Használati útmutató a MILNE OPEN TEXTBOOKS adatbázishoz

A MILNE OPEN TEXTBOOKS az Egyesült Államok egyik leggyorsabban növekvő, egyre több egyetemmel együttműködő OER, azaz Open Educational Resources (nyílt hozzáférésű oktatási források) jellegű adatbázisa. Kifejezetten azzal a céllal jött létre, hogy egyetemi kurzusokhoz felhasználható tankönyveket, kézikönyveket és szöveggyűjteményeket tegyen elérhetővé a lehető legszélesebb közönség számára. Célcsoportja ilyen módon elsősorban az egyetemi hallgatók, illetve oktatók (az oktatók és az adatbázis együttműködési lehetőségeiről a későbbiekben), azonban széleskörű témaválasztékának és dokumentumállományának köszönhetően mindenki találhat benne érdeklődésének megfelelő írást.

A Milne Open Textbooks logója
Fotó: Milne Open Textbook hivatalos oldala

Jelen útmutatóban kitérünk 1) a keresési/ böngészési lehetőségekre, 2) az adatbázis tudományterületi bontására, 3) a letöltési/megtekintési formátumokra (fulltext), 4) a fellelhető dokumentumok típusaira, 5) a dokumentumok megjelenési időszakára, 6) megosztási lehetőségre a közösségi média különböző felületein + néhány izgalmas részletre az adatbázissal kapcsolatban.

Van lehetőség szerző szerinti, téma szerinti, illetve a SUNY-val (State University of New York) való együttműködési projekt keretében elérhető szövegekre való keresésre. Ezeken felül van egyszerű keresőmezős opció is, mindjárt a főoldalon, a jobb felső sarokban. Mivel az itt található dokumentumok szöveggyűjtemények, tankönyvek, néhány esettől eltekintve alapvetően célravezetőbb a téma szerinti keresés.

Témák tekintetében egy viszonylag részletes, specifikus keresővel rendelkezik a Milne Open Textbooks. Nem tartalmaz ilyen formábn minden hagyományos ’nagy’ tudományterületekre (pl. social science) való keresési lehetőséget (a jobb felső sarokban található egyszerű keresést használhatjuk erre!), ugyanakkor a társadalomtudományok témakörhöz tartozó kereshető alterületek részletes bontásban találhatóak meg. Néhány társadalomtudományi témakör, mely ilyen módon kereshető:

· anthropology
· communication
· gender studies
· criminal justice
· early childhood education
· modal logic
· social work
· psychology

A Milne Open Textbooks igazán sokoldalú felület, ami az elérhető formátumokban is megmutatkozik: ha rákattintottunk egy konkrét szövegre (könyvre), a jobboldalon megtaláljuk a két letölthető (epub - ebook / pdf), illetve a megtekinthető formátumra utaló ikont.

Az adatbázis profiljából adódóan kizárólag tankönyveket, szöveggyűjteményeket tartalmaz. A Milne Open Textbook, illetve a velük partnerségben dolgozó OpenStax Open Textbooks fejlesztői azonban folyamatosan azon dolgoznak, hogy minél szélesebb rétegek számára elérhetővé tegyenek minél több tankönyvet, ezzel is elősegítve, hogy minél többen vehessék ki a részüket a felsőoktatásból (maga a partnerség is ilyen alapokon jött létre).

Az itt található dokumentumok - a folyamatos építkezés, bővítés szellemiségéhez híven - főként az elmúlt évtizedben jelentek meg. A Milne Open Textbooks egyik együttműködő partnere, az OpenStax Open Textbooks egyébiránt különös figyelmet fordít arra, hogy az egyes kötetek régebbi kiadásait is megőrizze, így valószínűsíthető, hogy a Milne Open Textbooks is hasonlóan jár majd el, amikor lehetősége adódik

Minden tankönyv aloldalán, ahol a letöltési opciót is találjuk, van lehetőség az adott oldal közvetlen megosztására különböző közösségi médiafelületeken, melyek ikonformában jelennek meg az ismertető szöveg alján, jobb oldalon: Facebook, Twitter, Reddit, LinkedIn, Tumblr, illetve emailen keresztül.

A Milne Open Textbooks egyik nagy erőssége, hogy a Creative Commons licenszet használja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem csupán saját felhasználásra engedélyezett a letöltés, hanem az itt fellelhető szövegek, tankönyvek minden további nélkül sokszorosíthatóak, megoszthatóak akár nagyobb közönséggel is.

További hasznos szolgáltatás, hogy minden kötetnél olvashatunk egy rövid leírást a szerző(k)ről, emellett pedig megjelenik egy részletes tartalomjegyzék is, mely kattintható, és a későbbiekben, amikor adott esetben egy szövegrész olvasását választottuk is megjelenik bal oldalt felül legördülő menüben az egész tartalomjegyzék (Contents), amely ilyen módon innen is böngészhető.

A Milne Open Textbooks különös figyelmet fordít arra, hogy - az Open Science szellemében - áttekinthető, átlátható módon kommunikálja a legfontosabb történéseket az adatbázis életében, ezáltal megismerhetőbbé téve mindenki számára, hogy pontosan milyen elvek és gyakorlatok alapján működnek. A legfontosabb együttműködésekről, fejlesztésekről, mérföldkövekről az ’In the News’ rovatban tájékozódhatunk.

Végül pedig az adatbázisban található kötetek kurzusokra való adoptálása, ennek elősegítése is előkelő helyet foglal el a Milne Open Textbooks hosszútávú céljai között. Ennek megfelelően külön aloldalt (Adopt a Textbook) szentelnek a legfontosabb mérlegelendő szempontoknak oktatók számára, ezzel is segítve a döntéshozatali folyamatot, mely bizonyítottan időigényes az oktatók számára, illetve ugyanitt konzultálási lehetőség is van az adatbázis munkatársaival a kérdéskörben.

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online