A világ szociológusai: Erving Goffman
A Szociológiai Gyűjtemény rovatának legújabb cikkében Erving Goffman, az elismert amerikai-kanadai szociológus életéről és munkásságáról olvashatnak.
Fotó: Erving Goffman, wikipedia.org
Erving Goffman, a modern amerikai szociológia egyik jelentős alakja, 1922-ben született a kanadai Albertában. Munkásságát nagyon sokan elismerik, sőt egyesek szerint a 20. század egyik legbefolyásosabb amerikai szociológusa. Sokat vizsgálódott a mikro-szociológia területén, a szimbolikus interakcióelmélet fejlesztésében is részt vett, továbbá a mentális intézmények vizsgálatával is foglalkozott.
Goffman ukrán zsidó szülők gyermekeként született, miután Kanadába emigráltak. 1939-ben műszaki gimnáziumi tanulmányai után kémiát tanult a Manitobai Egyetemen, de néhány évvel később váltott és szociológiát kezdett tanulni a Torontói Egyetemen, ahol 1945-ben diplomázott le. A doktori iskolát már Chicago-ban kezdte, a disszertációjának alapja pedig egy két évig tartó terepkutatás volt a skóciai Shetland-szigeteken, ahol a mindennapi interakciók és rituálék kutatása volt a célja.
1952-ben megházasodott, egy évvel később pedig megszületett az első gyermeke. Felesége később mentális betegségei által öngyilkos lett, így Goffman özveggyé vált. Ez nagy hatással volt rá, ugyanis később munkát vállalt a maryland-i Országos Mentális Egészségügyi Intézetben, ahol ugyancsak résztvevői megfigyeléseket végzett, melyet egy könyvben összegzett végül Asylums: Esszék a mentális betegek és más fogvatartottak társadalmi helyzetéről címmel. A könyvben leírta, hogy az intézményesítési folyamat hogyan szocializálja az embereket abba a pozícióba, hogy “jó betegnek” gondolják magukat, amivel együtt az emberek a mentális betegségeket krónikus állapotnak határozzák meg.
Goffman első és leghíresebb könyve az Én bemutatása a mindennapi életben címmel jelent meg 1956-ban, melyben a Shetland-szigeteki kutatásaira utal vissza. A könyvben a színház képeit használta fel annak ábrázolására, hogy bemutassa az emberi és társadalmi cselekvés fontosságát. 1958-ban a kaliforniai Berkeley Egyetem szociológiai tanszékén vállal munkát, később professzorrá avatják.
Munkásságát számtalanszor díjazták és ismerték el, többek közt 1979-ben Cooley-Mead-díjat és Guggenheim ösztöndíjat kapott, az 1980-as évek elején az Amerikai Szociológia Társaság elnöke volt, 2007-ben pedig a hatodik legtöbbször idézett szerző volt társadalomtudományok területén.
1981-ben újraházasodott, feleségül vette Gillien Sankoff szociolingvológust, egy évvel később megszületett lányuk is. Sajnálatos módon Erving Goffman még abban az évben, gyomorrákban halt meg. Lánya, Alice Goffman napjainkban is szociológiával és antropológiával foglalkozik, nevelőapja a szintén szociológus William Labov, akivel édesanyja 1993-ban házasodott össze.
Végül, de nem utolsó sorban, alább található Erving Goffman műveinek listája, amelyek megtalálhatóak a katalógusunkban:
https://saman.fszek.hu/WebPac/CorvinaWeb?action=find&pagesize=10&ALOC=&ROOP=&COLL=&COLL=SZOCIOL%C3%93GIAI+BIBLIOGR%C3%81FIA&TYPE=&OBJT=&LANG=&ANAL=&DATEstart=&DATEend=&index0=ZUTY&text0=&textlogic0=and&index1=AUTH&text1=Goffman%2C+Erving+%281922-1982%29&textlogic1=and&index2=TITL&text2=&button=Keres&whichform=advancedsearchpage
Forrás:
https://www.greelane.com/hu/tudom%c3%a1ny-tech-math/t%c3%a1rsadalomtudom%c3%a1nyok/erving-goffman-3026489/
https://en.wikipedia.org/wiki/Erving_Goffman
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap
Napijegy: 1.650 Ft / nap
Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft
Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft
Kedvezmények