Használati útmutató a HATHI TRUST Digital Library adatbázishoz

A Hathi Trust Digital Library egy egyetemek közötti dokumentum-közzétételi platformként indult 2008-ban. Mára egy gyorsan növekvő és egyre szélesedő profillal rendelkező adatbázissá nőtte ki magát, melynek egyik legfontosabb küldetése, hogy minél több és minél többféle tudományos szöveget szabadon elérhetővé tegyenek a lehető legtöbbek számára. Egy kattintásra további információ az adatbázisról.

Jelen útmutatóban kitérünk 1) a keresési/ böngészési lehetőségekre, 2) az adatbázis tudományterületi bontására, 3) a letöltési/megtekintési formátumokra (fulltext), 4) a fellelhető dokumentumok típusaira, 5) a dokumentumok megjelenési időszakára, 6) hivatkozáskezelőkbe importálási és közösségi médiafelületeken való megosztási lehetőségre + egy különleges funkcióra.

1) Keresési lehetőségek

Kifejezetten változatos keresési opciók tárulnak elénk a Hathi Trust Digital Library kezdőoldalára érkezve. Az adatbázis nevéhez hűen (Library - Könyvtár) van lehetőség katalógus-jellegű keresésre: megadhatjuk, hogy melyik mezőben (cím, szerző, témacsoport, kiadó stb.) szeretnénk keresni. Amennyiben pedig a ’Full-text’ opcióra vállalkozunk, a beírt keresőszavak a leírásban, illetve a szöveg egészében keresnek. (ld. 1. kép)

Hathi Trust útmutató első lépés

Ezek mind az egyszerű keresés lehetőségei, ezeken felül választhatjuk az összetett keresést, ugyanúgy full-text vagy katalógus jelleggel - itt további, részletes beállítások segítségével kereshetünk pontosabb módszerrel a minél pontosabb találatok érdekében. (2. kép - összetett katalógus-keresés)

Hathi Trust útmutató második lépés

A Hathi Trust Digital Library ráadásként kétféle segítőopcióval is szolgál a kezdőoldalon. (3.kép) Az egyik információ a katalógus- és full-textes keresés közötti választást hivatott segíteni, míg a másik egy komplettebb útmutató a kereső minél hatékonyabb használatához, a minél célravezetőbb keresési folyamathoz.

Hathi Trust útmutató harmadik lépés

2) Tudományterületi / kulcsszavas bontás

A kezdőlapon elérhető egyszerű, és a kattintással elérhető összetett katalógus-keresőben az egyik opció a ’subject’, vagyis téma szerinti keresés. Ha a katalógus-keresőt használjuk, akármilyen mezőre is keresünk, bal oldalon megjelenik a találatok téma szerinti csoportjai, melyekre ilyen módon szűrni is tudunk. (Szűrési lehetőség egyébként rengeteg más jellemzőre is van, kezdve az adott szöveg nyelvétől a kiadás idején keresztül az eredeti formátum jellegéig).

Emellett a Hathi Trust Digital Library egyik sajátossága, hogy bárki létrehozhat személyre szabott gyűjteményeket (’collections’), melyek (amennyiben a készítő lehetővé teszi) mindenki számára elérhetőek. Ezek részben tudományterületeknek, részben tudományterületeken átívelő, kutatási érdeklődéseknek megfelelő szakirodalmi, részben pedig teljesen egyedi szempontok mentén összeállított gyűjtések.

A ’Collections’ aloldalhoz is tartozik részletes magyarázat és útmutató (’Learn more about collections).

3) Letölthető/megtekinthető formátumok

A Hathi Trust Digital Library elsősorban az online olvasásra szakosodott, teljes szövegek letöltése csak a partnerszervezetekkel kapcsolatban állók számára lehetséges. Néhány oldalas részleteket bárki letölthet bejelentkezés nélkül is, és az online olvasófelület rendkívül felhasználóbarát formátumú, sokféle olvasási lehetőséggel és funkcióval - például lehet itt is a szöveg egészében keresni. Bejelentkezni partnerszervezeti tagság nélkül is lehetséges, ugyanakkor bizonyos szolgáltatások ebben az esetben sem elérhetőek.

Tartozik a teljesszöveges funkcióhoz is segítőoldal. Itt többek között megtudhatjuk, hogy nagy az átfedés a Hathi Trust Digital Library és a Google Books állománya között, és esetenként ez azt jelenti, hogy a Google Books-on letölthető egy szöveg, ha a Hathi Trust oldalán nincs ilyen lehetőség.

4) Dokumentumtípusok

A Hathi Trust Digital Library létrejöttekor egy olyan együttműködést igyekezett megvalósítani amerikai egyetemek között, melynek célja az egyetemek és azok könyvtárai által digitalizált írott anyagok online elérhetősége. Eredetileg könyvek és folyóiratok digitalizált verzióit tették elérhetővé, melyek egyaránt lehetnek jogdíjas és szabad felhasználású (public domain) dokumentumok, a továbbiakban pedig ezen tevékenység fenntartása és kiterjesztése mellett minderre vonatkozó általános stratégiafejlesztési célok szerepelnek a Hathi Trust Digital Library célkitűzései között.

5) A dokumentumok megjelenési időszaka

Az adatbázis fő forrásaiból és célkitűzéséből adódóan a 18. századtól a 21. századig keltezett írott dokumentumokat tartalmaz. A legtöbb itt megtalálható dokumentum a 20. századból származik.

6) Hivatkozáskezelőkbe importálási és közösségi médiafelületeken való megosztási lehetőség

A Hathi Trust Digital Library nem csupán katalógus-keresést, de katalógusrekordokat is tartalmaz minden dokumentumhoz. Kereséskor a találati listában, illetve miután egy szöveg olvasására kattintottunk is megjelenik a ’Catalog Record’ lehetőség, melyre klikkelve láthatjuk a dokumentum legfontosabb jellemzőit egy helyen, illetve innen kétféle citációs opciót is felajánl az oldal: a ’Cite this’-re kattintva egy általános hivatkozási szabályoknak megfelelő formátumú leírást találunk, míg az ’Export citation file’ opcióra kattintva - amennyiben rendelkezünk hivatkozáskezelő alkalmazással - exportálhatjuk az adott dokumentum hivatkozását néhány kattintással.

Mindezeken felül pedig van lehetőség a közösségi média különböző felületein (Facebook, Twitter, Reddit stb.) való megosztásra is az olvasómódban, bal oldalt.

6+1) Rejtett különlegesség

A Hathi Trust Digital Library nem csupán a tudományos szövegekhez való hozzáférést igyekszik megkönnyíteni, de létrehoztak egy Research Centert, vagyis kutatóközpontot is az adatbázis berkein belül, amelynek segítségével az adatbázisban található irodalom kutatása válik lehetővé, mely hatalmas lehetőség azoknak, akik nagymennyiségű szövegeket kutatnak számítógépes módszerekkel, és mindezt jogilag szabályos környezetben kívánják megtenni.

Információ

Szociológiai Gyűjtemény

1088 Budapest, Szabó Ervin tér 1.
útvonal
Nyitvatartás:

E-mail: szociologia@fszek.hu
Telefonszám:
(1) 411-5031
Vezető: Kerékgyártó Ágnes
osztályvezető
Beiratkozás
Regisztráció természetes és jogi személyeknek:
ingyenes / 12 hónap
Regisztrációs olvasójegy adminisztrációs díja:
400 Ft / 12 hónap

Napijegy: 1.650 Ft / nap

Adott könyvtár használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 7.800 Ft
6 hónapra: 5.400 Ft
3 hónapra: 4.000 Ft

Minden tagkönyvtár egyidejű használatára jogosító olvasójegy:
12 hónapra: 10.000 Ft
6 hónapra: 7.700 Ft

Kedvezmények
Online