Használati útmutató a Nővértéka - Nőjogi és Gender Tudástárhoz 

A Nővértéka a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség átfogó, teljességre törekvő, keresés és böngészés funkcióval ellátott, magyar nőjogi és gender bibliográfiája, adatbázisa egyben. Az adatbázis tartalmazza a női jogi, feminista, gender, azaz a társadalmi nemeket érintő és LMBTQIA témákban megjelent magyar nyelvű, magyar vonatkozású, idegen nyelvű, magyar szerző által írt, idegen nyelvű, releváns témájú dokumentumok sokaságát. A Nővértéka bibliográfiáját Antoni Rita, nőjogi aktivista, a Nőkért Egyesület elnöke állította össze.  A Nővértéka hivatalos honlapja az alábbi linkre kattintva érhető el: http://noverteka.v-comp.ch/noverteka/home.htm  

A Nővértéka honlapja
Fotó: Nővértéka hivatalos oldala

Ebben a használati útmutatóban az adatbázis kezeléséről, a keresőfelületéről és a keresés folyamatáról lesz szó. Elsőként a keresési lehetőségekről, ismert adatok szerint. A keresési felületen több szempont is megtalálható, kezdve a szerző, cím, típus, nyelv és kiadó helyétől, egészen az oldalszámig vagy kulcsszavakig. 

Egyszerű és könnyen értelmezhető, használható felület, melyben a megszokott ‘Szerző-Cím’ kiindulási pontoktól tudjuk elkezdeni a keresést. Ha a ‘Típus’-ra kattintunk, válogathatunk beszámolók, cikkek, fotóalbumok, doktori értekezések, recenziók között is, de számos más típusú műre is kereshetünk. Ugyanígy kiválaszthatjuk a keresett dokumentum nyelvét is. Keresésünket pontosíthatjuk a fordító nevének vagy forrásnak megjelölésével is, megadhatjuk a dokumentum kiadásának helyét, a kiadó nevét és évét is, de akár a pontos oldalszámokat is.  Végül, természetesen kulcsszavakkal is egyszerűsíthetjük keresésünket.  

A Nővértéka adatbázisában másféleképpen is böngészhetünk, mégpedig témacsoportok szerint. Ehhez a fenti menüsorban a ‘Tallózás’-ra szükséges kattintani, az egyes kategóriák alatt így megjelenik 11 témacsoport. Ha rákattintunk az egyes kategóriákra, témákra, kulcsszavakat kapunk: emberi jogok, jogsértések, diszkriminációk, külföldi személyek, magyar személyek, nők a munkaerőpiacon, nők országok és régiók szerint, nőkutatás, gender studies, nőtörténet, feminizmustörténet, párkapcsolatok, szexualitás, gyermekvállalás és speciális helyzetű nők kategóriákat. 

Példával szemléltetve, ha rákattintunk a “nők a munkaerőpiacon, nők foglalkozás szerint” témacsoportra, alatta hosszú listán keresztül láthatunk különféle kulcsszavakat, amelyek segítségével minél pontosabb keresést tudunk lefuttatni. A kulcsszavak között rákattinthatunk bármelyikre, amelyikre szükségünk lehet. Ha a “diplomás nők” kulcsszóra kattintunk, 14 találatot kapunk, melyek mindegyikénél fel vannak tüntetve az azzal kapcsolatos legfontosabb információk. Az utolsó sorban pedig a Link oszlopban a hozzá tartozó online elérhető pdf dokumentum is, ha az elérhető.  

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online