A 93. Ünnepi Könyvhéten indul a Budapest 150 és a Könyvfőváros eseménysorozata
Sajtótájékoztatót tartott a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) az Ünnepi Könyvhét alkalmából.
Az MKKE elnöke, Gál Katalin rövid összegzést tarott és elmondta, hogy idén minden eddiginél több, 176 standdal és 182 kiállítóval találkozhatnak a látogatók. A nagyobb résztvevői létszám abból is adódhat, hogy a kiadók mellett több kulturális intézmény, könyvtár és múzeum is fontosnak találta, hogy megjelenjen programjaival ezen a rangos eseményen. Többek között közös standdal jelenik meg a Budapest 150 és a Könyvfőváros programsorozat.
Dr. Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója, a Budapest Könyvfőváros Előkészítő Bizottságának elnöke elmondta, hogy a 150 éves jubileumra készülve az Ünnepi Könyvhét programjának szerves része lesz a Budapest Könyvfőváros 2023 eseménysorozat.
A Könyvfőváros fő gondolatai: a Könyv tett, a Könyv híd és a Könyv szabadság. A programok célja, hogy mutassák be a könyv összetartó, összekapcsoló erejét és tegyék közösségi élménnyé az olvasást, a társművészetek részvételével hívják fel a figyelmet a környezetvédelem, a fenntarthatóság fontosságára, és mutassák be Budapest történeti és kortárs könyvkultúráját.
Dr. Révész Emese művészettörténész, a „Szép Magyar Könyv 2021” verseny zsűrijének elnöke elmondta, hogy a pályázatra ezúttal 57 kiadó 116 kötetet nevezett. Hét kategóriában hirdettek nyertest, valamint hat különdíjat osztottak ki. A díjak átadására az Ünnepi Könyvhét megnyitója után kerül sor.
Végül Károlyi Csaba, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese és Both Gabriella szerkesztő a könyvheti felnőtt- és gyerekirodalom néhány újdonságának ajánlásával zárták a sajtótájékoztató.
Budapest 150 és a Könyvfőváros Ünnepi Könyvheti programjai
A stand Budapest olvasószobájaként várja azokat a látogatókat, akik megpihennének a Könyvhét forgatagában. Lesz lehetőségük társasjátékra mind a gyerekeknek, mind a felnőtteknek, lehet totót kitölteni, színezni, vagy éppen szelfizni. Minden látogató egy-egy idézetet is elvehet és hazavihet a stand óriás könyvjelzőiből. Azok pedig, akik a standnál iratkoznak be a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba, 30%-os kedvezménnyel válthatnak bérletet, amely a FSZEK valamennyi könyvtárába érvényes.
A Könyvfőváros keretében találkozót tartanak az online könyves közösségek, ahol arról beszélgetnek, hogyan tudnak bekapcsolódni ők és közösségük a 2023. évi programsorozatba.
Három színpadi programmal is bemutatkozik a Budapest 150 és a Könyvfőváros.
Június 10-én, pénteken 13 órától a Vörösmarty téri színpadon pódiumbeszélgetésen vesznek részt a Budapest Főváros Levéltára, a Budapesti Történeti Múzeum és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár vezetői, ahol ízelítőt adnak a Budapest egyesítésének 150. évfordulójához kapcsolódó kiemelkedő programokról.
Ugyancsak a Vörösmarty téri színpadon 15 órától a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest olvas címmel flashmobot szervez Makranczi Zalán, Polyák Lilla színművészek és Likó Marcell zenész közreműködésével, hogy közösen tegyenek egy lépést az olvasás népszerűsítéséért.
Másnap, június 11-én 14 órakor az olvasás szeretetére, fontosságára hívja fel a figyelmet a Nekem az olvasás pódiumbeszélgetés. Olyan ismert emberek, mint Csipes Tamara kétszeres olimpiai bajnok kajakozó, Varga Livius zenész, Tari Annamária pszichológus és Gombos Péter olvasáskutató beszélgetnek az olvasással kapcsolatos élményeikről.
Kép forrása: Budapest Főváros Önkormányzata
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.700 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 5.600 Ft
6 hónapra: 4.300 Ft
3 hónapra: 3.100 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények