Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár

23/1 Grassalkovich úti Könyvtár Soroksár Könyvtártörténeti összefoglaló

1951 - 2023

Nagy-Budapest – Hol itt, hol ott… (1951-1973)
Pest-Buda és Óbuda 1873-as egyesítése után a városfejlesztés és a környező települések tekintetében 1950. is kiemelkedően fontos év volt. Ekkor – az 1949. évi XXVI. törvény (Budapest főváros területének új megállapításáról) értelmében – 1950. január 1-i hatállyal a főváros közvetlen szomszédságában található, addig Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye területéhez tartozó 7 megyei várost (Budafok, Csepel, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Rákospalota, Újpest) és 16 nagyközséget (Albertfalva, Békásmegyer, Budatétény, Cinkota, Mátyásföld, Nagytétény, Pesthidegkút, Pestszentimre, Pestújhely, Rákoscsaba, Rákoshegy, Rákoskeresztúr, Rákosliget, Rákosszentmihály, Sashalom, Soroksár) csatoltak az addigi területéhez. A főváros területe a korábbi 14 kerület helyet immár 22 kerületre tagozódott. A fent említett területek, illetve azok egy részének fővároshoz való csatolása már a XIX. század folyamán felmerült, de tervének kidolgozására csak 1942-ben került sor.
Ezen területek csatlakozása után is számos vita tárgyát képezte és volt olyan kezdeményezés, amely a csatlakozás jelentette terhek mértéke miatt a revízió mellett érvelt már 1956-ban, de ezt többek között az októberi események megakadályozták.

Budapest korabeli térképe


Soroksár területe ennek megfelelően 1994-ig a XX. kerület területén, Budapest újonnan csatlakozott részeként igyekezett felzárkózni. Ez a folyamat azonban nem volt könnyű. Lakossága – az itt lakó családok őseinek jelentős része még IV. Károly és Mária Terézia korabeli betelepítési hullám idején költöztek erre a területre8 – németajkú, szorosan összetartó közösséget alkotott, mezőgazdasági munkával és később ipari tevékenységgel is foglalkozott. 1948-ban a 100 munkásnál többet foglalkoztató gyárakat és üzemeket államosították.

Pesterzsébet megyei jogú város és Soroksár nagyközség egyesítése után létrejött XX. kerület ügyintézése Soroksáron is közigazgatási kirendeltség felállítását tette szükségessé. Az ideiglenes tanács első ülése 1950. augusztus 15-én volt. A végleges tanács megválasztására pedig 1950. október 22-én került sor, ennek keretein belül választották meg a 15 tagú végrehajtó bizottságot is. A legfontosabb feladatok ekkor az új kerület közellátásának, lakáshelyzetének javítása, a háborús károk helyreállítása, víz-12 és villamosenergia-szolgáltatás kiépítése, az egészségügy, a népművelés és az iskoláztatás problémáinak elhárítása voltak. Ezek sorába tartozott a lakosság könyvtári ellátása, amelynek első alapját a XX. kerületi Tanács V.B. Népművelési Osztálya, ezen belül is a Kerületi Népművelési Tanács tette le. Így az 1950. januárjában megnyílt Dózsa György Művelődési Ház adott otthon az először a XX. kerületi Szabó Ervin 2. számú, majd a Szabó Ervin 35. számú könyvtárának, a Marx Károly utca (sic!) 79-81 szám alatt, amely 1951 szeptemberétől várta olvasóit.

a régi könyvtár épületének fotója

Az első évek beiratkozott olvasóiról nem maradt fenn pontos adat az évkönyvekben. A művelődési ház által biztosított 60 (más források szerint 30, illetve 40) négyzetméteren 5000 kötet várta az első kölcsönözni vágyó olvasókat. A művelődési ház termét azonban gyorsan kinőtte az egyre gyarapodó állomány, amelynek következtében a Marx Károly út 122-124. szám alól a két telekkel arrébb – Marx Károly út 128. - álló, egykori Hach Vendéglő 140 négyzetméteres épületét vették birtokba, annak 1963-as bezárásáig. A művelődési ház és maga a kölcsönépület is 1962-ben életveszélyessé vált, így a kölcsönzést több kölcsönzőállomásra is kihelyezték, a veszélyes épületet pedig alátámasztották: egy egykori kovácsműhelyből kialakított helyiségbe költöztek, amelynek alapterülete 30 négyzetméter volt, a ma is működő Sramli Csárda közvetlen közelében.14 Ez az épület a Marx Károly út 243. szám alatt állt. Emellett létesítettek kölcsönzési pontot az akkori Sodronyos - ma Mikszáth Kálmán – Általános iskolába és a területtől kieső Péteri-majorban is, hogy a dolgozó munkások könyvellátásban ne legyen hiány. Az általános iskolába kihelyezett kölcsönzőpont kettős funkciót látott el: egyrészt a könyvtár gyermekrészlegének dokumentumait lehetett itt kölcsönözni és iskolai könyvtárként is szolgált, illetve a könyvtáros itt iskolai feladatokat is átvállalt: tanórákat tartott a könyvtárban és gyakran napközis foglalkozást, és a tanulószobai feladatokban is segédkezett.

a könyvtárbelső korabeli fotója

A korabeli sajtóban megjelent forrás szerint 1955-ben a könyvtárnak 1015 beiratkozott olvasója volt és 44 500 kötetet kölcsönöztek ebben az évben, állománya meghaladta a 9000 kötetet.
1956. január 12-én földrengés sújtotta a területet és főleg Soroksárt érte nagyobb kár. Ennek következtében az ott álló lakóházak közül 33 teljesen összedőlt, és 46-ot bontásra ítéltek, de további 2530 épületben esett kisebb-nagyobb kár (az itt álló lakóházak többsége vályogból készült)16. 1956. márciusában árvíz okozott további károkat Soroksáron17. Ennek következtében további 30 házat bontottak el. Az októberi események még tovább rontottak a helyzeten: 92 lakóépület rongálódott meg és 500 vált lakhatatlanná a kerületben.
1958-ban, a nehéz körülmények ellenére a beiratkozott olvasók száma 1689, az immár szabadpolcos, kölcsönzött dokumentumok száma elérte az 52 000-et. A helyszűke és az életveszélyes épületben való raktározás miatt, nagy igény volt egy új - korszerű könyvtárhelyiségre.

könyvtárhasználók

1962-ben a számok tovább emelkedtek: beiratkozott olvasók száma 2200 fő, a kölcsönzött dokumentumok száma 75 000 volt. A Fővárosi Szabó Ervin könyvtár 1963-1964-es évkönyvi adatai mellett az 1963-as évnél a „hosszabb ideig zárva volt” megjegyzés szerepel. Ez annak köszönhető, hogy az ideiglenes könyvtári épület, amely a Marx Károly 128. szám alatt állt, lebontásra került és ezzel párhuzamosan folyt a művelődési ház 1962-ben megkezdett felújítása is, így nem volt szabad helyiség a 30 négyzetméteres egykori kovácsműhelyen és az iskolai, valamint a TSZ kölcsönzési pontján kívül, ahol a 2200 olvasót kiszolgálhatták volna. Az éves statisztikai adatok azonban ekkor is figyelemre méltóak: beiratkozott olvasók száma 1961, kölcsönzött dokumentumok 60 435.
Annak ellenére, hogy egymástól viszonylag távoleső helyeken kerültek kialakításra az ideiglenesnek szánt, de majdnem egy évtizedig működő kölcsönzési helyek, a könyvtár alkalmazottai és olvasói is hűségesek maradtak az intézményhez.
Az időközben Moldvai Pál építészmérnök tervei alapján felújított és 1964. február 1-én átadott Táncsics Mihály névre keresztelt művelődési ház fogadta be ismét a könyvtár alkalmazottait és könyveit. Ekkor az évkönyvekben ismét a Marx Károly 122-124. címet olvashatjuk, de ezzel párhuzamosan a Marx Károly 243. szám alatti kölcsönzési pont is üzemelt.

Táncsics művelődési ház fotója

korabeli került térkép a könyvtárakkal

Mozgókönyvtárak Soroksáron
A mozgókönyvtár a soroksári 5 különböző címen - egymás mellett is gyakran - működő könyvkölcsönző pontok mellett a távolabb eső területek ellátottságát is biztosította.
1945 nyarán az akkori Budapest területén 3 villamos mozgókönyvtár volt üzemben, az 1950-es Nagy-Budapest projekt révén a fővároshoz csatolt Soroksáron pedig a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár által 1970-ben megrendelt Ikarusz 250 típusú busz látta el ezt a feladatot, amelynek műszaki átadására 1972. májusában került sor.

fszek könyvtárbusz


„Az 1. sz. Mozgókönyvtárnak - ez lett a hivatalos neve - 13 állomáshelye volt, túlnyomórészt a külső kerületekben. Hetente látogatta a kölcsönző állomásokat, egy-egy helyen 2-3 órát töltve. Az olvasók szabadpolcos rendszerrel válogathattak közvetlenül háromezer kötetből, illetve a tápraktár (induláskor) 16 ezer kötetéből, utóbb már ennek kétszereséből, kötetkatalógus segítségével, melyet később cédulakatalógus váltott föl. Vezetője, munkájának megtervezője és irányítója Cziboly Józsefné volt, egy könyvtáros munkatárssal, egy raktárossal és a gépkocsivezetővel dolgozott. Az újszerű és egyáltalán nem könnyű feladathoz vállalkozó kedvű munkacsoport alakult ki.
Az indulás évében 1856 olvasó látogatta a buszt, három év múlva közel háromezer. A látogatók fele gyerek volt, körükben a mozgó könyvtár különösen nagy népszerűséget vívott ki.
„Azért szeretem, mert szép nagy és piros és új és ezen felül könyvtár és autóbusz" - nyilatkozott egy kis olvasó.”
A második mozgókönyvtár – bibliobusz – 1974-es elindításával 6 fiókkönyvtárat szüntettek meg. A két mozgókönyvtár 1989-ig működött.

fszek könyvtárbusz megállója

Az 1968-as év meghatározó a soroksári könyvtár életében. Ekkor a 3. és a 4. ötéves tervek értelmében új könyvtári felújításokat irányoztak elő, amelyeknek a költségfedezete természetesen nem állt rendelkezésre. A Végrehajtó Bizottság jelentésében ez áll: „A soroksári 35. sz. összedőlt. Újjáépítése évek óta húzódik.” Az MSZMP Központi Bizottságának tagjaként Révész Ferenc, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár igazgatója (1958-1980) a központi könyvtár felújításának fontossága mellett, a soroksári és az időközben szintén áldatlan állapotok miatt bezárni kényszerült 27. számú pesterzsébeti könyvtár fájó hiányát, és a pestimrei közelgő összeomlását említi a pártülés jegyzőkönyve szerint még 1972-ben is.

térkép

A jegyzőkönyv visszautal az 1969. december 31-i határidővel és Kurcz György felelőssége alá helyezett napirendi pontra: „Ugyancsak határozat közvetett eredményeként kezdődött meg a soroksári könyvtár építése, melynek beruházására a Végrehajtó Bizottság 1,500.00Frt hitelt biztosított.” De egy másik jegyzőkönyv később cenzúrázott anyaga a fájó realitással szembesít: „Építkezési kapacitásból eredő nehézségek miatt a Soroksári úti könyvtár építésének befejezése… folyó évre húzódott át.” 1971.06.09.25 Az 1972.12.20-i ülés jegyzőkönyve pedig arról számol be, hogy az építkezés előreláthatólag 1973-ban ér véget, költsége pedig eléri a 4 745 000 Ft-ot.26
A könyvtár épülete az utcáról a földszinten álló 200 négyzetméteres OTP fiókba nyílt. A könyvtárat a fekete színűre festett kiskapun keresztül, az udvarra nyíló oldalsó ajtón lehetett megközelíteni.27
Az elhúzódó építkezés – 1970-es átadási dátum 3 évvel későbbre tolódott - és a messze túllépett költségkeret miatt a Marx Károly út 128. alá tervezett – először 200 négyzetméteres vegyes, majd 400 és később 480, illetve 540 négyzetméteresnek jelölt - könyvtár első kitűzött megnyitó-dátuma: 1973. szeptember 22-e volt.28 Ezt ismét megváltoztatták, ugyanis a tényleges átadásra 1973. október 29-én 12 órakor került sor, ünnepélyes keretek között.

könyvtárátadást ünneplők

„Könyvtárat avatni mindig ünnep s nagy megtiszteltetés. Értéke forintban ki nem fejezhető. Valódi értéke azon múlik, hogy kincseiből hányan merítenek. Bízunk benne, hogy Soroksár legtöbbet látogatott épülete nyitja meg most kapuit s hivatásának megfelel, míg fennáll.”

Az új könyvtár 1973-ban, 63 pályázó között megkapta a Petőfi Emlékkönyvtár címet. A zsűri szigorú szakmai és etikai mércével döntött a cím és a vele járó anyagi támogatás szétosztásáról, amely a felajánlásoknak hála az eredetileg tervezett 1 300 000 Ft-os pénzügyi alap kétszerese volt. A könyvtár területén 1974-ben létrehozták az első zenei részleg30, és itt kezdte meg működését a Soroksár művészeti életében több évtizeden át kiemelkedő szerepet játszó Kisduna Galéria is.
1973. 
Ebben az évben vezették be a postai irányítószámok használatát Magyarországon, Oscar-díjat kapott a Keresztapa című film, aláírták a Dél-Vietnámi békéről szóló megállapodást Párizsban, kitört a jom kippuri háború, levetítették a mozikban a Kardos Ferenc által rendezett Petőfi ’73 című filmet, a Soroksári Vörös Meteor Egyetértés futballcsapata történelmi győzelmet aratott az Újpesti Dózsa felett. Ebben az évben ünnepelték Petőfi Sándor születésének 150. évfordulóját, és megnyílt a hosszú évek óta várt új – 117. Szabó Ervin- könyvtár is az akkor még Pesterzsébet területéhez tartozó Soroksáron:
„A FSZEK 35-ös sz. könyvtárát ma Farkasinszky Lajos, a Fővárosi Tanács elnökhelyettese adta át Soroksár lakosságának. Az uj könyvtár cime: XX. Soroksár, Marx Károly utca 128. = Esti Hírlap. 1973- október 29. 2. p.

dombornyomat

A Kossuth Rádió "Esti Króniká"-jában október 29-én, hétfőn este riportot sugárzott a soroksári könyvtár átadásáról. Az eseményről a kétóránként! hírolvasásokkor is közlést adott le. A Magyar Televizió október 30-án, a "TV Hiradó" második kiadásában filmriportban számolt be a soroksári Petőfi-emlékkönyvtár megnyitásáról.”

könyvtáravató
könyvtár és olvasói

„Mintegy ötmillió forint költséggel korszerű könyvtárat nyitottak meg kedden, ünnepélyesen a soroksári Marx Károly úton. A könyvtár alapterülete 480 négyzetméter; az épület földszintjén van a felnőttek szabadpolcos válogatótere, amelyhez olvasóterem csatlakozik, az emeleten pedig az ugyancsak szabadpolcos gyermekkönyvtárat és gyermekolvasótermet találjuk. A világos, csupa ablak épületben 28 ezer kötet közt válogathatnak az olvasók. Gazdag kézi könyvtár is áll az érdeklődők rendelkezésére, mintegy 80 folyóirattal, lemeztárral, idegen nyelvű hanglemezekkel, korszerű kiállítóteremmel. Utóbbiban elsőnek régi budai és pesti látképekből nyílt színvonalas bemutató, legközelebb pedig Somogyi József szobrászművész tárlatát rendezik meg itt. A korszerű Petőfi-emlékkönyvtárat Farkasinszky Lajos, a fővárosi tanács elnökhelyettese adta át, majd Révész Ferenc, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár igazgatója kitüntetéseket és jutalmakat nyújtott át a könyvtár dolgozóinak, akik hosszú éveken át rendkívül rossz körülmények között végezték áldozatos munkájukat.”

Révész Ferenc

Az ünnepélyes megnyitó után az olvasók száma egyre nőtt. A kerületben található Sodronyos úti Általános Iskola könyvtárában is tovább folyt a kölcsönzés és a könyvtáros órák, foglalkozások és a tanulószoba is. Ekkor még a keddi napokon 2 órát várakozott a FSZEK bibliobusz a Millenium telepi megállónál.

soroksári könyvtár épületének fotója

soroksári könyvtár épületének fotója
„A ’74-es év…”

Az 1974-es év sok jelentős változást hozott a könyvtár életében. Kiemelkedő jelentőségű ezek közül a könyvtáron belül működő két művészeti egység megnyitása. Az egyik a már 1973-ban tervbe vett, de csak 1974. szeptember 2-án megnyitott Fonotéka, melynek indulása technikai problémák miatt csúszott át erre az évre.


A másik, kulturális tekintetben jelentős kezdeményezés a könyvtár emeletén, 80 négyzetméteren létrehozott Kisduna Galéria, amely hosszú évtizedekig helyi és nemzetközi képzőművészek kedvelt kiállítóterévé vált. Népszerűségét hűen tükrözik a kiállításokhoz készült vendégkönyvek és azok melegszívű sorai, amelyek nem csupán a művészek tehetségét értékelik, de több esetben található bennük pozitív visszajelzés a könyvtárosok munkájára is.
Fonotéka
A fonotéka berendezése a Petőfi-emlékkönyvtár program akció keretein belül az Országos Ifjúságpolitikai és Oktatási Tanács 30 000 Ft-os támogatásával valósult meg.
Itt nem csupán hangzóanyagok, de zenei témájú könyvek, kották, folyóiratok és magazinok várták a zene iránt érdeklődő olvasókat. A 11 fő számára zenehallgatást biztosító közös tér mellett egy 1 fős stúdiószoba is kialakításra került.
A zenei részleg 1974-ben vált alkalmassá arra, hogy egyéni hallgatókat fogadni tudjon. 1974. szeptemberére készültek el a hallgatóhelyek vezetékei. A zenei részleg nyitvatartási ideje kezdetben kedden 3, szerdán és pénteken 5-5 óra volt. Ezen felül gyermekek részére csoportos foglalkozásokat tartottak szombat délután, komolyzenei előadásokat pedig hétfő estére szerveztek a könyvtárosok.
A kezdeti 13 órás hallgatási idő 1986-ra 18 órára emelkedett. A fonotékában 1979-ben már 12 periodikát lehetett kölcsönözni.

zenei kiállítás a könyvtárban


A zenei élet Soroksáron mindig is központi helyet foglalt el, kiemelkedő szerepét a hagyományőrzés és a zeneoktatás területén is bizonyította. Többek között Farkas Antal soroksári zeneszerző és karmester, az ÉGV Koncert Fúvószenekarának vezetője zeneelméleti korrepetálását is rendszeresen a könyvtár fonotékájában tartotta meg.
1979-ben és 1980-ban is 12-12 kiállítás került megrendezésre, mind zenei témában vagy ahhoz kapcsolódóan: Berlioz, Csajkovszkij, Mahler, Sosztakovics, Petőfi, 1919, Költészet napja, Ünnepi Könyvhét, Zenei Világnap, Új Hanglemezek stb. címmel
Fellépések esetén – akár a könyvtárban, akár a művelődési házban – az előadások anyagát gyakran rögzítették, például 1979-ben a II. Országos Német Nemzetiségi Fúvószenekari Találkozó műsorát is.
A nyári időszakban biztosítottak zongora-szakos zeneiskolai hallgatóknak gyakorlási lehetőséget a könyvtár nyitvatartási idejében.
A fonotéka területén diafilm- és filmvetítésre is sor került. De itt tartották a soroksári óvónők rendszeres összejöveteleiket és a november 7-i ünnepélyes évértékelő gyűléseiket is.
Felléptek a Soroksári Nemzetiségi Dalkör tagjai, Ulmann Ferenc és id. Galambos Lajos együttesei, önálló esteket szerveztek a nyugdíjasok számára is: Zenés Vidám Est, Régi táncok, Ahol a polka megszületett… címmel. Legtöbb foglalkozáson az óvodások és a kisiskolások vettek részt.
Más intézményekben tartott eseményekhez rendszeresen kölcsönöztek eszközöket és hanganyagokat, segítettek zenei vetélkedők anyagának összeállításában és megszervezésében, lebonyolításában is. Tartottak itt kihelyezett iskolai énekórákat, és rögzítették az iskolai fellépések anyagát is a kerület iskoláiban.
Kisduna Galéria – A művészek világa 80 négyzetméteren
1973-ban a könyvtár teret adott a helyi és a vonzáskörzetében élő alkotóművészeknek. Az akkor még „sárral borított, felszaggatott talajú Marx Károly út” 48-i épület emeletén Bakallár József – Soroksáron élt festőművész - és Bárány Lajos – a könyvtár vezetőjének - együttműködése révén létrejött egy kiállítóterem. Céljuk az irodalom, a zene és a képzőművészet hármasának találkozását lehetővé tenni. Audiovizuális élményben részesíteni a havonta – vagy sűrűbben – betérő olvasóközönséget.
Minden hónapban friss kiállítási anyaggal jelentkeztek, amelyek megnyitóit hangfelvételen rögzítették és a későbbi csoportos foglalkozások, tárlatvezetések alkalmával ezeket visszahallgathatták a látogatók.
Egy-egy kiállítás témájához kapcsolódó könyvajánlót készítettek a kiállítás terében elhelyezett asztalra és minden alkalommal hozzá illő zenét választottak a zenei részleg kínálatából.

kiállításmegnyitó

„A múzeumok és kiállítótermek mellett intim találkozóra is szükség volt, ahol nagyobb protokoll nélkül művészeti élményt is kölcsönvehet a néző… A műtárgyaknak a könyvtárban legalább időnként ki kell lépniök a konzervált másodéletükből. Adott a környezet, magától érkezik a közönség. A havonkénti látogatásaikkal olvasmányaik cserélődésével egyidőben vizuális vetésforgóban is részesül mindenki. Szinte kínálkozik a lehetőség, hogy a közönség rálásson, nyomozhasson az eredeti műtárgyjegyek és a reprodukáló művészet közötti különbségekre. Oda és vissza. Nyomtatványtól az eredetiig és az eredetitől a nyomtatványig.”49
A Kisduna Galéria művészei 1984-ig 34 kiállítást szerveztek. A kiállítók hazai és nemzetközi művészek. Néhány példa a teljesség igénye nélkül: Dimitár Kirov (Bulgária) Losonczi Miklós, Németh Miklós, Misch Ádám, Tóth Menyhért, Rácz Edit, Dallos Jenő, Lándori Angéla, Vizy Ottó, Pogány Ö. Gábor, Miklós Pál, Kiuchi Aya (Japán), Else Hasselris (Dánia).

ünnepség fotója
Új kerület – új lehetőségek
Az 1973-as megnyitás után a kerület életében a rendszerváltásig művelődési területen jelentős kezdeményezések indultak meg. 1974-ben megalakult a Soroksári Helytörténeti Gyűjtemény, számos hagyományőrző és népzenei baráti kör és egyesület jött létre. Az intézmények közötti együttműködés soha nem látott méreteket öltött.
A könyvtár épületébe kihelyezett és ingyenes KRESZ-vizsgát is tehettek az érdeklődők már 1976-ban.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár 1977-ben Kiváló Könyvtár Díjban részerült (B- és C- típusú könyvtárak között). 1978-ban háromoldalú szerződés jött létre a könyvtár, a helytörténeti kör és a Magyar Mezőgazdasági Múzeum Délpesti Baráti köre között. Az így életre hívott művészeti és kulturális események szervezésében és lebonyolításában is segítséget nyújtottak egymásnak.
1980-ban a könyvtár épülete kisebb renováláson esett át, a december 1-i újranyitásról az újság is tájékoztatta az olvasókat. 1979-80-ban a FSZEK igazgatói pozíciójában is változás történt. Révész Ferencet Kiss Jenő váltotta hivatalában 1980-tól, aki 1998-ig volt az intézmény főigazgatója.
Az 1998-as rendszerváltozás után a könyvtár szervezete is megújult, és ez a folyamat mind a mai napig tart.
1991-ben az addig Marx Károly nevét viselő soroksári Fő út (1930-tól Grassalkovich, 1945-től Marx Károly) ismét visszakapta az egykori földbirtokos emlékét őrző elnevezését: Grassalkovich út.
A XX. kerülettől való elszakadás igénye a helyi lakosságban már 1991-ben felmerült, az első lépéseket ezen a téren a Polgári Szövetség Soroksárért51 nevet viselő egyesület tette meg, de az eredetileg 1992. február 23-ra kiírt, majd felfüggesztett népszavazás eredménytelenül zárult. Végül a bírósági viták és a Hősök terén tartott tiltakozás után 1992. szeptemberében sor került a népszavazásra, melynek eredményeként létrejött Budapest legfiatalabb kerülete: XXIII. kerület. A polgármesteri posztot 1994 és 2019 között Geiger Ferenc töltötte be, 2019-től Bese Ferenc lett a polgármester. A kerület lakossága 22 266 fő volt.
1995-ben Dr. Habsburg Ottó is látogatást tett Soroksáron, ekkor kapta meg a kerület díszpolgára kitüntető címet.
A művészeti élet meghatározó eseménye volt a soroksári Galéria ’13 megalapítása.  Ekkor jelentősen megnőtt a kerület művészeinek bemutatkozási lehetősége. Állandó és időszaki kiállításaik mind a mai napig színvonalas és elismert események. Rendszeresen kerül sor irodalmi-, zenei- és képzőművészeti programok szervezésére.

A rendszerváltás utáni évtizedek a kulturális lehetőségek kibontakozásáról, az egyéni kezdeményezések útkereséséről szólt. Egyre több klub, egyesült és szervezet kezdte meg működését, immár demokratikusabb környezetben.

1998-ban a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár igazgatói posztját dr. Fodor Péter vette át elődjétől. A Népszabadság 1998. november 16-i számában közölt interjúban a folyamatosság mellett érvelt. A könyvtári hálózat fejlesztését, nem pedig átszervezését tűzte ki célul.

Fodor Péter fotója

Az évek során a soroksári fiókkönyvtár állományát folyamatosan apasztották, olvasószáma pedig az évtizedek alatt egyre csökkent. (Egy-egy esztendőben tapasztalható volt növekedés is, például: 2002-2003-ban.) A korábbi hangzó-anyagok és helytörténeti anyagok elszállításra vagy megsemmisítésre kerültek. Az épületet az 1980-as renoválástól eltekintve nem korszerűsítették. A lakosság összetétele is megváltozott: a korábbi zárt, sváb közösség is felbomlóban volt, sok fiatal máshol kereste a boldogulási lehetőséget. Többen a jobb élet reményében Budapesten kívülre, annak vonzáskörzetébe vagy külföldre költöztek. Magyarország jelenlegi demográfiai helyzete és a modern technikai újdonságok megjelenése, a folyamatosan fejlődő IT technológia, bárhonnan elérhető digitális tartalmak, valamint a kulturális élet sajátos változásai is magyarázatául szolgálnak az olvasók számának folyamatos csökkenésére. Az 1973-as évben még Soroksár teljes lakosságának közel 10%-a volt rendszeres könyvtárolvasó. 

2004-ben a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár megkapta a Pro Urbe Budapest díjat. 2018-ban elnyerte a Minősített Könyvtár Díjat is.
A soroksári könyvtár épületének teljes megújulására 2022. őszéig kellett várni. Ekkor kezdődtek meg a munkálatok, amelynek eredményeként a 2023-as esztendőben csupán másfél hónapos zárvatartás után (február 25.-április 18.) 2023. április 19-én 11 órakor ünnepélyes keretek között átadásra került a könyvtár első ütemének felújított tere. Ennek területe 200 négyzetméter, állománya a raktározott könyvekkel együtt több, mint 17 000 kötet.

helytörténeti vitrin az új könyvtárban

A 2022/2023-as felújítás sok újdonságot is hozott a könyvtár életében. Megújult olvasói terek, korszerűbb olvasói gépek, önkölcsönző automata és átvételi lehetőség is várja az olvasókat nyitvatartási időben és azon túl is. A könyvtár jelenlegi könyvtárosai folyamatosan törekszenek az olvasószám növelésére. Az állományt friss idegennyelvű kiadványokkal, helytörténeti anyagokkal és dokumentumgyűjteménnyel duzzasztják, és számos, minden korcsoport számára érdekes előadásokkal, foglalkozásokkal és klubokkal igyekeznek kiszolgálni az olvasók igényeit, hogy az egykor népszerű és látogatott könyvtár egy igazi, innovatív, XXI. századi közösségi tér, egy valódi, soroksári „harmadik hely” legyen.

a felújított könyvtár terei


könyvtári kert napjainkban

szórólapok
Kovácsné Koreny Ágnes fotója

Források:

Levéltári források:
HU-BFL= Budapest Főváros Levéltára
• HU_BFL_XXIII_101_a_1_1969-12-16__pages32-32.pdf
• HU_BFL_XXIII_102_a_1_1968-09-25__pages13-13.pdf
• HU_BFL_XXIII_102_a_1_1970-02-18__pages151-151.pdf
• HU_BFL_XXIII_102_a_1_1971-06-09__pages33-33.pdf
• HU_BFL_XXIII_102_a_1_1971-06-09__pages385-385.pdf
• HU_BFL_XXIII_102_a_1972_08_02
• HU_BFL_XXIII_102_a_1_1972-12-20__pages30-30.pdf

Könyvek és kiadványok/folyóiratok:

• Adonyi Máté György, Hegyi Nándor, Gerő Gyula: A bibliobusz. In: Könyvtáros, 1967. 10. sz., 592-594.
• Dr. Bene Lajos: Nagy-Budapest tervének kialakulása. Különlenyomat a Városi Szemle XXXI. évfolyamából. Budapest Székesfőváros Házinyomdája, Budapest, 1942.
• dr. Kasza Sándor: Soroksár. XXIII. kerület. CEBA Kiadó, Budapest, 2008.
• Katsányi Sándor: A főváros könyvtárának története 1945-ig. Budapest, 2004.
• Katsányi Sándor - Tóth Gyula: A főváros könyvtárának története 1945-1998. Budapest, 2008.
• A könyv, 1955 (5. évfolyam, 1-12. szám)1955-02-01 / 2. szám
https://adt.arcanum.com/hu/view/Konyvtaros_1955/?query=Soroks%C3%A1r+K%C3%B6nyvt%C3%
A1r&pg=82&layout=s
• Könyvtári Híradó, 1973. július-augusztus. 6-8. (FSZEK saját kiadás)
• Könyvtáros, 1954-1978-as évfolyamai
• Magyar Nemzet
• Népművelés
• Népszava
• Magyar Országos Levéltár (MOL) M-KS 288. f. 5/77. ô. e. 21. Apró Antal felszólalása az MSZMP Politikai
Bizottságának 1958. május 6-i ülésén. Idézi: Sipos András: Nagy-Budapest létrehozásától Nagy-Budapest revíziójáig (1949–1956). In: Múltunk. http://www.multunk.hu/wp-content/uploads/2017/01/siposa09-3.pdf (Utolsó letöltés dátuma: 2023. július 15.)
• Petőfi-emlékkönyvtár Soroksáron = Népszabadság. 1973. október 30. 9. p.
• A száztizenhetedik könyvtár = Magyar Hirlap. 1973. október 30. 7. p.

Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Évkönyvei:
• FSZEK Évkönyv 1949-1954
• FSZEK Évkönyv 1955
• FSZEK Évkönyv 1956-1957
• FSZEK Évkönyv 1958-1959
• FSZEK Évkönyv 1960
• FSZEK Évkönyv 1961
• FSZEK Évkönyv 1962
• FSZEK Évkönyv 1963
• FSZEK Évkönyv 1964-1965
• FSZEK Évkönyv 1966-1967
• FSZEK Évkönyv 1968-1969
• FSZEK Évkönyv 1970-1971
• FSZEK Évkönyv 1972-1973
• FSZEK Évkönyv 1974-1976
• FSZEK Évkönyv 1977-1978
• FSZEK Évkönyv 1979-1980
• FSZEK Évkönyv 1981
• FSZEK Évkönyv 1983-1984
• FSZEK Évkönyv 1985-1986-1987
• 
Helytörténeti blog: 
• Schmauder János - https://pistor95.blog.hu/ 

Weboldalak: 
•  www.adt.arcanum.com 
•  www.hungaricana.hu

Képek forrása:
1. 1. ábra Nagy-Budapest terve 1942-ből Forrás: https://www.budapestfolyoirat.hu/images/stories/2020/2020_10/NagyBP_1.jpg
2. ábra Az egykori Hack Vendéglő - Marx Károly út 128. A 35. számú fiókkönyvtár épülete. 23/1 FSZEK Gyűjtemény
3. ábra FSZEK 35. számú könyvtár - Marx Károly út 128. Olvasóterem - FSZEK 23/1 Gyűjtemény
4. ábra Az 1959-es pályázat nyertesei a könyvtárban. 23/1 FSZEK Gyűjtemény - Fotó: Vagács
5. ábra 1963-as állapot Forrás: FSZEK Évkönyv 1963 248.
6. ábra A felújított Táncsics Mihály Művelődési Ház - 1964 - FSZEK 23/1 Gyűjtemény
7. ábra A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár mozgókönyvtára Forrás: Fortepan/84709 https://fortepan.hu/hu/photos/?q=Szab%C3%B3%20Ervin%20K%C3%B6nyvt%C3%A1r
8. ábra Bibliobusz megálló - Forrás: https://fortepan.hu/hu/photos/?q=Szab%C3%B3%20Ervin%20K%C3%B6nyvt%C3%A1r
9. ábra Megbeszélés a megnyitó után - 23/1 FSZEK Gyűjtemény
10.ábra Petőfi Emlékkönyvtár emléktáblája 1973 - Borsos Miklós alkotása Forrás: https://www.kozterkep.hu/37492/petofi-sandor-emlektabla#vetito=351093
11.ábra Fiókkönyvtár és kölcsönzési pontok 1951-1973 Eredeti térkép forrása: https://m.blog.hu/pi/pistor95/image/1865_soroksar.jpg
12.ábra Kép forrása: Megnyitó - Könyvtáros, 1973. 730.
13.ábra A felnőtt szabadpolcos könyvtárrész 1973. A falon Petőfi Sándor és Szabó Ervin portréi - FSZEK 23/1 saját gyűjtemény
14.ábra Révész Ferenc igazgató majd főigazgató Kép forrása: Könyvtáros, 1978. 7.
15.ábra A könyvtár épülete az 1980-as években Kép forrása: Soroksári Önkormányzat Irattára
16.ábra A könyvtár épülete 1974-ben - FSZEK 23/1 saját gyűjtemény
17.ábra Soroksár zenei múltja című kiállítás a fonotékában – FSZEK 23/1 saját gyűjtemény
18.ábra Kiállítás nézőközönsége 1978. - FSZEK 23/1 saját gyűjteménye
19.ábra Révész Ferenc FSZEK főigazgatója és Bárány Lajos könyvtárvezető- 1975. kiállításmegnyitó - FSZEK 23/1 saját gyűjteménye
20-26. ábra Fotó: FSZEK 2301
27.ábra dr. Fodor Péter - az intézmény egykori főigazgatója, hivatali ideje: 1998. november 1-től 2024. február 28-ig.https://www.alumni.elte.hu/hu/article/konyvtar-olvasok-nelkul-interju-dr-fodor-peterrel-a-fovarosi-szabo-ervin-konyvtar-foigazgatojaval/03/07/2020/647
28. ábra Kovácsné Koreny Ágnes, az intézmény főigazgatója 2024. február 29-től Fotó: Schumy Csaba
Információ

Soroksári Könyvtár Petőfi 200 Emlékkönyvtár

1238 Budapest, Grassalkovich út 128.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: fszek2301@fszek.hu​
Telefonszám:
(1) 289-0811
Vezető: Szabó Andrea
könyvtárvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.400 Ft
6 hónapra: 4.100 Ft
3 hónapra: 3.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények

Online