakképző iskolát választhatsz, vagy egy technikumot, ahol magasabb szintű, átfogóbb és hosszabb képzésben vehetsz részt. A technikumok 5 éves képzéseket indítanak. A képzés sikeres befejezésekor egyszerre kapsz érettségi bizonyítványt és technikusi oklevelet. Először ágazatot választhatsz, amivel 2 évig ismerkedhetsz és ezután történik majd a szakmaválasztás. A tanulmányaid alatt ösztöndíjat is kaphatsz, melynek mértéke a tanulmányi eredményedtől függ.
A technikumok szakmai képzéseiről és jelentkezéssel kapcsolatos tudnivalókról a KIFIR tanulmányi felületén olvashatsz. A kereső használatához elsősorban a tanárod segítségét kérheted. Az évente meghirdetett szakmai képzéseket pedig a szakképző iskolák honlapjain találod meg. Az általános tudnivalók a középfokú iskolákba való jelentkezésről az Oktatási Hivatal honlapján olvashatóak.
Forrás: FSZEK
A szakképzéssel kapcsolatos honlapok:
Oktatási Hivatal a szakképzés hazai rendszere
Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal
Nemzeti Pályaorientációs Portál
Mi az a Szakmafüzet?
Egy frissen összeállított, ingyenesen leölthető dokumentum. A kiadványban az alapszakmákat ágazatok szerint csoportosították, így könnyen átlátható, hogy mely szakmák tartoznak össze, vagyis mely szakmai képzések között van átjárhatóság. A kiadvány online változata is elérhető.
A cikkünkben ajánlott HVG kiadványt, a Középiskola 2025-öt a Központi Könyvtár földszintjén található Böngészdében találhatod meg.