A világ szociológusai: Kemény Istvánról bővebben 

A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében Kemény István, az elismert magyar szociológus életéről és munkásságáról olvashatnak.   

Kemény István 1925. augusztus 14-én született Kaposvárott. Családjával együtt 1929-ben költöztek Budapestre. Gyermekkoráról és az iskolai éveiről nem sok tudható, a főiskolai tanulmányait tekintve viszont, elsőként gyógyszerésznek szeretett volna tanulni, de az akkori háborús helyzet ezt nem tette lehetővé számára. Ezek után tért át a szociológiára, mindemellett politikai programot tervezett magyar kisgazdáknak a háború után.  

Fekete-fehér fotó Kemény Istvánról
Fotó: Kemény István a Faluszéli házak című film forgatásán, visszaemlekezesek.hu 

Munkásságát tekintve, mozgalmas és összetett élet áll mögötte. 1947-től 1948-ig a Teleki Pál Tudományos Intézet munkatársa volt.  Először 1949-ben nősült meg, néhány évvel később otthagyta a főiskolát és tanárként dolgozott 1957-ig egy középiskolában. A magyar forradalom leverése után 1957-ben börtönbe került, két évvel később kiengedték és állami műfordítóként dolgozott az Országos Széchenyi Könyvtárban. 1963-ban Péter György közgazdásszal, egy társadalmi rétegződést leíró tanulmány megírásába kezdtek bele, ettől a ponttól kezdve mutatott erős érdeklődést a társadalmi mobilitás, a szegénység és jövedelemvizsgálatok felé.  

Érdekes fordulat életében, hogy a magyarországi szegénységről írt tanulmányát betiltották, mivel az akkori kommunista Magyarországon azt a fogalmat, hogy „szegény” nem vették tudomásul, így a szociológusoknak az „alacsony jövedelmi csoport” megnevezést kellett használni az ilyen jellegű kutatásokban. 1970-ben Kemény egy kutatást indított a cigányokról és a szegényekről, még abban az évben egy akadémiai konferencián is előadott, ez viszont közte és az akkori politikai hatalom közt ellentétes viszonyokat kreált, onnantól kezdve pedig csak titokban tudott előadásokat tartani e témában. Mindezek után 1977-ben végül úgy döntött, hogy elhagyja Magyarországot és Franciaországba emigrált fiával.  

Fekete-fehér fotó Kemény Istvánról
Fotó: Kemény István, mandarchiv.hu 

A híres francia szociológus, Raymond Aron segítségével sikerült elhelyezkednie a Maison des Sciences de l'Homme–ban, később pedig az École des Hautes Études en Sciences Sociales–ban is dolgozott. Párizsban ismerte meg második feleségét, Passuth Krisztinát, akivel össze is házasodtak. 1990-ben hazatért, két évvel később a Magyar Szociológiai Társaság elnökévé választották. 1990 és 1992 között a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Intézetének tudományos tanácsadójaként dolgozott, mindemellett az akkori főpolgármester, Demszky Gábor főtanácsadója is volt. Munkája során a főváros foglalkoztatáspolitikájával foglalkozott, kutatásokat végzett a Budapesten élő cigány közösségről, az őket érintő problémákról. Kemény István munkájának köszönhetően indult el a roma népesség oktatásban való részvételének ösztönzése is.  

Élete során számos elismerésben és díjban részesült, mint például 1994-ben Nagy Imre emlékplakettel, később a szociológiai tudományok doktora címmel tüntették ki, valamint 2003-ban Széchenyi-díjat kapott. 2008-ban, 82 évesen Budapesten hunyt el.  

Színes fotó Kemény Istvánról idősebb korában
Fotó: Kemény István időskorában, kulturpart.hu 

Végül, de nem utolsó sorban, alább olvashatják Kemény István leghíresebb és legolvasottabb műveinek listáját, amelyek megtalálhatóak a Szociológiai Gyűjteményben is:  

  • Kemény István: Velünk nevelkedett a gép. Magyar munkások a hetvenes évek elején, 1990  
  • Kemény István: Szociológiai írások, 1992
  • Kemény István - Janky Béla - Lengyel Gabriella: A magyarországi cigányság 1971-2003, 2004
  • Kemény István: Előadások a magyar társadalomfejlődés szociológiájáról, 2010 

A teljes listát a FSZEK katalógusában találják, ha az alábbi linkre kattintanak:   
https://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?pagesize=10&view=short&sort=0&page=2&perpage=0&action=page&actualsearchset=FIND+AUTH+%22Kem%C3%A9ny+Istv%C3%A1n+1925+2008%22+and+COLL+%22SZOCIOL%C3%93GIAI+BIBLIOGR%C3%81FIA%22&actualsort=0&language=¤tpage=result&text0=&index0=&whichform=advancedsearchpage&showmenu=&resultview=short&recnum=&marcposition=&text0=&index0=&ccltext=&resultsize=250  

Forrás: https://de.wikipedia.org/wiki/Istv%C3%A1n_Kem%C3%A9ny_(Soziologe 

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online