Könyvtárbemutató ovisoknak, elsősöknek Mozgással, könyvek kézbevételével, játékkal tanítjuk meg a gyerekeknek, hol találják meg a nekik fontos könyveket, hogyan tegyék vissza, és hogy vigyázni kell a rendre. A kölcsönzés fogalmát is tisztázzuk játékosan. A könyvnézegetés után lehet mesét, rövid foglalkozást kérni, akár tárgykészítést is. Papírszínház Fakeretben mozgatható képeket használunk. Népmesék és műmesék egyaránt vannak köztük, különböző alkalmakra (tél, húsvét, víz világnapja) is van választék. Interaktív a mesélés, a gyerekek közbeszólhatnak, segíthetnek a mesében. Előtte beiktathatunk játékot, szómagyarázatot, verstanulást. A mese után a meséhez kapcsolódó tárgykészítés.
Élőszavas mesélés (Az én könyvtáram mintaprogramja): 1. Állati jó mesék: Benedek Elek: A farkas és a róka (részletek) – Lehet 1 vagy 2 alkalmas, hosszabb foglalkozás. A mese elmondása előtt beszélgetünk a két főszereplőről, különleges szavakat, kifejezéseket magyarázunk, könyveket nézegetünk. A mese élőszavas, nem olvasott, interaktív, bele lehet szólni, nem ragaszkodunk az eredeti Benedek-szöveghez. A mese után több lapra háttérképet készítünk a gyerekekkel, és síkbábbal lehet játszani a mesét. 2. Tündérszép mesék:A tizenkét hónap – Lehet 1 vagy 2 alkalmas, hosszabb foglalkozás. A mese előtt vers- és mondókatanulás az évszakokról, hónapokról, játék az évszakokkal. A mese után papírszínházba való illusztrációk készítése.
Budapest Hol lakunk, Budapest nevezetes épületei, Duna, hidak, könyvnézegetés, tárgykészítés. Erdei állatok Mozgással, állathangok hallgatásával, felismerésével és a könyvekben való kikereséssel, tárgykészítéssel egybekötött foglalkozás. (Az én könyvtáram mintaprogramjaiból vett ötletek felhasználásával.)
Madarak és fák napja 1. A gyerekek a madarakat ismerik meg közelebbről, mozgásos játékkal, beszélgetéssel, könyvnézegetéssel, gólyás verset tanulnak, gólyát készítenek. 2. Lázár Ervin: A nagyravágyó feketerigó c. meséjének feldolgozása (Az én könyvtáram mintaprogram alapján). Madaras játék, verstanulás, madarak és a hangjuk összekapcsolása, a mese elmondása, könyvnézegetés, tárgykészítés.
Farsang 1. A farsang hangulatát vidám, mozgásos játékokkal idézzük meg. Beszélgetünk az ovis/iskolai farsangról, jelmezekről. Fényképeket nézegetünk a busójárásról. Busót készítünk vécépapír-gurigából. 2. A farsang az átváltozásról, a jelmezekről szól. Beszélgetünk róla, átváltozunk pl. kötéltáncossá. A Miért fekete a holló? című eszkimó mese feldolgozása.
Húsvét Játszunk a húsvét két jellegzetes állatával, a nyúllal és a csirkével, majd K. László Szilvia meséje: A csipogó hímes tojás vagy Balázs Ágnes: A pösze nyuszi c. meséje kerül felolvasásra. Tárgykészítés: fűből kibújó csirke / fűből kibújó nyuszi.
Szüret Mozgásos játékkal bemutatjuk a szüret menetét, a szőlő leszedésétől a must elkészítéséig. Tárgykészítés: szőlőfürt.
Márton napja Szt. Márton története a Boldogasszony papucsa c. könyv alapján. Libakészítés (többféle lehetőség).
Karácsony Beszélgetünk az ünnepi szokásokról. Elhangzik Bartócz Ilona: Három karácsonyi galamb c. meséje, karácsonyi ajándékot készítünk.
Március 15. Beszélgetés: ők mit tudnak róla, tudnak-e verset, éneket. Azt mondják el, énekeljék el. Masírozunk énekre. Móra Ferenc: A furulya / A kevély Kereki c. meséjének elolvasása. Könyvnézegetés. Tárgykészítés (többféle lehetőség van).
Bálint Ágnes Játék Bálint Ágnes nevével, beszélgetés a könyveiről, részlet a Vízitündér, vízimanó című könyvéből.
Népmese napja: A hétfejű sárkány (Az én könyvtáram mintaprogramja alapján) Gyümölcsökkel, ezen belül az almával játszunk. A mesét interaktívan, kellékekkel adjuk elő, majd a sárkányokról is beszélgetünk, sárkányfejet készítünk.
Foglalkozásaink alsó tagozatos gyerekcsoportok részére
Könyvtárbemutató
Könyvtári rend: szak-, szépirodalom, írói betűrend, könyvek elhelyezkedése a polcon. Kölcsönzés feltételei interaktívan. Lehet mellé kérni lexikon-, szótár-, katalógushasználatot, könyv adatait.
Ruminis könyvtárbemutató
3–4. osztályosoknak a könyvtárbemutató Berg Judithoz és Ruminihez kapcsolódik, és a könyvhöz kapcsolódó játékokkal fejeződik be.
Könyvtárbemutató 4. osztályosoknak
A könyvtári rend, kölcsönzés szabályai mellett könyv adatai, könyvajánlás interaktívan.
Népmesével kapcsolatos foglalkozások
Mesevetélkedő: magyar népmesék elemeit felhasználva közösen mesét készítünk (mesekezdet, segítők, tárgyak, szörnyek, stb.). Minél több elemet ismer egy gyerek, annál több pontot gyűjt, amit a végén ajándékra cserélhet.
Népmese kialakulása, helyszínei: interaktívan, játékokkal ismertetjük meg a népmeséket, mesekártya használatával közösen mesélünk.
Sárkány a népmesében
Sárkányos memory: könyvhasználattal, beszélgetéssel tudunk meg mindenfélét a sárkányokról, majd memóriajátékkal rögzítjük a tudást.
Szent György: A történetet a Boldogasszony papucsa c. könyv alapján vesszük át, majd sárkányos játékok következnek.
A hétfejű sárkány (Az én könyvtáram mintaprogramja alapján): Gyümölcsökkel, ezen belül az almával játszunk. A mesét interaktívan, kellékekkel adjuk elő, majd a sárkányokról is beszélgetünk, sárkányfejet készítünk.
Dzsungel
A dzsungel jellegzetességeit beszéljük meg, könyvekben nézegetünk dzsungeleket, hallgatunk a YouTube-ról dzsungelzajokat, közösen dzsungelt rajzolunk.
A dzsungel állatainak jellemzői, ragadozók fegyverei, prédák védekezési eszközei, jellegzetes állatok. A tigris jellemzői. Mese a tigris csíkjairól; Stilton: Esti mesék: A tigris és az óriás.
Erdei állatok, háziállatok vetélkedő
Memory, vetélkedő. A csoportok előre kiosztott szövegeket, könyveket, képeket nézegetnek, majd memóriajátékkal rögzítik. Előre megbeszélve a játék kapcsolódhat a tananyaghoz összefoglalónak.
Állatok: társasjáték
Játékszabály: Amelyik számozott kőre ráesik a dobott tárgy, azt a kérdést kell megválaszolni a csoportnak a könyvek segítségével. Addig kereshetnek, amíg a körben újra rájuk esik a dobás joga. Az nyer, aki a legtöbb kérdést meg tudja válaszolni.
Mobilhasználat 4. osztályosoknak
Szituációs játékokkal bemutatjuk a mobilhasználat előnyeit, hátrányait, és a mobiletikát is bemutatjuk.
Fekete István állattörténetei
Jól használható a Vuk és a Tüskevár bevezetőjének. Fekete István, az ember. Állatszereplők nevei és az állathangok összekapcsolása. Ci-Nyi c. novella részletei.
Közmondások 4. osztályosoknak
Játszunk a közmondásokkal, eljátsszuk, összerakjuk, értelmezzük. Felhasználjuk Lackfi János Tanulságok c. versét.
Érzékelések 4. osztályosoknak
Az 5 érzékszervet játékokkal mutatjuk be.
Vers 3–4. osztályosoknak
Őszi – Weöres Sándor Ballada a három falevélről c. versének feldolgozása.
Tavaszi – Vers jellemzőinek bemutatása Weöres Sándor tavaszi verseinek felhasználásával.
Arany János Mátyás anyja c. versének feldolgozása drámapedagógiai módszerekkel.
Másság az irodalomban
Finy Petra A Fehér Hercegnő és az Arany sárkány c. meséjének feldolgozása (Az én könyvtáram mintaprogramjának adaptálásával).
Játékok 3–4. osztályosoknak
Zálogosdi játékok a tanév végére.
A sziget 3–4. osztályosoknak
Csoportos kalandos játék, az együttműködést, közös munkát segíti elő.
Pozitív érzések 3–4. osztályosoknak
Drámapedagógiai módszerekkel, közös játékkal mutatjuk be a gyerekeknek, hogy mennyivel jobb, ha egymás iránt pozitív érzéseket mutatunk.
Rumini
Berg Judithoz és a regényhez kapcsolódó játékok. Babonák
Könyvekben 2-3 sornyi szövegrészben kell megtalálni a válaszokat. Csapatjáték, az nyer, aki a legtöbb kérdésre megtalálja a megfejtést (4. osztályosoknak való).
Farsang
2. osztályosoknak: beszélgetünk a farsangról, éneket tanulunk, a busójárás történetének feldolgozása papírszínházi technikával.
3–4. osztályosoknak: beszélgetés a farsangi népszokásokról, majd farsangi alakoskodó játékok tanulása és előadása.
Húsvét
Beszélgetés a népszokásokról, böjtről, énekes népszokások tanítása, húsvéti mágiák: víz, tojásfestés.
Pünkösd
Pünkösdi népszokásokról beszélgetünk, majd ügyességi játékokkal pünkösdi királyt választunk.
Szüret
Beszélgetünk a szüretről, a különböző fogalmakat, népszokásokat bemutatjuk.
Márton napja
Beszélgetés a népszokásokról. Szt. Márton története a Boldogasszony papucsa című könyvből. Libás játék. Libakészítés.
Fonó
Fogalmak megbeszélése, gyapjú sodrása, len növény bemutatása, lenmag megkóstolása. Mese: A kisvakond nadrágja / Csipkerózsika / Arany László: Pancimanci. Tárgykészítés.
Luca 4. osztályosoknak
Szakértői dráma: Csoportbontás után minden csoport kap egy témát, és hozzá szövegeket. A végén bemutatják a kutatás eredményét.
Karácsony
1. Beszélgetés a népszokásokról. Karácsonyi díszek készítése.
2. Fekete István Éjféli látogatók című novellájának feldolgozása.
Halloween
A kelta-brit-amerikai szokás eredete. Régi angol, amerikai Halloween-játékok bemutatása.
Honfoglalás
A jurta felépítése, íjkészítő, nyerges, kovács mesterségek bemutatása játékkal és Komjáthy István: Mondák könyve segítségével. Rovásírás bemutatása, megfejtése, készítése.
Iskola Rákóczi gyerekkorában
Visszaemlékezések és Rákóczi tankönyve alapján felidézzük az iskolát és eljátsszuk, milyen volt akkor tanulónak lenni.
Történelmi foglalkozások vetített képekkel
Életmódtörténetet mutatunk be a korszakról: ruhák, lakások, fegyverek stb. Korszakok: István, lovagkor, Mátyás, török kor, Rákóczi kora, reformkor és az 1848-as forradalom. Várak fejlődéséről – a földvártól a modern bunkerekig – is van egy foglalkozás.
Környezetünk madarai
Prezivel készült foglalkozás a könyvtár környékén megfigyelt madarakról. A madarak hangját is meghallgathatják, valamint érdekességeket mesélünk a képekhez.
Vetített képes foglalkozások
Az alábbi témákban kérhetők: kutyák, medvék, delfinek / cápák, hüllők, ló, macska. A képekhez magyarázatokat, érdekességeket mondunk.
Foglalkozásaink felső tagozatos gyerekcsoportok részére
Könyvtárbemutató felsősöknek A könyvtárról prezis bemutatót látnak a gyerekek. Ezt követően kalandjáték segítségével járják be a gyerekkönyvtárat és a kamasz-sarkot.
Információkeresés a könyvtárban, interneten A 8.-os nyelvtankönyvben található (kissé elavult!), a könyvtárról szóló ismeretek aktualizált változata.
Czuczor Gergely A falusi kislány Pesten c. versének feldolgozása drámapedagógiai elemekkel A foglalkozás jól használható a népiesség bemutatásához, a XIX. sz. eleji falusi élethez.
Március 15. 5. osztályosoknak Könyvek és internetes programok (tankocka, WordArt) felhasználásával készült foglalkozás.
Reformkor: Szakértői dráma 7. osztályosoknak Könyvek, Arcanum adatbázisból nyert adatok, képek segítségével egy közös szituációs játékban ismerkednek meg a gyerekek a korabeli életmóddal: színház, lakás, Pilvax kávéház, öltözködés.
Adatbázis-használat 8. osztályosoknak Kerettörténetbe ágyazva keresünk adatokat a XIX. sz. végéről. Források többek között: OSZK MEK közös keresője, huszadikszazad.hu, hungaricana.hu stb.
7–8. osztályosoknak A csapatok az előre elkészített dominókból válogathatnak. A dominón található kérdésekre a válaszokat könyvekben kikeresik, majd a játék során ismertetik a többiekkel.
Behálózva – 5–6. osztály
Mobilhasználat: szituációs játékokkal mutatjuk be a mobiltelefonok használatának előnyeit, hátrányait, a mobiletikát. Behálózva (Az én könyvtáram mintaprogram alapján): Kapcsolatok és az internet. Lájkvadász társasjáték: a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat dobókockás, internettel kapcsolatos játéka
Behálózva – az internetes zaklatás – 7–8. osztály (Az én könyvtáram mintaprogram alapján)
Bűntény a könyvtárban (Az én könyvtáram mintaprogram alapján) Detektív-játék, az ujjlenyomattól a tanúvallomásokig, DNS-minta-elemzéstől a személyleírásig.
Népmese – 5. osztály
A gyerekek játékok segítségével megismerik a mesélés helyszíneit, a mesetípusokat. Meseváltozatok: Aranylúd / Szomorú királykisasszony / Pancimanci / Trillevip Csókalányok / Hat hattyú / Só / Lear király. Toposzok, szereplők, mesei elemek. Mesekártya segítségével közös mesét alkotunk.
Egri csillagok – 6. osztály
Bevezető foglalkozás: a gyerekek érdeklődését keltjük fel a regény iránt játékok, regényrészlet segítségével.
A könyvtárak használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Milyen szolgáltatásokat vehetek igénybe az egyes könyvtárakban?
Könyvtárainkban számos szolgáltatás vehető igénybe, ezek a tagkönyvtárak adottságaitól függően eltérőek lehetnek.xxx
Szolgáltatásaink részletes listája a Szolgáltatások menüpont alatt tekinthető meg.
Ki lehet könyvtárhasználó?
A Könyvtárba beiratkozhat
saját jogán
minden cselekvőképes nagykorú magyar és európai uniós állampolgár;
magyarországi tartózkodási vagy letelepedési engedéllyel, hivatalos szálláshely bejelentéssel rendelkező külföldi állampolgár;
magyar igazolvánnyal vagy magyar hozzátartozói igazolvánnyal rendelkező külföldi állampolgár a magyar állampolgárokra vonatkozó általános feltételekkel;
a törvényes képviselőjének készfizető kezessége mellett
minden 18 év alatti személy;
nem cselekvőképes vagy korlátozottan cselekvőképes személy; valamint
cselekvőképes nagykorú magyar állampolgár készfizető kezessége mellett- a fenti kategóriákba nem tartozó külföldi állampolgár;
magyarországi vagy európai uniós telephellyel rendelkező jogi személy.
Hogyan iratkozhatok be az általam kiválasztott könyvtárba és milyen kedvezményeket vehetek igénybe?
A könyvtárba lépve a szükséges okmányok felmutatásával a beiratkozási pultnál személyesen válthat regisztrációs kártyát vagy olvasójegyet a beiratkozási díj kifizetésével. A kedvezményre való jogosultságot igazolni kell. Az olvasójegy másra át nem ruházható.
Könyvtári tagság létesítésekor, meghosszabbításakor, a kezesség vállalásakor és az adatok változásának bejelentésekor a következő adatokat kell eredeti, érvényes okmányokkal igazolnia: természetes személyazonosító adatok és lakcím. Kérjük, hogy okmányait feltétlenül hozza magával!
Mi szerepel az olvasójegyemen?
Könyvtáraink egységes olvasójegyet használnak.
Az olvasójegyen található az olvasói vonalkód, valamint feltüntetjük az olvasó nevét és olvasójegyének számát. Az olvasójegy másra át nem ruházható, elvesztését be kell jelenteni.
A személyi adatok változásáról a könyvtárat értesíteni kell.
Amennyiben valamelyik tagkönyvtárunkban már kapott vonalkódos olvasójegyet, kérjük, hozza magával a beiratkozáshoz!
Mi a teendő, ha elveszítettem az olvasójegyemet?
Az olvasójegy elvesztését a visszaélések elkerülése érdekében haladéktalanul be kell jelenteni telefonon vagy személyesen a könyvtárban.
Egyéb esetben a könyvtár visszaélés esetén a károkért nem vállal felelősséget!
Az érvényes olvasójegyet személyesen, fényképes igazolvány felmutatásával és a pótlási díj megfizetésével lehet pótoltatni.
Jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet stb.) beiratkozhatnak-e a könyvtárba?
Könyvtárainkba 2007. május 1-jétől jogi személyek (gazdasági társaság, alapítvány, társadalmi szervezet, egyéb intézmény, egyéni vállalkozók) beiratkozására is van lehetőség.
A beiratkozási díj a jogi személyeknek a használat tényleges időtartamától függetlenül a tagkönyvtárra érvényes díj háromszorosa.
A beiratkozáshoz a jogi személy köteles helyben kitölteni „A könyvtárhasználó (jogi személy) nyilatkozata” nyomtatványt.
Az intézmény olvasójegyét legfeljebb három megbízott személy használhatja. Nevük bevezetésre kerül az adatlapon.
A kölcsönzéssel és a könyvtárak helyben használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Mit és hogyan kölcsönözhetek a könyvtárakból?
Kölcsönözni a beiratkozáskor váltott olvasójeggyel lehet. A könyvtárakból kölcsönözhetőek mindazok a dokumentumok, amelyek nincsenek helyben használathoz kötve.
Az egyes könyvtárakból kölcsönözhető dokumentumok köre honlapunk Szolgáltatás menüpontja alatt található részletezve.
Hány dokumentumot kölcsönözhetek egyszerre és milyen időtartamra?
Egy kölcsönző a különböző dokumentumtípusokból valamennyi tagkönyvtárból egyidejűleg 18 darabot kölcsönözhet.
Gyerekolvasójeggyel 0-10 éves korig csak a korosztályi érdeklődésnek megfelelő, a gyermekkönyvtári állományba sorolt dokumentumokat lehet kölcsönözni.
Mit kell figyelnem a kölcsönzéskor kapott bizonylaton?
Minden kölcsönzésnél és személyes hosszabbításnál bizonylatot nyomtatunk, ezen a következő adatok szerepelnek:
az olvasó neve,
az olvasójegy lejárati ideje,
kölcsönzött dokumentumok száma, szerzője, címe, leltári száma és lejárati ideje,
hosszabbítások száma,
kölcsönzés dátuma,
az olvasó neve és aláírása.
Ennek a bizonylatnak az aláírásával az olvasó a kölcsönzés tényét elismeri!
Az önkiszolgáló kölcsönzőgépeknél kiadott, illetve visszavett dokumentumokról a rendszer nyomtatott elismervényt készít, amelyet meg kell őrizni. Ez a kinyomtatott számítógépes bizonylat aláírás nélkül is érvényes.
Nem kölcsönözhet az, aki bármelyik könyvtárnak lejárt határidejű dokumentummal vagy bármilyen címen pénzzel tartozik. A díjtartozást bármely könyvtárban, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni; a dokumentumtartozást csak ott, ahol az keletkezett.
Kölcsönzéskor a régebbi lejáratú határidők automatikusan nem hosszabbodnak.
Milyen esetekben nem lehet egy dokumentumot meghosszabbítani?
A könyvek kölcsönzését a határidő lejárata előtt, ill. lejártakor kétszer meg lehet hosszabbítani.
Hosszabbítani kényelmesen és leggyorsabban a könyvtár honlapjának Távhasználat menüpontjából lehet.
Nem lehet hosszabbítást kérni, ha a könyvre előjegyzés van, vagy az olvasónak bármilyen tartozása van.
Az audiovizuális dokumentumok (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM, oktatócsomag) és a folyóiratok kölcsönzési ideje egy alkalommal hosszabbítható meg.
Hogyan jegyeztethetek elő egy könyvet?
Ha a keresett könyvből és oktatócsomagból nincs kölcsönözhető példány a könyvtárban, akkor a műre előjegyzés kérhető.
Nem hagyományos dokumentumokra (hangkazetta, hangoskönyv, CD, videó, DVD, CD-ROM) nem veszünk fel előjegyzést!
Az előjegyzés történhet személyesen, e-mailben vagy a webes katalógus-felületről távszolgáltatással a következő nyitvatartási napi elbírálási határidővel.
A gyors ügyintézés érdekében beérkezett könyvéről e-mailben is értesítjük. E-mail elérhetőségét tüntesse fel az előjegyzési nyomtatványon!
Az előjegyzett mű az értesítést követő 8 munkanapon belül vehető át.
A szolgáltatás díja 300 Ft. Amennyiben nem aktuális az előjegyzése, kérjük, jelezze személyesen, telefonon vagy e-mail útján!
Mit tegyek, ha a könyvtár a tartozásom miatt közjegyzői eljárást kezdeményezett velem szemben?
A dokumentumok lejáratától számított 57. napon a könyvtár a vagyoni kár rendezésére és a késedelmi díj megfizetésére közjegyzői fizetési meghagyásos eljárást kér, illetve bírósági végrehajtási eljárást kezdeményez.
A közjegyző által küldött fizetési meghagyáson szereplő összeg tartalmazza a dokumentum(ok) kártérítési árát, az aktuális késedelmi díjat és a közjegyzői eljárás díját. Amennyiben a dokumentum(oka)t visszahozza, a késedelmi díjat, az értesítés költségét, az eljárási díjat és jogerőre emelkedés utáni késedelmi kamatot kell rendeznie a könyvtár felé.
Ezeket a tartozásokat a könyvtárban személyesen, illetve online, az olvasói adatlapról indítva banki felületen is lehet rendezni.
A tartozás rendezését követően a közjegyzői eljárás automatikusan megszűnik.
Mi a teendő, ha elveszett/megrongálódott a nálam lévő dokumentum?
Az elveszített vagy megrongálódott dokumentumot kártéríteni kell a könyvtár felé. A kártérítés összegét, a dokumentum gyűjteményi értékét a könyvtáros állapítja meg.
A kártérítési eljárás díja 1000 Ft/db.
Az oktatócsomagok esetében a kártérítési ár a részdokumentumok árának összege.
Az egyszer már megtérített dokumentum árát a dokumentum előkerülése esetén a könyvtár nem téríti vissza.
Hogyan kérhetek könyvet a Központi Könyvtár raktárából?
Raktári kéréseket a zárást megelőző 30. percig lehet leadni.
Kérjük, vegye igénybe az olvasói katalógushoz kapcsolódó raktári kérőprogramot. Útmutató a raktári kérőprogram használatához.
Ha nem találom meg a könyvtárban a keresett könyvet, milyen módon kérhetem át más könyvtárból?
Könyvtárközi szolgálatunk postaköltség ellenében biztosítja olvasóink számára a dokumentumokhoz való hozzáférést. Ennek díja a tagkönyvtárak közötti átkölcsönzés esetén 500 Ft/kötet, egyéb, hazai könyvtárból történő átkölcsönzés esetén a mindenkori postaköltség.
Nem magyarországi könyvtárból való átkérés esetén a szolgáltatás díja 4500 Ft/kötet.
A könyvtárközi szolgálat rendelkezik olyan nyilvántartással, amely tartalmazza az ország nagy könyvtárainak közös katalógusát.
A küldő könyvtár szabja meg a kért dokumentum kölcsönzési határidejét, a kölcsönzés módját, (kölcsönzés, ill. helyben olvasás) és az esetleges fénymásolat térítési díját.
A katalógus használatával kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan használjam a katalógust?
A FSZEK honlapján keresztül elérhető FSZEK Online tartalmazza a tagkönyvtárakban fellelhető dokumentumok részletes leírását, példányadatait, aktuális jelzetét, témajelzetét, valamint lelőhelyét. A példány kölcsönözhetőségére vonatkozó információ a Státusz mezőben látható.
Keresési szempont lehet többek között a szerző, cím, tárgyszó, kiadó, tárgykör, adathordozó, szereplő stb., szűkítve a keresést egyes gyűjteményeinkre, könyvtárainkra, adott nyelvre vagy dokumentumtípusra.
A katalógus használatához a Súgó nyújt részletes segítséget.
Mit jelentenek a katalógusban a dokumentum státuszinformációi (kölcsönözhető, lejár, törlése folyamatban stb.)?
A katalógus a szabad példányokat a státuszinformációban kölcsönözhetőként jelöli, a csak helyben használható, nem kölcsönözhető dokumentumok mellett pedig a "Helyben olvasható" információ szerepel.
Az éppen kölcsönzésben lévő példányokat a lejárati idő jelzi.
A kivonás alatt lévő példányoknál a "Törlése folyamatban" információ, a más okok miatt (pl. feldolgozás alatt vagy szállítás alatt) nem kölcsönözhető példányok mellett pedig a "Nem hozzáférhető" státuszinformáció szerepel.
Egyéb szolgáltatásainkkal kapcsolatos leggyakoribb kérdések
Hogyan tudok a könyvtárakban fénymásolni?
Könyvtárainkban lehetőség van fénymásolásra, ill. másolat készíttetésére is.
A Központi Könyvtárban egyenlegfeltöltésre van lehetőség, amelyet olvasóink fénymásolásra, nyomtatásra vagy szkennelésre vehetnek igénybe.
Használhatok-e számítógépet, internetet a könyvtárakban és milyen feltételekkel?
Könyvtárainkban a számítógép- és internethasználat beiratkozott, ill. napijegyet váltott olvasóink számára ingyenes.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy a könyvtári internetszolgáltatást nem használhatják üzleti célú tevékenységre, törvénybe ütköző cselekményre, valamint mások munkájának zavarására, akadályozására.
Használhatom-e saját laptopomat a könyvtárakban?
Igen, a saját laptop használható a FSZEK könyvtárakban.
Hogyan használhatom a WiFit a könyvtárakban?
Kölcsönzésre jogosító olasójeggyel, regisztrációs jeggyel és napijeggyel rendelkező olvasóink saját eszközzel ingyenesen használhatják WiFi szolgáltatásunkat.
Bejelentkezési azonosító az olvasójegy vonalkódja, a jelszó pedig a FSZEK Online-hoz is használt jelsző, amley alapértelmezés szerint a születési hónap és a nap. (Pl.: 1201)
Ugyanazzal az azonosítóval egyidejűleg csak egy eszközt lehet használni.
Hírlevél
Szeretne első kézből értesülni újdonságainkról, irodalmi-művészeti programjainkról, ismeretterjesztő előadásainkról, gyermekfoglalkozásainkról? Iratkozzon fel hírlevelünkre, melyben a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár valamennyi könyvtárának híreiből, programkínálatából adunk válogatást havi rendszerességgel. Feliratkozni, illetve leiratkozni hírlevelünkről a hirlevel@fszek.hu e-mail címen lehet. A tárgy mezőbe írja be: „Feliratkozás”, illetve „Leiratkozás”.